İş insanlarının borç intiharları

Küresel finansal kriz, bankalar ve şirketlerin yanı sıra işadamlarını da vuruyor. Gerek Türkiye’den gerekse dünyanın dört bir yanından intihar haberleri her geçen gün artıyor.
Oysa krizin dibini hâlâ görmüş değiliz. Son günlerdeki geçici sükûnete aldanmayın. Bu işin uzmanları “Krizde ikinci dalga, çok daha ağır olacak, reel sektörden çok canlar yanacak” uyarısında bulunuyor.
Benim izleyebildiğim kadarıyla, Alman Adolf Merckle’nin önceki gün kendisini hızlı tren raylarına atarak hayatına son vermesiyle küresel kriz intiharları, dünyada ilk kez reel sektöre sıçramış oldu.
Amerikan Forbes dergisinin 2008’in en zenginleri arasında dünyada 94. sırada yer alan 74 yaşındaki Merckle, çimentodan jenerik ilaca, kimya toptancılığından, rafinerilere ve otomotive 100 bini aşkın çalışanı ve 35 milyar euro cirosu olan dev bir holdingin sahibiydi.
Buna karşılık aşağıda da görebileceğiniz gibi bundan önceki kriz intiharlarının hepsi, bankacılık ve finans kesimindendi:

Öncekiler finansçıydı
- İsviçre’de, dünyanın en zenginlerinin 300 milyar dolarını yöneten Julius Baer bankasının 52 yaşındaki CEO’su Alex Widmer, Lehman Brothers’ın iflasından kısa bir süre sonra evinde ölü bulundu.
- Yeni Zelandalı ünlü finans uzmanı ve İngiltere’de yatırım şirketi Olivant Advisers’in CEO’su Kirk Stephenson, Londra’da hızlı tren raylarına atlayarak intihar etti.
- Yüzyılın dolandırıcısı Nasdaq eski Başkanı Bernard Madoff’a 1.4 milyar dolar kaptıran Access İnternational CEO’su Fransa’nın ünlü finans uzmanlarından Thierry de la Villehuchet, Newyork’ta bir gökdelenin 22. katındaki ofisinde bileklerini keserek canına kıydı.
- HSBC bankasının Türkiye’den de sorumlu sigorta departmanının müdürü 49 yaşındaki Christen Schnor, Londra’da 5 yıldızlı bir otel odasında, kendisini gardırop demirine kemeriyle asarak hayatına son verdi.

Türkiye’deki intiharlar
- AKP Yalova Çiftlikköy ilçesi eski Başkan Yardımcısı 58 yaşındaki Erkan Başaran, piyasaya 100 bin liralık borcunu ödeyemeyince, evde başına tabancasını dayayıp intihar etti.
- Çorum’da 28 yaşındaki market işletmecisi Ali Çoban, borçlarını ödeme umudunu kaybedince, işyerinde tabancasından çıkan tek kurşunla hayatına son verdi.
- Ankara’da Yüce Okulları Yönetim Kurulu Başkanı 68 yaşındaki Yücel Kalınyazgan, ekonomik kriz nedeniyle borçları artınca okuldaki çalışma odasında, çenesinin altına tek el ateş ederek intihar etti. Masasında “Sevgili öğretmenlerim ve öğrencilerim, çok borcum var” yazılı bir not bulundu.
- Adana’da iflas eden 60 yaşındaki inşaat mühendisi Şemi Dericioğlu, bürosunda tabancasıyla şakağına ateş ederek canına kıydı.
- Kahramanmaraş’ta kredi kartı borcunu ödeyemeyen 51 yaşındaki müteahhit Nihat Beyazıt, bir akaryakıt istasyonunun önünde otomobilinden inip, başına tek el ateş ederek hayatına son verdi.
- Gaziantep’te Plastik Terlik Sanayii’nin sahibi Alpaslan Büyükkömürcü, Petkim’den dolarla aldığı hammaddenin parasını ödeyemeyince, fabrikada kendisini iple tavana asarak öldürdü.
- İstanbul Zeytinburnu’nda deri atölyesi sahibi Kadir A., ödeyemediği borçları yüzünden kendisini işyerindeki merdiven boşluğuna asarak hayatına son verdi.