Çankaya Köşkü’nde e-devlet keyfi

Türkiye Bilişim Vakfı TBV ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafından, şeffaf ve etkin bir kamu yönetimine geçişi sağlamak amacıyla düzenlenen e-TR yarışmasının önceki gün Ankara’daki 7. ödül töreninde bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün e-TR ödüllerini himayesine alması, ödül töreninin Çankaya Köşkü’nün ev sahipliğinde yapılması, kazanan kamu kurumu yetkililerine ödüllerini Gül’ün bizzat vermesi, e-TR ödüllerini de e-devleti de başka bir boyuta taşımış oldu.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in “Cumhurbaşkanı Nerede?” ve “Cumhurbaşkanına Yazın” projeleriyle TÜSİAD-TBV Özel Ödülü’nü aldığı, finalist olarak sertifika alan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın ödülü Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürü Aziz Yıldırım’a kaptırdığı, Gümrük Müsteşarı Maksut Mete ve Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman’ın ödülü 2 yanından tutup paylaştıkları bir ödül töreniydi bu. Yarışma, bürokrasinin en üst seviyesindeydi.

Eczacıbaşı’nın mutluluğu
15 yıl önce bir avuç arkadaşıyla TBV’yi kuran ve kuruluşundan bu yana başkanlığını yürüten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, konuşmasında “Bugün benim için hayatın en anlamlı günlerinden biri” derken sesi titriyordu. Yoktan var ettiği ve bugünlere getirdiği bebeğini, devletin en yüksek makamına, Cumhurbaşkanı’nın himayelerine teslim etmenin keyfini yaşıyordu.

Gül’le keyifli sohbet
Cumhurbaşkanı Gül, tören boyunca konuşmaları baştan sona dikkatle dinledi; danışmanları notlar aldı. Bütün ödülleri sahiplerine bizzat verdi. Hepsiyle teker teker fotoğraf çektirdi. Tören sonrasındaki sohbetimizde Gül’ün bu konuyu sahiplenmekten hayli keyif aldığını farkettim. “Çankaya’da bu tip toplantıları yapmak çok da geleneksel değil. Ama ben e-devleti himayeme aldım. Türkiye’de iyi şeyler de oluyor. Yeter ki sadece siyasete odaklanmayalım, kulağımızı ve gözümüzü yapılan iyi şeylere de çevirelim. Bunları toplumla daha fazla paylaşalım” dedi.
e-TR ödül töreninin Çankaya Köşkü’nde yapılmasında başrolü TÜSİAD Bilgi Grubu Başkanı Hamdi Akın oynamıştı. Akın’ın da keyfine diyecek yoktu; her zamanki esprili haliyle “Çankaya Köşkü’nün kapısında yattım” diyordu.

Jüri üyesinin keyfi
e-TR jüri üyesi olarak doğrusu benim keyfime de diyecek yoktu. Ortam, ilgi ve konuyu benimseme, 2 yıl önce Ankara’nın lüks bir otelinin salonunda yapılan ve yine jürisinde yer aldığım ödül töreninden hayli farklıydı.
e-devlet, daha verimli hizmet, daha demokratik yönetişim anlayışını güçlendiren bir unsur. Facebook’ta dünya dördüncüsü, MSN’de üçüncü olan Türkiye neden e-devlette kırküçüncü?
Hepimiz biliyoruz ki eksiğimiz teknolojik ya da akıl eksikliği değil, bürokrasi!
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, “Bürokrasiyi nasıl daha etkili, kurumlarımızı nasıl daha koordineli hale getirebiliriz? 2010 yılı ev ödevimiz bu” dedi konuşmasında. Bu vaadinin takipçisi olacağız.