Mobilyalarımız, kadınlardan daha uzun ömürlüdür!

Cansız bedenleri ya da şişmiş suratları ve morarmış gözleriyle yılın 364 günü gazete manşetlerini “süsleyen” şiddet gören kadınlarımız, önümüzdeki hafta bir günlüğüne de olsa farklı bir açıdan gündem oluşturacaklar; sorunları tüm dünyada masaya yatırılacak.
Uluslararası Kadına Şiddete Hayır Günü olan 25 kasımda İstanbul’dan Diyarbakır’a Türkiye’de de kadına karşı şiddeti durdurmanın yollarının aranacağı bir dizi konferans, panel ve seminer yapılacak. Fatmagül Berktay ve Ayşe Gül Altınay gibi bu konuya yıllardır kafa yormuş bilim kadınları, KAMER Başkanı Nebahat Akkoç’un düzenlediği toplantı için Diyarbakır’a giderken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hürriyet Gazetesi’nin Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile birlikte düzenlediği “Aile içi şiddete son” konferansı için, Bosna’dan Hindistan’a 4 yabancı konuşmacıyla birlikte İstanbul’a gelecekler.
KAGİDER’e açık çek
Zaten kadına karşı şiddet, Sayın Şahin’in bakan olduğundan bu yana geçen 5 ay içinde, değişmeyen ana gündem maddesi oldu. Perşembe akşamı Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan’ın ev sahipliğinde yenen dar kapsamlı yemekte de gördüm ki Sayın Bakan, kadına karşı şiddeti durdurmak için 7 gün 24 saat kafa yoruyor. Ve göreceksiniz, bu gidişi tersine çevirebilmek için yakın zamanda çok etkili bir kampanya ile karşımıza çıkacak. Çok zorda kalırsa, söz gelişi Başbakan Erdoğan’ı bile kampanyanın yüzü olmaya ikna edebilir. Hedefe o kadar odaklı yani... Ve kadının hayat kalitesini yükseltmek için çaba harcayan STK’lara her türlü desteği vermeye de can-ı gönülden hazır.
Fatma Şahin KAGİDER’e çekirdek ekibinde yer alan 4 kadınla geldi: KSGM Başkanı Özlem Bozkurt Gevrek, Müsteşar Yardımcısı Hatice Kara ve siyasi danışmanları Ayşe Keşir (ki kendisi aynı zamanda AKP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı) ile Şafak Akın. KAGİDER’in 3 eski başkanı ve şimdiki üst yönetimden 5 üyenin katıldığı yemekte benim için en sevindirici haber, kadınlarla ilgili istatistiki verilerin son derecede yetersiz olduğunun farkında olan Bakan Şahin’in yeni istatistik çalışmaları için de derhal kolları sıvadığını
öğrenmek oldu.
Bu arada KAGİDER, üniversitelerde Genç KAGİDER’liler adıyla yeni bir proje başlatıyor. Şahin’e, “Bu projenin dokümanlarını hazırlarken ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle...’ ibaresini kullanabilir miyiz?” diye sorulduğunda, Bakan’ın verdiği toptan destek muhteşemdi: “Bu ibareyi sadece Genç KAGİDER’lilerde değil, bütün projelerinizde kullanabilirsiniz!”
Kadın intiharlarıyla reklam
Bir yandan, artık karşımızda kadınlarımızın çok boyutlu sorunlarına gerçekten çözüm arayacak bir Bakan olduğu için sevinirken, diğer yandan İstanbul’un göbeğinde bir mobilya firmasının, kadın intiharı üzerinden reklam yaptığını görüp kahroluyorsunuz. Üstteki sütunlarda gördüğünüz, 29 ekim tarihli Radikal gazetesinde yer alan reklam, eminim pek çok kadının kanını tepesine çıkartmıştır. “Dün” diye bir mobilya markası, mobilyaların insanlardan daha uzun ömürlü olduklarını anlatmak için tasarlamış bu reklamı. Sloganı “Bir ömre sığmayan mobilyaların adresi...”
Sözün bittiği yerdeyim. Yazının bitiş cümlesini herkes kendine göre yazabilir; dileyen e-posta adresime gönderebilir.