İftarlarda tüm bakanlardan 10 Ağustos için kampanya!

Bu yıl hayatımda ilk kez gazeteci olarak sahurda bir toplantıya davet edildim. Hangi bakanın katılacağı sahura çağrıldığımı maalesef hatırlayamıyorum, ancak saati çok net aklımda; 01.30-03.30 arasındaydı. Yok artık! Gece yatağımdan kalkıp Başbakan Erdoğan’ın ne kadar müthiş bir Cumhurbaşkanı olacağı propagandasını mı dinlemeye gideceğim!
Ramazanın ilk gününden beri en ilgiyle göz attığım haberler Anadolu Ajansı’nınkiler; çünkü hangi bakanın hangi iftar yemeğinde, davetlilere 10 Ağustos’ta Erdoğan’ın oylarını artırmak için nasıl dil döktüklerini merakla takip ediyorum.

Babacan dua ediyor
Hiç bıkıp usanmıyorlar! Başbakan Yardımcıları da dahil tüm bakanlar büyük bir disiplin içinde her akşam bir başka kentteki iftar programlarına katılarak, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması için dört koldan sıkı bir kampanya yürütüyorlar.
Örneğin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hafta sonunda Yeni Dünya Vakfı’nın düzenlediği iftar yemeğinde Başbakan Erdoğan’a Cumhurbaşkanı adayı olarak başarılar diledikten sonra “Kendisinin Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olması için dua ediyorum. 10 Ağustos, Türkiye’nin demokrasi tarihinde çok önemli bir dönüm noktası” demiş.

Yund Dağı köylüleri
AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı ve Elazığ Belediyesi’nce düzenlenen “Yetimlerle İftar” programına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise kantarın topuzunu iyice kaçırmış. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Elazığ, Bingöl ve bölge illerinden Erdoğan’a en yüksek desteğin geleceğine inandığını belirten Yılmaz, “Ekonomiyle ilgili bir bakan olarak bu işi ilk turda bitirelim. İnsanlar boş yere zaman ve kaynak harcamasın. İlk turda inşallah güçlü bir destekle Başbakanımızı, Cumhurbaşkanlığı makamına taşıyalım.” (10 temmuz, Anadolu Ajansı)
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa Valiliği’nin “İftar Vakti Kardeşlik Vakti” organizasyonunda Yund Dağı bölgesindeki köylülere hitap ederek “Siz düşünmüş ve kararınızı da vermişsinizdir. Bu kadar başarılı işler yapmış bir Başbakanı, Cumhurbaşkanı yapacağız inşallah” demiş. Ankara’da Müstakil İşadamları Derneği MÜSİAD’ın iftarında “Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olacaktır; ondan sonraki dönemlerde de yine AK Parti hükümetleri yoluna devam edecek ve iktidarımız sürecektir” güvencesini vermiş. Bursa, Yalova...

Çankaya bileti...
Bütün bakanlar için hiçbir akşam boş yok! Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Erzurum İnsani Yardım Vakfı’nın iftar yemeğinde “40 yıllık bir siyasi tecrübe, 12 yıla yaklaşan bir Başbakanlık tecrübesi, daha önce de belediye başkanlığı tecrübesiyle, inşallah 10 Ağustos’ta Başbakanımız Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçerek, ülkemiz için hakikaten yeni bir dönemin başlangıcına vesile olacaksınız” demiş. (13 temmuz, Anadolu Ajansı)
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun’un Vezirköprü ilçesinde belediyenin iftar yemeğinde ilçe halkına “Çankaya biletini, sizler sandıkta oylarınızla Başbakanımızın cebine koyacaksınız. Ondan sonra da 2023, 2053, 2071 vizyonlarını ortaya koyan Başbakanımız, çok büyük hizmetler yapmaya devam edecek,” buyurmuş...
Bunlar sadece birkaç küçük örnek... 25 bakan 30 da iftar yemeği olduğuna göre varın gerisini siz hayal edin sevgili okurlar!