Kamu bankalarında MHP'li bakan farkı

Kamu bankalarında MHP'li bakan farkı


Halkbank ve Vakıfbank'ı, hafta sonu el konulan Etibank ve Bank Kapital'le kredi ilişkilerini açıklamaya çağırıyoruz


       * Halk Bankası, Etibank'a ve Dinç Bilgin'in şirketlerine geçen yıl 120 milyon dolar, bu yıl da 67 milyon dolar kredi kullandırmış.
       * Vakıfbank da Etibank ve Bilgin'in yayıncılık şirketlerinden bazılarına çok kısa süre önce 100 milyon dolar kredi kullandırmış.
       Pazar günkü ekonomi sayfamızda gözüme takılan bu haberler, İstanbullu iş ve bankacılık çevrelerinde biraz çekinerek de olsa son günlerde sıkça dile getirilen çok ciddi bir ithamı doğruluyor gibi geldi bana. Umarım yanılıyorumdur.
       Deniyor ki "MHP'ye bağlandığından bu yana Emlakbank'ta herhangi bir sızıntı söz konusu değil. Sadi Somuncuoğlu döneminde de farklı değildi, şimdiki bakan Faruk Bal'a bağlandıktan sonra da... Hatır - gönül, çıkar - destek, yıkama - yağlama, kollama - yüzdürme durumları tümüyle ortadan kalktı. Ancak maalesef gerek Halkbank'ta, gerekse Vakıfbank'ta eski tas, eski hamam!"
       Bu noktada küçük bir hatırlatma yapalım: Vakıfbank ANAP'lı Devlet Bakanı Yüksel Yalova'ya bağlı. Ancak Sabah Grubu'na ya da Etibank'a bu çapta bir kredi için Genel Başkan Mesut Yılmaz'dan başka hiç kimsenin yeşil ışık yakmaya gücünün yetmeyeceği kaydediliyor.
       Halkbank ise Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'a bağlı hem de DSP'nin ANAP'la azınlık hükümetinde ilk iktidar koltuğuna oturduğu 1997'den beri.
       Egebank operasyonunu nefes nefese izlememizi sağlayan, el konulan bankalarla ilgili haberleri titizlikle ve ayrıntılı biçimde veren ekonomi servisimiz, bu çok önemli ayrıntıyı da atlamamış.

     Somuncuoğlu da, Bal da...
       Diyebilirsiniz ki Emlakbank'ın içi, önceki hükümetler zamanında o denli boşaltıldı ki, MHP'lilere oynayacak oyun alanı kalmadı. Hatta bu görüşünüzü desteklemek için bir örnek de verebilir ve Emlakbank'ın yabancı bankalara verilmiş, süresi dolan (ve bir rivayete göre milyar dolara yaklaşan) teminat mektuplarını ödemekte zorlanırken, bol keseden kredi dağıtma lüksünün bulunmadığını da hatırlatabilirsiniz. Ama boşuna uğraşmayın, beni ikna edemezsiniz. Çünkü yıllardır biliyoruz ki kamu bankalarında muslukların başında oturanlara bu tür zorluklar vız gelir! Bir çıkar yol mutlaka bulunur!
       Ben kendi hesabıma Emlakbank'taki hatır - gönül - çıkar - yüzdürme kredilerine nokta konabilmiş olmasındaki tek etkenin, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yolsuzluk ve sızıntılara karşı kesin tavrı olduğu kanısındayım. Bahçeli bu net tavrının örneklerini her yeri geldiğinde tavizsiz ortaya koyuyor. Balık baştan kokmayınca da, gövdede ve kuyruktaki kokuşma girişimleri çoğunlukla akim kalıyor.

     Özkan, Yalova, Yılmaz
       Gelelim Halkbank'a... Misyonu esnaf ve sanatkarı, küçük ve orta boy işletmeleri desteklemek olan bir banka, nasıl kalkıp da büyük grupların yan şirketlerine, siyasilerin akrabaları ve yakınlarının firmalarına, hatta başka bankalara kredi verir?
       Ve bu kredilerin altında imzası bulunan genel müdür hakkında bugüne değin nasıl olup da tek bir soruşturma bile açılmaz?
       Egebank olayı sırasında öğreniyoruz ki, Ansen hakkında soruşturma açılabilmesi için Halkbank'ın bağlı bulunduğu Bakan Hüsamettin Özkan'ın onayı gerekliymiş. (Ve Özkan, ancak konu basında birkaç gün tartışıldıktan sonra 2 kredi olayında soruşturma açılması için onay verdi.)
       ANAP'ın "himayelerinde" olan Vakıfbank konusunda bu soruları sormaya bile gerek yok. ANAP'ın geçmiş sicili belli. Yılmaz'ınki ise Türkbank pazarlıklarından başlayarak her geçen gün biraz daha netlik kazanıyor.
       Aslında devletin el koyduğu bankalara (ve sahiplerinin diğer şirketlerine) kamu bankalarından açılan kredilerin dökümünü bilmek kamuoyunun hakkı değil mi? Egebank olayında gerek Hüsamettin Özkan, gerek Yüksel Yalova, gerekse Faruk Bal, Yahya Murat Demirel ve babası Şevket Demirel'in şirketlerine hangi tarihte ne tür kredilerin verildiğini Hürriyet'te Emin Çölaşan'a açıklamışlardı. Şimdi de kendilerinden Bilgin Grubu ve Etibank ile Ceylan Grubu ve Bank Kapital'le ilgili benzeri bir açıklama bekliyoruz.

Koalisyon ortakları, kamu bankalarını hep paylaştı!

       1996 Mart'ından Haziran'ına kadar 3.5 ay iktidarda kalan ANAP azınlık hükümetiyle (53. Hükümet), 18 Nisan seçimleri öncesinde kurulan DSP azınlık hükümetini, -tek parti hükümetleri oldukları için- hariç tutarak son 5 yılda kurulan hükümetlere şöyle bir göz attık. Ve gördük ki kamu bankaları koalisyon ortakları arasında mutlaka paylaşılmış. Hiçbirinde tek bir ortakta toplanmamış. 10 yıl geriye gitsek de farklı bir tablo ortaya çıkmazdı:

       * 54. Hükümet (Refahyol, 1 yıl)
       Halkbank: DYP, Ufuk Söylemez
       Emlakbank: DYP, Ufuk Söylemez
       Vakıfbank: RP, Sabri Tekir
       Ziraat: RP, Sabri Tekir

       * 55. Hükümet (ANAP - DSP - DTP, 1.5 yıl)
       Halkbank: DSP, Hüsamettin Özkan
       Ziraat: ANAP, Güneş Taner
       Vakıfbank: ANAP, Metin Gürdere
       Emlakbank: DTP, Refaiddin Şahin

       * 57. Hükümet (DSP - MHP - ANAP)
       Halkbank: DSP, Hüsamettin Özkan
       Vakıfbankası: ANAP, Yüksel Yalova
       Emlakbank: MHP, Sadi Somuncuoğlu/Faruk Bal
       Ziraat: DSP, Hikmet Uluğbay/Recep ÖnalYazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr