CHP’nin kadın politikası, Sanayi Stratejisi’ne ağır bastı

Bu sabah mutlaka izlemek istediğim 2 önemli toplantı, ama sadece 1 tane Meral var!
Ben, yeni CHP yönetiminin kadın politikalarının anlatılacağı toplantıya gideceğim; ama aklım, Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün fırından yeni çıkmış Türkiye’nin Yeni Sanayi Stratejisi Belgesi’ni kamuoyuyla paylaşacağı toplantıda kalacak.
Nasıl kalmasın ki... Sanayi Bakanlığı, orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Türkiye’yi Avrasya’nın üretim üssü haline getirmeyi amaçlayan Sanayi Stratejisi Belgesi üzerinde epeydir çalışıyordu.

Başkanlar resmi geçidi
Çırağan Sarayı’ndaki toplantıya katılabilseydim, AKP iktidarıyla birlikte ağırlıkları değişen iş dünyasının çatı kuruluşlarının başkanlarını peşpeşe dinleyebilme imkânım da olacaktı. Sanayi Bakanlığı’nın davet mektubunda yer aldığı sırayla TUSKON Başkanı Rızanur Meral, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve TOBB Başkanı Rifa Hisarcıklıoğlu’nun resmi geçitleri kaçırılır mı hiç?
Aslında kaçırılmaz! Başka gazetecileri bilemem, ama ben farklı kesimleri temsil eden o 5 başkanı dinleyebilseydim, iş dünyasının halet-i ruhiyesi hakkında kim bilir kaç yazı döktürürdüm?

Boeing’e karşı astronot
Cumhurbaşkanı Gül’ün Boeing uçak alımına karşılık ABD Başkanı Obama’dan uzaya Türk astronot yollamasını istediği, enflasyonun 41 yılın en düşük düzeyine indiği, 2010 ihracatının, hedeflenen rakamı aştığı, 1 milyon yeni istihdam sağlanacağının ilan edildiği 2011’in şu ilk günlerinde, orta ve ileri teknolojili ürünlerde Avrasya’nın üretim üssü olma hedefini de koyan bir Türkiye...
Boeing pazarlığına “Helal olsun” dedim; nihayet biz de ülkemizi öne çıkartmak için pazarlık yapmayı öğreniyoruz. Boeing alımlarında, kişilerin ceplerini doldurdukları dönemleri unutmadık! Dolayısıyla teşebbüsü alkışlamak gerek; tabii tam da seçim yılında uzaya astronot göndermiş bir iktidarın atabileceği havayı es geçmeden...

CHP’nin kadın politikaları
Gelelim benim katılacağım toplantıya... CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan imzalı e- postada “CHP Parti Meclisi’ndeki kadın üyeleri temsilen, kadınların istihdam sorunlarıyla işgücüne ve siyasete katılımı, aile içi şiddet ve toplumsal baskı konularındaki düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz” deniyor.
Biz İstanbullu kadın gazeteciler, yıllar sonra nihayet CHP üst yönetiminin ilgi alanına girebildiğimiz için çok mutluyuz. (Hakkını yemeyeyim; CHP’nin yeni 2. adamı Gürsel Tekin, 3.5 yıl önce İstanbul İl Başkanı olur olmaz beni Şişhane’deki CHP İl Merkezi’nde sabah kahvaltısına davet etmiş ve CHP’de bugün olup bitenleri adım adım o tarihte anlatmıştı.)
Dedeman Oteli’ndeki toplantıda Prof. Binnaz Toprak muhafazakârlığı, Sema Kendirci kadına yönelik şiddeti, Gülseren Onanç istihdam ve işgücüne katılımı, Bilgehan da siyaset ve karar mekanizmalarında kadının konumunu anlatacak. Aslında çoğunun görüşlerini biliyoruz, ama umuyoruz ki CHP şapkalarıyla farklı şeyler de söyleyeceklerdir ve hepsini peşpeşe dinlediğimizde, CHP’nin yeni kadın politikalarıyla ilgili net bir fikrimiz oluşmuş olur.