Kayıtsız değiliz, ya siz?

25 Kasım 2021

Bir yıl çok hızlı geçti... Ekim 2020’de Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile başlayan yolculuğumuz, ilk önce birimin Media Compact adlı küresel medya birliğine Türkiye’den üye olan ilk gazete olmamızla başladı. İşbirliğimizin ilk adımı ise geçen yıl bugün başlayan ve 16 gün süren eylem planıydı. Geçen yıl siber şiddete dikkat çekmiştik. Bu yıl ise Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek istiyoruz.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), bu yıl da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında devam eden “16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası” çerçevesinde herkesi şiddete karşı “kayıtsız kalmamaya” davet ediyor.

Kamuoyunu, şiddete tanık olduklarında harekete geçmeye ve kayıtsız kalmamaya davet eden kampanya çerçevesinde, www.atesbocekleri.info sitesinde yer alan şiddet vakaları ve yönlendirmelerle şiddete tanık olanların nasıl kayıtsız kalmayacakları hakkında bilgilendiriyor. 16 gün boyunca, ziyaretçiler seslerini kaydedip sosyal medya kanallarında paylaşarak kadınlara yönelik şiddete karşı çevrim içi dayanışma hareketine dahil olabilecek.

Milliyet de bu kampanyada yine medya partneri olarak BM Kadın Birimi’yle birlikte yürüyecek, 16 gün boyunca yayınlarında akademisyenlerin, sanatçıların da aralarında bulunduğu toplumun değişik kesimlerinin bu konuya ne kadar duyarlı olduğu, duyarlılıktan da öte şiddete tanıklık ettiğinde ne yapması gerektiğini bilip bilmediği konusunda bir farkındalık yaratmaya çalışacak.

İnsan hakları ihlali

Burada hepimizin üstüne düşen görevler var... Her sabah işe giderken, karşı dairende yaşayan genç çiftle karşılaşıyor ve selamlaşıyorsun. Bir gün, kadının durgunluğu dikkatini çekti ama pek üzerinde durmadın. Ertesi gün, geç saatlerde evlerinden gelen seslere uyandın, çarpılan kapı ve kırılan cam seslerini işittin. Ne yapabilirsin?

Otobüste dışarı bakıyorsun. Tam bu sırada sokakta, bir erkeğin bir kadına şiddet uyguladığını gördün. Ne yapabilirsin? Aynı odada birlikte çalıştığın iş arkadaşın, şirket çalışanlarından birisinin kendisini iş sonrası yemeğe çağırdığını ve “hayır” demesine karşın, geceleri rahatsız eden cinsel içerikli mesajlar attığını söyledi. Ne yapabilirsin?

Aynı bölümde okuduğun sınıf arkadaşının partneri, arkadaşını arayıp her beş dakikada bir nerede ve kimlerle olduğunu soruyor. Bir gün bu kişi yanınıza geldi ve arkadaşını sert bir şekilde bileğinden tutarak yanına gelmesini söyledi. Ne yapabilirsin?

Yazının devamı...

Yetmiş Birinci Yıl

3 Mayıs 2021

Bugün yeni bir yaşa daha giriyoruz. Milliyet gazetesi ilk günden bugüne kadar geçen zaman içinde günü, günceli yakalamaya çalışarak, birçok ilke imza atarak ama en çok da kendisine özgü bir çizgi tutturarak yolculuğuna devam etti. Kuşkusuz başta Abdi Bey olmak üzere adı silinemez biçimde bu gazetenin ve Türk basınının tarihine kazınmış isimlerin fikirleri, çabaları ve katkıları unutulamaz. Ancak  bu çizgiyi tutturmakta da en çok gazetenin içinden yetişen muhabirinden grafikerine, yazarından foto muhabirine, reklamcısından dağıtımcısına, arşivcisinden editörüne çalışanların emeklerinin, ısrarlarının, sahiplenme duygularının rol oynadığının altını çizmeliyiz. Çizmeliyiz çünkü pırıltılı isimlerin çokça anıldığı, ünlüler üzerinden hayatın yahut bir kurumun anlamlandırılmaya çalışıldığı bir dünyada ve dönemde bir hakkı sahibine teslim etmek bir borçtur aynı zamanda. Çizmeliyiz çünkü onlar eğrisiyle doğrusuyla, günahıyla sevabıyla bütün süreçlerin belirlenmesinde ve yürütülmesinde gerçek söz sahipleridir. Bunun en yakın örneği pandemi süreci boyunca Milliyet’in yer verdiği haberler, diziler, ekler, dergiler ve projelerde yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor.

Bu çerçevede peş peşe yayın hayatına başlayan Mimarlık, Arkeoloji ve Enerji dergilerini yeni dergiler izleyecek. Milliyet Sanat Dergisi’nin yarım yüzyıla yaklaşan yolculuğu yeni dergiler için yol gösterici bir rehber olarak önümüzde duruyor. Bu arada Milliyet Sanat Dergisi’nin 50. Yaş günü için geri sayıma başladığımız bu süreçte sizlere yeni sürprizleri olacak. Yeri gelmişken aramıza iki arkadaşımız daha katıldı, Efnan Atmaca Kültür Sanat bölümü müdürü olarak aramıza katıldı. Seray Şahinler de artık Milliyet Sanat Dergisi edebiyat editörü olarak katkı sunacak. Her iki arkadaşımıza da başarılar diliyoruz.

