Ertem: Türk şirketleri Afrika’ya neden uzak?

Çiğdem Ertem, dünyanın en büyük çip üreticisi ve teknoloji devi Intel’in Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı. Selefi Ayşegül İldeniz 1.5 yıl önce Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı olarak Silikon Vadisi’ne transfer olunca bu göreve gelmiş.

Görev alanı 1.3 milyar insanın yaşadığı 67 ülkeyi kapsıyor. Bu 1.3 milyarın 450 milyonu öğrenci. “Son yıllarda en büyük ekonomik gelişmeyi gösteren, çok hızlı büyüyen, büyük bir genç nüfusa sahip bölgeyi yönetmek bana heyecan veriyor,” diyor ve ekliyor: “İşimi çok büyük bir istekle yapıyorum; teknolojiyle insanların hayatına değen çok keyifli bir görev. Bölgede bir sonraki jenerasyonun daha mutlu olmasında payımız olacak.”

Kadına destek

Önce Ayşegül hanım, ardından Çiğdem hanım... Intel’de diğer ülkelerde de kadın yöneticiler ağırlıkta mı, yoksa bu durum Türkiye’ye mi özel? Ertem’in verdiği bilgiye göre dünyada teknoloji şirketlerinde kadın-erkek çalışan oranı % 30-70. Intel’de de durum farklı değil. Ancak bu yılın başında Intel’in Amerika’daki merkezinde şu önemli karar alınmış: “Üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olan kadın-erkek oranı neyse, Intel’deki temsil oranı da o düzeye gelmeli.”

Bu oran % 40-60’mış. Intel, 2020 yılına kadar % 40-60 kadın-erkek çalışan oranına ulaşmayı hedefliyor. Hedef aslında çok daha kapsamlı; kadınlar başta olmak üzere Afro-Amerikalılar ve Hispanikler gibi teknoloji şirketlerinde çok az temsil edilen grupların işe alınmaları ve onların kuracakları start-up’ların desteklenmesi için 300 milyon dolar gibi ciddi bir kaynak ayrılmış. Çünkü Intel’in CEO’su Brian Krzanich “nüfus yapısını daha iyi yansıtan bir işgücüne sahip olmadan, müşterilerimizi anlamamız ve ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermemiz mümkün değil,” diye düşünüyor.

Afrika’da inovasyon

Afrika kıtasındaki bütün ülkelerden sorumlu olan Ertem, her ülkenin farklı imkânları ve öncelikleri olduğu için heyecanlı ve hevesli: “Türk şirketleri Afrika ülkelerine neden uzak duruyor anlamıyorum; çok büyük bir potansiyel ve her ülkede farklı imkânlar var. Ciddi bir sermaye olmadığı için kendi sorunlarına çare ararken değişik inovasyonlar çıkartıyorlar ve iş modelleri kuruyorlar. Kenya, Güney Afrika ve Nijerya’da inovasyon merkezleri var, onlarla birlikte çalışıyoruz. Nesnelerin internetiyle teknolojik olarak bir iş fikrini ortaya koyup start yapmak artık çok kolaylaştı...”

Ertem, Afrika’daki bu imkânlardan Türkiye’de iş yaptıkları şirketleri de yararlandırmayı ve Türk şirketlerinin bölgesel oyuncu haline gelebilmeleri için onlara yol gösterip bölgeye taşımayı, misyonunun önemli bir parçası olarak görüyor.