İyi ki Taner gibi bakanlar yok artık

İyi ki Taner gibi bakanlar yok artık


       "Güneş Taner'in Murat Demirel'le samimiyeti" başlıklı yazım üzerine ANAP İstanbul milletvekili Güneş Taner aradı. Yahya Murat Demirel'in 2 yıl önce Newyork'ta Egebank'ı tanıtmak için düzenlediği toplantıda konuşma yapmasının çok doğal olduğunu söyledi. "Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak bu tür konuşmaları pek çok şirket için de yaptım" dedi. Her zamanki gibi esti - gürledi.
       Taner tarzı politikacılardan hiç hazzetmediğim için ona,"Ben de zaten bakanların şirket tanıtım toplantılarında konuşma yapmalarına karşıyım" deme gereğini bile duymadım.
       Turkcell'in Wall Street'te işlem görmeye başlaması nedeniyle temmuzda Newyork'a gittiğimizde de diğer bütün gazeteci arkadaşlarımla ters düşme pahasına ve onlar "Böyle bir olayda neden hiçbir bakan yok" derken, ben tam tersine davetli oldukları halde Newyork'a gitmeyen Recep Önal'a da, Enis Öksüz'e kocaman birer aferin çekmiş ve şirket gezilerinde bakanların işi olmadığını yazmıştım. Hatta daha da ileri giderek eski bakanlar Güneş Taner, Necdet Menzir ve Mehmet Köstepen'in orada ne aradıklarını bile sormuştum. Zaten oradayken de yine diğer gazeteci arkadaşlarımın aksine aynı ortamlarda saatler geçirdiğimiz halde ne Taner'le, ne de Menzir'le tek kelime konuşma gereği duymamıştım.
       Güneş Taner, bakan olduğu sırada medyaya verdiği demeçlerden aldığı paraları, kendi üzerine bile geçirmeden derhal bağışladığını, gene en tepeden bakan buyurgan üslubuyla anlattı. Paralı demeçlerin 2 - 3 televizyon konuşmasını geçmediğini öğrenince çenemi tutamadım ve "Demek ki sizden paralı demeç almak, medyanın hiç ilgisini çekmemiş, üstelik bağış olduğu için masraftan düşebilirlerdi" demeden edemedim. Meğer sadece NTV'den 10 bin dolar, Star'dan da 5 bin dolar bağış çekleri alınmış ve bu para Siirt Valiliği'ne gönderilmiş.
       Taner yazımın bir bölümünü tamamen es geçti. Etibank'ın satışına onay verdikten birkaç ay sonra Medya Holding'de Murahhas Aza oluşu, 15 ay bu görevde kalışı ve Turgay Ciner'e devrinden birkaç gün önce sessiz sedasız ayrılışıyla ilgili paragraflara her nedense hiç değinmedi! Ben de hazır telefonla aramışken sorayım demedim.

Genelkurmay yanıt beklerken davet geldi

       Okurlarımın sorularının ardı arkası kesilmiyor:
       * Genelkurmay'a verdiğiniz dilekçe ne oldu? Siz mi cevap alamadınız, yoksa biz mi kaçırdık?
       * Amerika'da yaşıyorum. Her gün Geneykurmay'ın cevabını yazacaksınız diye heyecanla beklemekten bıktım artık. Cevap mı gelmedi, siz mi yayınlamıyorsunuz?
       * Genelkurmay'ın size vereceği cevabı, öğrencilerim tez çalışmalarında kullanacaklardı. İnternette köşenizi taramaktan, neredeyse gözlerimiz şaşı olacak. (Almanya'dan bir profesör hanım)
       Anlayacağınız Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun İstanbul Üniversitesi'nin bu yılki öğretim yılının açılışında yaptığı konuşmaya Genelkurmay'dan gelen sert tepkinin, metnin tümünü gördükten sonra mı yoksa medyada yer aldığı kadarıyla mı yapıldığına ilişkin naif sorumun yanıtını, çok sayıda Milliyet okuru merak ediyor. Ama Genelkurmay'dan yanıt yok.
       Ben yanıt beklerken, Genelkurmay'dan ilk kez bir davet aldım. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Arslan Güner'in bu yılki geleneksel basın kokteyli için. Gidebilseydim, belki hepinizin merak ettiği sorunun yanıtını da bir ölçüde alabilirdim. Ama aynı gün İstanbul'da bir toplantıda konuşmacı olduğum için katılamıyorum.
       Bir dahaki sefere...

Mevlevi ayini

     Festival açılışlarında Mistik Müzik Fesvitali'nden alınacak dersler var

       Mistik Müzik Festivali'ne mutlaka gidin. Bu yıl dördüncüsü yapılıyormuş. Cehaletimi mazur görün, ben yeni farkettim. O da açılış için davetiye geldiği için...(Muhtemelen öncekiler için de davetiye geliyordu da, ilgilenmediğim için böyle bir festivalin varlığı aklımda kalmamış.)
       Açılış etkinliği Mevlevi Ayini'ydi. Kızımla birlikte gittik. Müthiş memnun kalarak ve oraya gitmeye birbirimizi teşvik ettiğimiz için kendimize aferin diyerek çıktık.
       İkimizin de hayatında izlediği ilk mevlevi ayiniydi. Elimize tutuşturulan broşür sayesinde ne olup bittiğini öğrendik. Ayin ışıklar söndükten sonra sessiz sedasız başladı ve sessiz sedasız bitiverdi. Hatta son mevlevi sahneyi terkedip de salonun ışıkları yanıncaya kadar alkışlayan bile olmadı. Dolayısıyla mevlevilere beğenimizi alkışlarımızla aktarmadık. Herhalde adet böyle.
       4. Mistik Müzik Festivali Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sürüyor. Her gün 1 - 2 etkinlik var. Örneğin cumartesi öğleden sonra Moğol Ayini, akşam Kızılderili Ayini var.
       Açılış 19.30'daydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 5 dakika önce gelip yerine oturdu. Festival açılışlarında beni caydıran iç bayıcı uzun açılış konuşmalarından, plaket törenlerinden eser yoktu. Hatta kimsenin birkaç cümle söylememesi yadırgatıcıydı bile...(Olumsuz anlamda söylemiyorum)
       Mevlevi Ayini tam saatinde başladı. 1 saat 15 dakika sonra da bıktırmadan - sıkmadan bitti. Gürtuna'nın dakikliği ve salondakilere saygısı, örnek alınacak nitelikteydi.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr