İstanbul’da sergiler, eylülde baş döndürecek

Ağustos ayının hatırı sayılır bir bölümünü, klasik müzik festivallerinde geçirdim.
Dün ajandamda eylül ayına ilişkin son rötuşları yaparken fark ettim ki, eylülde ağırlık, İstanbul’da birbiri ardına açılacak, esaslı sergiler olacak.
İlk durağım 9 eylülde, Borusan’ın Beyoğlu’ndaki çağdaş sanat platformu ArtCenter/İstanbul olacak. Burada, gelecek vaat eden genç sanatçılara, özgürce üretebilmeleri için atölye alanları sunuluyor. Amaç, İstanbul’da çağdaş sanat birikiminin gelişmesine yardımcı olmak.
Resim, heykel, fotoğraf ve multimedya alanlarında çalışan genç sanatçıların, çok uygun ekonomik koşullarla bu imkândan yararlanabilmeleri için 35 yaşını aşmamış, sanat okulu bitirmiş ve Türkiye’de çalışıyor olmaları gerekiyor.

Verbund Koleksiyonu
Aynı akşam Borusan’ın sanat merkezinden çıkıp, soluğu İstanbul Modern’de alacağım. Orada 2 ayrı serginin açılışı var. Büyük sergi alanında, EnerjiSA’nın % 49 hissesini alarak Sabancı Holding’le birlikte Türkiye’de iddialı enerji projelerine soyunan, Avusturya’nın en büyük elektrik şirketi Verbund’un koleksiyonunu görme imkânımız olacak.
Çağdaş sanatta 1970’lerden günümüze uzanan dönüşümleri yansıtan Suyun Bir Arada Tuttuğu başlıklı sergide heykelden fotoğrafa, filmden videoya, diyapozitiften ses enstalasyonlarına, çağdaş sanat dünyasından 37 sanatçının 122 yapıtı yer alıyor. Sergi, birçok sanatçının resimden uzaklaşıp, tamamıyla yeni ifade biçimlerine yönelmesini ve fotoğraf, video, mekân enstalasyonlarındaki dönüşümü anlatıyor.

2. sergi İnsan Halleri
İstanbul Modern’de aynı gün açılışı yapılacak diğer sergi, Sıtkı Kösemen, Ergün Turan ve Süreyya Yılmaz Dernek’in fotoğraflarından oluşuyor. İnsan Halleri başlıklı sergide, galerinin bir duvarında İstanbul’un çeşitli semtlerinde 4 yıl boyunca tahta bir kasnağa gerilmiş, kara bir fon önünde sokaktan geçen insanları fotoğraflayan Turan ve Dernek’in yapıtları, galerinin diğer duvarında ise gazetelerde her gün yer alan cinayet haberlerinden yola çıkan Kösemen’in, “ölü taklidi” yapan insanları birbirlerine nazire yapacak.

Galeri Apel’in 10. yılı
Galeri Apel, 10. yılını 3 ayrı mekânda 3 sergiyle kutluyor. 11 eylülde açılışı yapılacak olan ilk sergide, Apel’in Galatasaray’daki enfes mekânında Canan Pak’ın Bana Kendini Göster başlıklı fotoğraf enstalasyonlarıyla buluşacağız.
12 eylülde Taksim’deki Fransız Kültür Merkezi ve 13 eylülde Tophane’deki Tütün Deposu’nda açılışları yapılacak diğer 2 sergide ise Galeri Apel’de 1998’den beri sergi açmış sanatçıların, yine “Bana Kendini Göster” temalı yapıtlarını göreceğiz.

Ve Salvador DaliEylülde ajandama not düştüğüm son sergi açılışı 19 eylülde, Akbank’ın 60. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde sponsorluğunu üstlendiği Salvador Dali sergisi. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Picasso ve Rodin’den sonra şimdi de sürrealizmin büyük ustasına ev sahipliği yapacak.
İstanbul’da bir Sürrealist: Salvador Dali başlıklı sergide Dali’nin 270 tablosunun yanı sıra, onun yaşamını, sanatını ve gerçeküstücülüğünü algılamamıza yardımcı olacak filmler, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar da yer alacak.