Kredi kartı hesabını mevduat zannetmeyin!

Kredi kartı hesabını mevduat zannetmeyin!


       İzmirli okurumuz Nurtekin Günaydın, Garanti Bankası'ndaki kredi kartı hesabına 18 Ağustos'ta 300 milyon lira yatırdı. 2 gün sonra da kredi kartıyla bu parayı çekti. Bunun dışında ay boyunca kredi kartını hiç kullanmadı. Ancak bir sonraki ay gönderilen ekstresinde 6 milyon lira nakit çekim ücreti ve 19 milyon lira faiz olmak üzere kendisinden 25 milyon lira isteniyordu.
       Günaydın konuyu köşemize ilettiğinde olan - bitene anlam verememişti. "Bankaya bir kuruş borcum yok. Çektimse kendi paramı çektim, bankanın parasını kullanmadım. Bu neyin masrafı ve faizi?" diye soruyordu.
       Belli ki Günaydın'ın atladığı bir nokta var. Kredi kartı hesabında yapılan her işlem, kart kapsamında değerlendirilir. Eğer okurumuz 300 milyonu mevduat hesabına yatırsaydı, parayı kredi kartıyla çekse bile ATM'de mevduat hesabı seçeneğini kullandığı takdirde hiçbir masraf ödemesi gerekmezdi.
       Benzer bir olay da Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Trabzonlu okurumuz Doç. Dr. Kemal Çiçek'in başına gelmiş. Kredi kartı borcunu dalgınlıkla 70 milyon lira fazla yatıran Çiçek, Yapı Kredi Bankası'nı arayarak bu parayı çekmek istediğini söylemiş. Banka yetkilileri "Kredi kartıyla bu işlemi yaparsanız hem nakit çekim ücreti, hem de faiz ödersiniz. İsterseniz vadesiz bir hesap numarası verin, paranızı oraya aktaralım. Ama bu kez de transfer için komisyon alınır" demişler. Bu hesaba anlam veremeyen okurumuz ilk anda o kadar kızmış ki, kredi kartını iptal ettirmek bile aklından geçmiş. Bence buna hiç gerek yok. Çünkü hangi bankaya gitse, aynı uygulama karşısına çıkacak.
       Benim de kredi kartlarıyla para da çekilebildiği ilk günlerde benzeri bir olay başıma gelmişti. ATM'de kredi kartıyla işlem yaptığımı düşünerek, mevduat değil de kredi seçeneğini tuşlamış, sonra da kendi paramı çektiğim halde faiz ödemek zorunda kalmıştım!
       Bir kez daha hatırlatalım: Kredi kartı hesabından çekilen her türlü nakit, avans muamelesi görür. Nitekim arkadaşımız İlkay Özcan'ın sorularını yanıtlayan Garanti Bankası yetkilileri, kredi kartı hesabının para yatırmak ve çekmek için uygun bir hesap olmadığını belirttiler.
       Ancak okurumuzun bu uygulamayı bilmediğini dikkate alarak bir kereye mahsus olmak üzere kendisinden tahsil edilen yaklaşık 25 milyon lirayı hesabına iade edecekler.

Ücretsiz yıkama araca zarar verdi

       Bedava sirke, her zaman baldan tatlı olmuyor. Hatta bazen bedava sirkenin astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor!
       Nevşehir'deki ELF'in bayii Gökçem Petrol'den geçenlerde benzin alan okurumuz Celal Çölkesen, 25 milyon liralık benzin alana uygulanan ücretsiz araba yıkama promosyonundan yararlanmak istemiş. Ancak 4 ay önce yaklaşık 11 milyar liraya aldığı 2. el Opel arabasının tavanı, yıkama makinesinde boydan boya çizilmiş. Benzincideki yetkililerin kendisine önerdikleri tek seçenek, pasta cila yaptırmakmış. Üstüne üstlük bir de "Arabınız bu kadar kıymetliyse, niye burada yıkatıyorsunuz?" diye çıkışmışlar.
       Başka seçenek olmadığı için okurumuz, önerdikleri oto tamircisinde pasta cila yaptırmış, ancak çizikler çok derin olduğu için pasta cilaya rağmen belli oluyormuş. ELF'in merkezini aradığında "Biz sadece benzinle ilgili şikayetleri değerlendirebiliriz, gerisi bizi ilgilendirmez" yanıtını almış. Bunun üzerine sorununu köşemize iletme gereğini duymuş.
       Arkadaşımız İlkay Özcan'ın sorularını yanıtlayan Gökçem Petrol'ün sahibi Gökçe Yamangil, yıkama makinesini 3 yıldan beri kullandıklarını, ilk kez böyle bir sorunla karşılaştıklarını söyledi. Gökçem Petrol'den sonuç alamayan İlkay, okurumuzun sorununu ELF pazarlama ve reklam müdürü Medar Çopur'a iletti. Çölkesen'le temasa geçen yetkililer, hem kendisinden özür dilediler, hem de arabasının çizilen yerlerine yeniden daha iyi pasta cila yapılmasını sağladılar.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr