Nadire Mater'le yerel medyadan Mehmed'e

Nadire Mater'le yerel medyadan Mehmed'e


       Eylülün son haftasında Nadire Mater'le 2 gün arayla yargılandık. Ben 9. Cumhurbakanı Süleyman Demirel'e hakaretten 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldım. Askerlik görevini Güneydoğu'da yapmış 42 asker ve 2 asker ailesiyle yaptığı söyleşileri Mehmedin Kitabı adıyla yayınladığı için yargılanan Mater beraat etti.
       Cumhuriyet Dergi'nin yöneticileri, aynı hafta içinde düşünce suçuyla yargılanan 2 kadın gazeteci olduğumuzdan yola çıkarak Mater'e benimle söyleşi yapmasını önermişler. Umur Talu'ya bundan söz ettiğimde "sen de aynı gün Nadire Mater'le söyleşi yapsana" dedi.
       Ve birimiz 27 (ben) diğerimiz 20 yıllık (Nadire) gazeteci olduğumuz halde bugüne dek tanışmamayı nasıl olduysa başarabilmiş 2 meslektaş olarak Nadire'nin Ertuğrul Kürkçü ile paylaştığı Beyoğlu'ndaki ofisinde buluştuk.
       Bu ofis, 1960'larda kurulmuş Inter Press Service IPS'in Türkiye temsilciliği. IPS, 1960'larda Latin Amerika ile ilgili haberlerin dünya basınında yer alabilmesini sağlamak üzere kurulmuş. Bu amaca ulaşıldıktan sonra çift yönlü haber akışı başlamış. Nadire'nin uluslararası basına geçmeden önceki gazetecilik serüveninde Yeni Asır ve Söz gazeteleriyle Nokta, Tempo ve Sokak dergileri var.
       Düşünce suçundan yargılanma konusunda ben Nadire'yi kendimden daha deneyimli zannediyordum. Oysa Mehmedin Kitabı onun da ilk deneyimiymiş. "Cumartesi Anneleri'ne destek verdiğim için birkaç kez göz altına alındım. Belki o nedenle sende böyle bir izlenim kalmıştır" dedi.

Beraat etti, ama...

       Mater ve yayıncısı Semih Sökmen beraat etti. Ama kitap henüz piyasaya çıkmış değil. Mater, "Cumhuriyet Savcılığı, kararın bozulması istemiyle Yargıtay'a başvurabilir. O yüzden Yargıtay'ın kesin kararını beklememiz gerek. Bu da 3 - 4 ay sürebilir" diyor. Anlayacağınız Mehmedin Kitabı, ancak 2001'de okurlarıyla buluşabilecek. Bu arada kitabın Almanca, Fince, Yunanca ve İtalyanca çevirileri de yapıldığı için sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da geniş bir okur kitlesine aşağı yukarı aynı anda ulaşacak.
       Ancak Mater'in bugünlerde ciddi bir üzüntüsü var. O beraat etti, ama Mersin'de yayınlanan Çınar adlı yerel gazetede çalışan ve geçen yıl kitap toplatılmadan önce tanıtım yazısı yazan gazeteci Güler Yıldız hala yargılanıyormuş (TCK'nın 159. maddesinden). 24 Ekim'de duruşması var.
       Nadire Mater 1996'dan beri TMMOB ile birlikte önemli bir medya projesi üzerinde çalışıyor. Avrupa Birliği de projeye maddi destek sağlamış. Mater, projenin ayrıntılarını şöyle anlatıyor:
       "Yerel gazete ve televizyonların üretim temelinde biraraya geliş projesi bu. Medyada maalesef neyi haber olarak göreceğimizi, neyi görmeyeceğimizi giderek merkez belirliyor. Dünya genelinde de bu böyle. Oysa hayat her yerde akıyor. Yerelin de bize aktarılması gerekiyor. Esas olarak buradan yola çıkan bir proje. Ve tabii ki bunun gazetecilik standartlarına uygun yapılması gerek. Ve özellikle de standartların ayırım yapmadan herkes için geçerli olacağı bir gazetecilik modeli yaratmak istiyoruz.

3 katmanlı haber havuzu

     Bağımsız İletişim Ağı adlı projenin 4 birimi var:
       * Hukuk masası
       * Haber havuzu
       * Program üretim merkezi
       * 18 ay boyunca yerellerde dolaşarak mobil gazetecilik eğitimi verecek eğitim birimi.
       Haber havuzu internet ortamında olacak. Havuzun 3 düzlemi olacak. Birinci bölümde yereller kendi haberlerini havuza atacaklar ve oradan da başkalarının yaptığı haberleri alacaklar. Havuzun 2. katmanında İstanbul'daki editoryal masa, Türkiye'nin genel ilgisini çekecek haberleri ulusal basının kullanabileceği hale getirerek, bunları ulusal basına sunacak. 3. katmanda ise dünyanın ilgi duyabileceği haberler İngilizceye çevrilerek uluslararası basına sunulacak."
       Küreselleşen dünyada bir yandan da yerelin önemi hızla artıyor. Ben trafik sorunu nedeniyle biraz kafa yordum. Yerel medya, sivil toplumun güçlenmesinde ve pek çok sorunun çözümünde kilit rol oynayabilir. Yerel medyaya destek verecek bu projede meslektaşım Nadire'ye içten başarılar diliyorum.


Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr