Yellen faizlerde zamana oynamaya devam edecek mi?

ABD Merkez Bankası FED’in Başkanı Janet Yellen şu anda dünyada, ağzını açtığında ne söyleyeceği en fazla merak edilen kişi. Geçen hafta Temsilciler Meclisi ve Senato’da yaptığı konuşmalarda FED’in sonbaharda faiz artırımına gidebileceğini ima ederek tüm dünyada heyecan yaratmayı başardı; ancak yine de tereddütler var! Yellen aylardır yaptığı gibi zamana oynayabilir ve faiz artımını erteleyebilir mi?

FED’in faiz artırma meselesi, yılan hikâyesine dönüşmüş durumda. Yellen şubatta “sabırlı bekleyişe geçtik” demişti. FED, şubattan bu yana her defasında başka bir deyim bularak bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha değişen gerekçelerle faiz artışının erteleneceğini tekrarladı ve böylelikle bir sonraki toplantıya kadar sorumluluktan kurtuldu.

Tam bir komedi

ABD’nin faizleri yükseltmeye başlama işi tam bir komedi! ABD ekonomisinden ya da yükselen pazarlardan kötü haberler gelince FED faiz artırmayı erteliyor. Faiz artışı geciktirilince kötü haber, iyi habere dönüşüyor ve faizler yükselmeyeceği için ABD borsası rekorlar kırıyor.

Her defasında faiz artırımının neden ertelenmesi gerektiğini savunanlarla, ertelemenin sakıncalarını belirtenler arasında hararetli tartışmalar yaşanıyor. “Şahinler” diyorlar ki: “Faizi düşük tuttuğunuz için ve insanlar artık faizleri artıracağınıza inanmadıklarından dolayı riskli, spekülatif yatırımlara tamah ediyorlar. Bu yüzden reel yatırımlar yavaşlıyor, kaynaklar doğru yerini bulmuyor; paralar harcanması gereken yere harcanmıyor; gidip borsada kendi hisselerini satın alıyorlar.”

7 yıldır artmadı

Bu arada eylülde faizler artırıldığı takdirde FED, 7 yıldır ilk kez faiz artışına gitmiş olacak; o yüzden de korkulacak şeyler olacak mı, olmayacak mı, o da belli değil. Günümüzün genç borsacıları, hayatlarında FED’in faiz artırdığına ilk kez tanık olacaklar. Faizlerin artırılmasına karşı çıkan, “FED faiz artırırsa mahvolacağız” diyen “Güvercinler”in bir kısmında belki de hayali bir korku var.

Ne var ki korkunun ecele faydası yok. Yellen ABD Kongresi’ndeki konuşmasında işsizlik oranının % 5.3’le son 7 yılın en düşük düzeyine gerilediğini, ekonominin yılın geri kalanında iyileşeceğini, enflasyon son 12 ayda sadece % 0.25 artış gösterse de orta vadede işgücü piyasası güçlendikçe kademeli olarak FED’in % 2’lik yıllık enflasyon hedefine yaklaşacağını belirtti. Faiz artışına karar veren Federal Açık Piyasa Komitesi FOMC üyelerinin de bu görüşte olduklarının altını çizdi.

Durum bu kez galiba daha ciddi.