Finansal okuryazarlık, iç tasarruf oranını artırır

31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü. Bu vesileyle hatırlatalım; Türkiye’de yurtiçi tasarruf oranının son derecede düşük olması, ekonomimizin en önemli sorunlarının başında geliyor.
Çin’de tasarruf oranı % 50, Hindistan’da % 38, gelişmekte olan ülkeler ortalaması % 33, AB ortalaması % 25, Türkiye’de ise maalesef % 13. Üstelik Dünya Bankası verilerine göre 1998’de GSYH’nin % 24.5’i olan yurtiçi tasarruf oranımız, AKP iktidarı döneminde azala azala bu seviyelere düşmüş bulunuyor.

FODER’in hedefi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan son dönemde tasarruf oranını mutlaka artırmamız gerektiğinin sıklıkla altını çiziyor; hatta Bireysel Emeklilik Sigortası BES, geçen yıl bu yönde bir adım olarak devreye kondu; yararlı da oldu ama tek bir enstrümanla sağlanacak katkı sınırlı tabii.
Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği FODER’in Türkiye Ekonomi Bankası TEB’le birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlediği 2. Finansal Okuryazarlık Zirvesi’nde FODER Başkanı Özlem Denizmen’den öğrendik ki, OECD verilerine göre finansal okuryazarlığın arttığı ülkelerde, tasarruf oranı da istikrarlı bir biçimde yükseliyor.

Kuruşların önemi
Finansal okuryazarlık, aslında ülkemiz için yeni bir kavram: Kişilerin kendi parasının yönetiminde bilgiye dayanarak karar vermeleri ve birikimlerini akıllıca değerlendirip, bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğine sahip olabilmeleri anlamına geliyor. 1.5 yıl önce kurulan FODER devlet, özel sektör, akademi ve STK’larla işbirliği yaparak bu konuda ülke çapında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.
Denizmen’in verdiği bilgiye göre araştırmalar gösteriyor ki halkımız, (1) gelir yetersizliği, (2) finansal sisteme güvensizlik ve (3) nasıl tasarruf edeceğini bilemediği için tasarruf etmiyor/edemiyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun patronu Ali Ağaoğlu’nun kulakları çınlasın. Önceki ay Kuruçeşme’deki yeni evinde düzenlediği basın toplantısında Babacan’a hitaben “Siz tasarruf etmiyor diye halkı suçlayamazsınız. BES gibi önüne tasarruf edebileceği enstrümanlar koymazsanız o da ne yapsın; parası erimesin diye ev satın alıyor” demişti...
Finansal okuryazarlık arttıkça, Türkiye’de bugüne kadar banka şubesinden içeri girmemiş 20 milyon kişinin de giderek banka müşterisi olacağını hatırlatan Denizmen, 2005 yılında hayatımıza yeniden giren kuruşların önemine vurgu yaptıktan sonra şu ilginç hesabı koydu önümüze: “Cebimizdeki bütün madeni paraları biraraya getirsek, 1 milyon 536 bin asgari ücretlinin 1 aylık maaşını ödeyebiliyoruz.”

TEB’in ekosistemi
Genel Müdür Ümit Leblebici’nin verdiği bilgiye göre TEB, FODER ve üniversitelerle işbirliği yaparak bu konuda bir ekosistem oluşturmak istiyor. Bu arada bütün şubelerini bir anlamda eğitim merkezlerine dönüştürerek şu ana kadar 140 bin kişiye finansal okuryazarlık eğitimi vermişler. İlaveten Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF’le işbirliği yaparak Türkiye’de MEB’e bağlı 45 bin okulda öğrenim gören 12 milyon çocuğa sanat yoluyla finansal eğitimin, tasarrufun ne olduğu ve nasıl artırılacağını öğreteceklermiş.