Kavga sanal, cinayet gerçek

Kavga sanal, cinayet gerçek


Birinin rumuzu Varya, diğerininki İstiklal'di. Chat yaparken kavgaya tutuştular. Aynı kentte olduklarını anlayınca buluştular. Varya öldü, İstiklal hapiste


     Türkiye'de İnternet başlıklı 3 günlük konferans çerçevesinde düzenlenen E - Kullanıcıları Forumu'nda Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asaf Varol anlattı.
       Elazığ'da aynı cadde üzerindeki 2 farklı internet kafede chat yapan 2 delikanlı, 1 - 2 saat keyifle sohbet ettikten sonra kavgaya tutuşuyorlar. Chat'le kavga öylesine alevleniyor ki, hemen aynı gün gerçek ortamda yüzyüze gelerek kozlarını paylaşmaya karar veriyorlar. Randevu yerinde önce ağız dalaşı, küfürler ve yumruklaşma derken sonunda bıçaklar çekiliyor ve...
       Gençlerden biri ölüyor, diğeri halen hapishanede!
       8 ay önce işlenen Türkiye'de ilk intenet cinayetiyle ilgili dava sürüyor. Mahkeme tahrik olup olmadığını belirlemek için bilirkişi raporu istiyor. Ancak internet kafelerde chatler, bilgisayarların hafızasına alınmadığı için ortada her hangi bir kanıt yok. Sanal ortamdaki kavganın nasıl tırmandığını gören tanık da yok tabii... Anlayacağınız bilirkişinin rapor hazırlaması bile söz konusu değil.
       Prof. Varol'dan duyduğumuz bu çarpıcı olayı, ertesi gün asistanlarım araştırdılar. Kayhan Gündüz ve Servet Atılgan adlı 2 gencin, chat yaparken aynı kentte yaşadıklarını bile bilmediklerini, bir süre sonra sen nerelisin, ben şuralıyım derken ikisinin de Elazığlı ve ikisinin de Palu'lu olduğu, dahası aynı cadde üzerinde aralarında 200 metre mesafe bulunan 2 internet kafeden chat yaptıkları anlaşılıyor.
       Birinin rumuzu İstiklal, diğerininki Varya... Tartışma Varya rumuzunun ne anlama geldiğiyle başlıyor ve rumuzun aşağılanmasıyla sanal kavgaya dönüşüyor. 2'si de 20'li yaşlarındaki delikanlılar, Mimar Faruk Caddesi'nde buluşmaya karar veriyorlar. Varya rumuzlu Servet Atılgan, randevu yerine ağabeyiyle gidiyor ve İstiklal rumuzlu Kayhan Gündüz'ü fena halde dövüyorlar.
       Yüzünden ağır darbeler alan Kayhan Gündüz, ağabeyinden yardım istiyor. Boksör olan ağabey Gökhan Gündüz'ün olay yerine gitmesiyle kavga büyüyor, bıçaklar çekiliyor. Varya (Servet Atılgan) ölüyor, İstiklal'in ağabeyi de Varya'nın ağabeyi de yaralanarak hastaneye kaldırılıyor. İstiklal (Kayhan Gündüz) ise cinayet suçuyla tutuklanıyor.
       İstiklal hala tutuklu ve olan bitene çok pişman. Varya artık yok. Ağabeyler çoktan hastaneden çıkmışlar. Yaraları fiziken kapanmış, ama ya ruhen?
       Forumda bu tür örneklerle internete sansür ve internet kafelere sınırlama konusu gündeme getirildi. Neyse ki benim de aralarında bulnuduğum çoğunluk İnternet'e sansürün her türlüsüne ve özellikle dar gelirli semtlerde mantar gibi biten internet kafelere sınır getirilmesine kesinlikle karşı çıktı.
       E - Kullanıcıları Forumu'nu ben önetiyordum. Sınırlama ve sansürün yanı sıra spam'dan İnternetin hukuksal boyutuna, içerik yetersizliğinden son dönemde sayıları artan sahte e - posta (fake mail) sorununa e - kullanıcılarının pek çok sorununu masaya yatırdık.

Sabit ücret icralık etti

       İstanbullu okurumuz Şebnem Erzik geçtiğimiz ay Turkcell tarafından eşiyle birlikte icraya verildiklerini öğrendi ve çok şaşırdı. Çünkü ikisinin de kullandığı cep telefonu hazır kartla çalışıyordu. Ne gibi bir borçları olabilirdi ki?
       Ama unuttuğu bir şey vardı. 2 yıl önce eşi bir aralar kullandığı cep telefonunun sim kartını çıkarmış ve makinesini kardeşine vermişti. Ondan sonra da o telefonun varlığını tümüyle unutmuşlardı. İşte o zamandan beri ödenmeyen sabit ücretler birikmiş, birikmiş ve faizleriyle 125 milyon lirayı bulmuştu.
       Hataları tabii ki hatlarını iptal ettirmeyi akıl etmemiş olmaları.
       Okurumuz nerede hata yaptığını biliyor, ama Turkcell'in neden 2 yıl beklediğini anlayamıyor. "O günden beri adresimiz değişmediği halde bir kez bile fatura gelmedi" diyor. Turkcell hattı geçtiğimiz ekimde iptal etmiş. Ondan sonra da zaten icra sürecine girilmiş.
       Arkadaşımız İlkay Özcan'ın Turkcell kurumsal iletişim direktörü Okşan Atilla Sanön'den aldığı bilgiye göre ise ödenmeyen 4. faturadan sonra abonelik askıya alınıyor ve sabit ücretler için ayrıca fatura gönderilmiyormuş.

Numaramı kim değiştirdi?

       İstanbul'da bir ihracat şirketi bulunan İnci Gerg'in iş numarası, geçtiğimiz ay birdenbire değiştirildi. Müşterilerine önceden haber verme fırsatını bile bulamayan Gerg, Türk Telekom'dan bu duruma bir çözüm bulmasını istedi.
       Telekom yetkilileri 3 ay boyunca eski numarayı arayanların yeni numaraya otomatik olarak yönlendirileceğini söylediler. Bu iyi haberdi. Kötü haber ise bunun için İnci hanımın 59 milyon lira ödemesi gerekiyordu. Parayı mecburen ödedi. Ardından da "Türk Telekom'un yaptığı değişikliğin sorumlusu ben miyim? Bu parayı neden benden aldılar?" sorusuyla köşemize başvurdu.
       Arkadaşımız İlkay Özcan'ın sorularını yanıtlayan Esenler Türk Telekom yetkilileri, santralda yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı numaraların farklı santrallara kaydırıldığını, yönlendirme isteyenlerin mutlaka bu parayı ödemesi gerektiğini söylediler.
       Türk Telekom Genel Müdürlüğü yetkilileri ise 15 gün süreyle bu hizmetin ücretsiz verildiğini, bu süreyi uzatmak isteyenlerden ücret alındığını belirttiler. Kendisine böyle bir teklifte bulunulmadığına işaret eden okurumuz, Esenler Telekom yetkilileri tarafından yanıltıldığını düşünüyor.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr