Şahenk: Tek erkek olarak kendime de teşekkür ediyorum

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, geçen yıl ilk kez Davos’a gittiğinde, Dünya Ekonomik Forumu DEF’in her yıl yayınladığı Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda Türkiye’nin
135 ülke arasında hep en son sıralarda yer almasını, verilerin hatalı olmasına bağlıyor ve sanırım birkaç yıl içinde düzelebileceğini düşünüyordu. Ancak Davos yetkililerinin Türkiye için düzenlediği özel oturuma The Coca Cola Company Başkanı Muhtar Kent, Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı ve Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk’i de yanına alarak katıldığında Şahin gördü ki DEF’in ölçüm kriterlerine göre Türkiye’nin üst sıralara yükselmesi pek mümkün değil. Özellikle de 4 ölçüm kategorisinden 1’i olan istihdamda kadınlarla (% 30) erkekler (% 70) arasında 40 puanlık devasa uçurum azaltılamadığı müddetçe...

Bir taşla birkaç kuş

Ve Bakan Hanım, Davos’ta kararını verdi. Başbakan Erdoğan’ın 2023’te dünyanın 10. büyük ekonomisi olma hedefine ulaşmak için kendi bakanlığına düşen en önemli görevlerden biri, kadın istihdamını artırmak olmalıydı. Zaten uluslararası istatistikler de kadın istihdamındaki
6 puanlık artışın, yoksulluğu 15 puan azalttığını gösteriyordu. Böylece bir taşla birkaç kuş vurulabilirdi...
Bakan Şahin Türkiye’ye döndükten sonra bu süreci, Sabancı ve Şahenk gibi iş dünyasından 2 kudretli ismin eşbaşkanlığında yönetme basiretini gösterdiği için bugün ortaya çıkan tablo, fevkalade umut verici.
Zaten Şahenk de Dolmabahçe Sarayı’nın Başbakanlık Ofisi’ndeki toplantıda Fatma Hanım ve Güler Hanım’a teşekkür ederken “tek erkek olarak kendine de teşekkür etme” gereğini duydu ve epey alkış topladı.

Bu sefer olacak!

DEF sayesinde ve Şahin-Sabancı-Şahenk üçlüsünün becerisiyle kadın istihdamında Türkiye’de 2013 yılı itibarıyla yeni bir süreç başlamıştır. Bu üçlünün eşbaşkanlığındaki İş’te Eşitlik Platformu, bugün erkeklerde % 70, kadınlarda % 30 olan istihdam oranını 3 yıl içinde kadınlar lehine 10 puan azaltma, bir başka deyişle 40 puanlık uçurumu 30 puana indirme hedefi koymuştur.
Bu çerçevede hazırlanan İş’te Eşitlik Bildirgesi’ni Mustafa Koç ve Bülent Eczacıbaşı gibi TÜSİAD’ın ağır toplarından Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral gibi küçüklü büyüklü aktörler, Dolmabahçe’deki toplantıda imzalamışlardır. Hatta bu çerçevede bir yarış bile söz konusu olabilir.

Şahin’le Bağış’ın yarışı

Örneğin Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel, “Biz aynı iş için başvuran erkek ve kadın aday tıpatıp eşit şartlardaysa kadını tercih ediyoruz” dediğinde Bülent Bey, Eczacıbaşı Topluluğu’nda da 2 yıldır benzeri bir uygulamanın varlığını dile getirdi. Buna karşılık Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan iftiharla “Biz en özel kamu bankasıyız. Zira kadın çalışan oranı özel bankalarda % 54, kamuda % 41.5 olduğu halde bizde % 52’dir” dedi.
Bu arada Fatma Şahin’in de bakanlıklarda kadın istihdamı konusunda AB Bakanı
Egemen Bağış’la yarış halinde olduğunu memnuniyetle öğrendik. Şahin’in hedefi, kadın istihdamında en önde yer alan Bağış’ın bakanlığını geride bırakmak.