Paris’teki terör sonrası Davos’ta kuş uçmayacak

Bir yıl daha geçti ve biz yine Davos yolcusuyuz. 17 yıldır müdavimi olduğum Dünya Ekonomik Forumu (DEF) toplantılarına ilk kez, 2015 yılını öngörebilme umudum zayıflamış olarak gidiyorum. Zira geçen yılki DEF toplantılarıyla ilgili notlarıma baktığımda ne petrolün 45 dolarlara düşeceğine, ne de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım’ı ilhak edeceğine dair tek bir satır var. Öylesine dinamik ve belirsizliklerle dolu bir dünyada yaşıyoruz ki, artık değil 1 yıl sonrasının, 1 hafta sonrasının gündemini bile kestirmek kolay değil.

Daha sıkı güvenlik
DEF Başkanı Prof. Dr. Klaus Schwab önceki gün düzenlediği basın toplantısında “Fransa’da yaşanan terör olayları, hâlâ Avrupa’da tehdit oluşturduğu için güvenlik, geçmiş yıllara göre daha sıkı tutulacak” dedi. Davos’ta her yıl zaten öylesine sıkı güvenlik kontrolleri altında yaşıyoruz ki, “daha da sıkısı” nasıl oluyormuş göreceğiz.
İsviçre güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada, Sion askeri havaalanında 40 savaş pilotu ve 15 savaş uçağıyla Davos’un havadan güvenliğinin sağlanacağı, ayrıca 6 bin polis ve askerin bu çerçevede görevlendirildiği bildirilmiş. Bu arada daha sıkı korunması gereken vip konukların uçakları ise bu yıl Zürih yakınlarındaki özel bir havaalanına inecek ve oradan özel helikopterlerle Davos’a taşınacaklarmış.

Türkiye tam kadro
Türk hükümeti bu yıl Davos’ta belki de en geniş kadrosuyla temsil ediliyor: Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan. Bu kalabalık kadronun nedeni, sadece başbakanın değişmiş olması değil; Türkiye’nin bu yıl G-20 Zirvesi’ne başkanlık yapacağını ve DEF’ten de bu konuda danışmanlık hizmeti aldığını unutmamak gerek. Zaten Davutoğlu’nun Davos’ta katılacağı ilk oturum da DEF Başkanı Schwab’la soru-yanıt şeklindeki “Türkiye’nin G-20 Vizyonu.”

‘Sisi’ ile tanışacağız
40’ı aşkın devlet başkanı ya da başbakanın yanı sıra iş dünyası, akademi, sivil toplum, uluslararası kurumlar, sendikalar, medya ve sanat dünyasından en etkili isimlerin katılacağı 45. Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki ana teması Yeni Küresel Bağlam. Belirsizlikler, kırılganlıklar ve karmaşıklığın hâkim olduğu bugünün dünyasında siyasette, ekonomide, sosyal hayatta ve teknolojide meydana gelen transformasyonla nasıl baş edebilir ve doğru kararları nasıl alabiliriz?
İklim değişikliğinden ebola salgınına, ekonomik büyümeden güvenliğe, altyapıdan finansal sistemin geleceğine dünyada öne çıkan hemen her konuda toplam 280 oturumun yer aldığı bu yılki forumda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile tanışacağız. Ortadoğu ve Ukrayna’daki çatışmalarla kriz ortamının da ele alınacağı oturumlarda Sisi’nin yanı sıra Irak Başbakanı Haydar El İbadi ve Ukrayna Başkanı Petro Poroshenko’yu da dinleyeceğiz.