İstanbul’da 3 uluslararası kadın zirvesi

Yoksa Dünya Kadınlar Günü 8 Mart’ta değil de 8 Kasım’da mıydı?
Şaka bir yana; bu hafta boyunca sadece İstanbul’daki uluslararası kadın toplantılarına bakmak bile, bu yanılsama için yeterli.
Haftaya Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Nursuna Memecan’ın daveti üzerine haberdar olduğum “Kadınlar Hikâyelerini Anlatıyor: Değişen Güney Akdeniz ve Avrupa’da Güçlü Kadınlar” başlıklı 1.5 günlük konferansla başladım. Avrupa Konseyi bünyesindeki Kuzey-Güney Merkezi tarafından TBMM ve Avrupa Konseyi parlamenterler Meclisi işbirliğiyle düzenlenen toplantı, Akdeniz’in kuzeyindeki Avrupa ülkeleriyle güneyindeki Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden parmağını taşın atına koyan güçlü kadınları biraraya getirdi.

Büyüyünce erkek olacak
Tunus, Fas, Libya, Lübnan, Ukrayna, Azerbaycan, Türkiye, İtalya ve Portekiz gibi farklı kültürlerden kendi hikâyelerini anlatan siyasetçi, sivil toplumcu, aktivist, sinema yönetmeni, televizyoncu ve gazeteci kadınlar, şu görüşte birleştiler: Birbirleriyle sürekli iletişim ve dayanışma içinde olacaklar!
Fas’ın Portekiz Büyükelçisi’nden sinema yönetmenimiz Yeşim Ustaoğlu’na, eski İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini’den TBMM Başkan Vekili Meral Akşener’e, Tunuslu insan hakları savunucusu Sophie Bessis’ten Kuzey-Güney Merkezi Başkanı İtalyan parlamenter Deborah Bergamini’ye kadının kadından çok şey öğrendiği bir toplantıydı. Konferanstan aklımda kalan en çarpıcı cümle ise bugünün erkek egemen dünyasında “Büyüyence ne olacaksın?” diye sorulan minik bir kız çocuğunun verdiği şu cevaptı: “Erkek olacağım!”

KAGİDER’de
Bu haftanın diğer 2 uluslararası kadın buluşmasının Türk tarafında, Kadın Girişimciler Derneği’ni görüyoruz. KAGİDER’in Garanti Bankası’nın desteğiyle 3’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’nin bu yılki başlığı “Yeni Dünya Düzeninde Kadının Yükselen Gücü.”
Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra Asya ve Afrika’dan da kadın girişimcilerin konuşmacı olarak katılacakları zirvenin açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner yapacak. Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde yarın başlayacak zirvedeki oturum başlıklarından birkaç örnek:
* Yeni dünya düzeninin esası iş yaratmaktır.
* Yükselen ekonomilerde kadın girişimcilerin yükselen gücü: Umut veren topraklar, umut veren kadınlar.
* Güçlenen kadınlar ve beklenen zihniyet değişimi: Farklı bak, farklı gör.

Ve Freja Forum 2012
Haftanın son uluslararası kadın toplantısı, 2007’den beri her yıl kasımın 2. hafta sonunda Batı Balkan ülkelerini biraraya getiren Freja Forum (Forum for Regional Joint Activities). İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde cuma günü başlayacak toplantının bu yılki ana teması “Eşit fırsatlar, demokrasi ve sosyal inovasyon.”
Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde gerçekleşen ilk Freja Forum’un ardından foruma sırasıyla Zagreb, Belgrad, Üsküp ve Tiran ev sahipliği yapmıştı. Forumun hedefi, Batı Balkan ülkeleriyle diğer Avrupa devletleri arasında uzun vadeli ortaklıkların kurulmasını sağlamak ve iletişim ağlarını genişletmek.
2 toplantının açılışını da KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan yapacak.