BDDK: ‘Şikâyet edilen bankaya ceza kesiyoruz’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK, ilk kurulduğunda benim gözümde sadece bankaların çıkarı için çalışan bir kurumdu. Eski Başkan Tevfik Bilgin’in son döneminde ise banka müşterisi tüketicilerin mağduriyetini önlemeye çalışan kararlarıyla dikkatimi çekmiş; Türkiye’de 30 yıl önce tüketici hareketini başlatmış sivil toplumcu bir gazeteci olarak benden aferin almıştı.
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanımız Celal Toprak sağolsun bizleri ekonominin kaptan köşkünde oturanlarla rahat sohbet ortamlarında biraraya getiriyor. BDDK’nın yeni Başkanı Mukim Öztekin’le de önceki gün bu çerçevede enine-boyuna sohbet
imkânı bulduk.

Komisyon ücretleri
Biliyorsunuz Bakanlar Kurulu’nun yapılanmasındaki son değişikliklerle birlikte Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığı’ndan alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlandı. Ve Mukim Bey’den öğrendik ki Hayatı Yazıcı’nın Bakanlığı, bankaların son dönemde tüketicilerden her vesileyle almakta oldukları yüksek komisyon ücretlerini zapt-ı rapta almak üzere ciddi bir çalışma yapıyor. Ne var ki yeni BDDK Başkanımız, bu çalışmaların kapsamının çok geniş tutulduğunu düşünerek pek de sıcak bakmıyor.

Yapı Kredi’ye geçince...
Tesadüf bu ya, Öztekin’le sohbetimizden birkaç saat sonra öyle bir komisyon olayıyla karşılaştım ki; keşke bir gün önce olsaydı da Mukim Bey’e sıcağı sıcağına anlatabilseydim diye hayıflandım.
Efendim, bendeniz her
3 ayda bir Garanti Bankası’ndaki bir hesaba 250 euro yatırıyordum.
5 yıldır bu para, alıcının şubesi olan Levent’teki Garanti’ye ücret ödemeden yatırılıyordu. Şimdi alıcı değişti; parayı Yapı Kredi’nin Beyoğlu şubesine yatırmamızı istediler. Yine alıcının kendi şubesine gittiğimiz halde Yapı Kredi 250 euro yatırabilmem için 35 lira ücret istedi. Biz de daha
o sabah BDDK Başkanı ile konuşmuşuz ya; olayı sıkı takibimize aldık! Sekreterim
Alev Kuşlu, parayı internetten yollamak üzere
bir euro hesabı açtırdı. Ve tam yollayacakken Yapı Kredi’nin internet üzerinden de aynı 35 liralık ücreti aldığını öğrendik.
Diyeceğim şu: Bu komisyon ücretlerine bir an önce müdahale edilmesinde yarar var. Gerçi Öztekin, arkadaşlarımızın sorularını yanıtlarken ısrarla “Tüketici şikâyetini bize bildirsin; haklı bulursak kendisine parası iade edildiği gibi bankaya da 10 katı ceza kesiyoruz” dese de ben olsam, vatandaşı bütün bunlarla uğraştırmak yerine, bu komisyon meselesini belirli standartlara bağlamayı tercih ederdim.

2023 hedefi
En mikrodan en makroya sıçrayacak olursak... BDDK Başkanımızın bankacılık sektörü için öngördüğü 2023 hedefi
3 trilyon dolarlık bir büyüklük. Gerçi 3 trilyon doları telaffuz etmedi, ama benim sorumu yanıtlarken “Bankacılık sektörümüz 2023’te GSYH’nın 1.5 katı olmalı” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın 2023 için koyduğu GSYH hedefi
2 trilyon dolar olduğuna göre hesap ortada. Bu arada sektör büyüklüğünün şu anda
1.3 trilyon lirayla GSYH’nın
% 93’ü olduğunu da hatırlatmak isterim. Anlayacağınız çıta çok yüksek. Ve o hedef tutturulsa bile, Öztekin’in dikkat çektiği gibi “Bankacılık sektörünün GSYH’nın 3 katı olduğu Avrupa ülkeleriyle aramızda hâlâ çok büyük bir mesafe olacak.”