Milliyet Kitapları

Bir başka yenilik, aslında yenilik demeyelim de yeniden hayata geçireceğimiz projemiz Milliyet Yayınları olacak. O çok bilinen Milliyet Kitapları yakında birer birer yeniden kitaplığınızdaki raflarda yerini almaya başlayacak. Filiz Aygündüz yönetiminde denemeden araştırmaya, romandan öyküye birbirinden değerli çalışmalar sizlerle buluşacak. Tam da burada anonslarını son birkaç gündür yaptığımız “tefrika”dan bahsedelim. Yıllarını Milliyet için ter dökerek geçirmiş bir isim olan Önay Yılmaz’ın yeni romanı “Bodrum’da Mandalina Cinayetleri” önce bugünden itibaren her gün bölüm bölüm Milliyet okuyucularına ulaşacak ardından da Milliyet Yayınları’nda basılarak raflardaki yerini alacak.

Milliyet’in gerek günlük ekleri, gerekse hafta sonu ekleri için de yakında bir dizi yenilikle karşınızda olacağız. Hem yeni ekler sırada hem de mevcutların yeni versiyonları hazırlanıyor. Yine Milliyet ailesi içindeki arkadaşlarımızın önerileri, çabaları ve inisiyatifleri ile farklı farklı haberdar olma, yenilenme, nefes alma alternatifleri sizlerin beğenisine sunulacak.

Bu eklerin ve çalışmaların bir de dijital platformlarımızdaki yansımaları var. Milliyet Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte web, mobil, iOS, Android vb. tüm dijital platformlarda yayın hayatına devam ediyor. Milliyet Dijital’de her ay 200 milyondan fazla ziyaret alıyoruz ve her gün en az 5 milyon kişi Milliyet’i dijitalden okuyor. Türkiye’de internet kullanıcısı olan hemen hemen herkes her ay Milliyet Dijital’e en az 1 kere temas ediyor ve bizi okuyanların platformlarımızda geçirdiği süre aylık 1 milyar dakikadan fazla. Okuyucularına daha iyi kullanıcı deneyimi yaratmak hedefiyle yeni “Keşfet” özelliği sayesinde son dakika trend olan haberleri “hashtag”ler ile takip edebilme, seçili içerik kategorileri ile okuyucunun sadece tercih ettiği başlıklardaki haber içeriklerinin uygulama ekranında okunabilmesi imkânını yaratma özellikleri artık Milliyet Dijital uygulamada sunuluyor. Yakında dijital platformlarımızda yepyeni deneyimleri de sizlere sunmuş olacağız.

Yazının devamı...

SİZ SORUN BAŞKAN CEVAPLASIN!

5 Nisan 2021

Amacımız; yerel yönetimlerin kötü işleyişinden kaynaklanan sorunları ve belediyelerin çözüm üretmek amacıyla proje ve çalışmalarını okurlarla paylaşmak ve yerel yönetimlerin daha iyi işlemesine katkı sunmak

Son 9 ayda; yerel yönetimlerin işleyişinden doğan 157 şikâyet gazetemizde “sen sor başkan cevaplasın” başlığı altında yayımlandı. 104 belediye anında çözüm üretti, 24 belediye telefonla ya da yazılı bilgilendirdi. 29 belediye ise işleyişine ilişkin aksaklıklara rağmen vatandaşa yanıt vermedi.   

Milliyet bir süredir hangi il ya da ilçede olursa olsun vatandaşın mağduriyetinden doğan şikâyetleri sayfalarına taşıyor. Böylece yerel yönetimlerin mevcut denetim mekanizmalarını harekete geçirerek hem sorunun takipçisi olmak hem de belediyelerin hizmet anlayışı doğrultusunda süregelen çalışma ve projelerini kamuoyuyla paylaşmayı amaçladık.

Öncelikle belirtmeliyim ki; vatandaşlarımızın yerel yönetimlerin hizmet anlayışından kaynaklanan sorunlara olan duyarlılığı ile belediyelerimizin bu sorunlara çözüm üretmeye yönelik çabası hayli umut verici.  

Öyle ki; geçtiğimiz temmuzdan bu yana, vatandaşlarımız belediye hizmetlerinde gördükleri aksaklıklara ve karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunması amacıyla bize yazıyor. Milliyet’ten arkadaşımız Eren Aka’ya iletilen bütün şikayetleri, belediyelerin şikâyete konu olan sorunlara yaklaşımlarını, nasıl bir tutum sergilediğini ya da çözüm üretip üretmediklerini kayıt altına aldık.  

104 ŞİKÂYETİN ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLADIK 

Son dokuz ayda; Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşların mağduriyetine neden olan ve yerel yönetimlerin işleyişinden doğan 157 şikâyet gazetemizde “sen sor başkan cevaplasın” başlığı altında yayımlandı.

104 belediye vatandaşın mağduriyetine neden olan ve gazetemizde yer alan bu şikayetlere anında çözüm üretti ve 24 belediye sorunun çözümüne ilişkin gerek yazılı gerekse telefonla gazetemiz aranarak vatandaşlarımız bilgilendirildi. 29 belediye ise işleyişine ilişkin aksaklıklara rağmen vatandaşa yanıt vermedi.   

Yazının devamı...

ZAMANI ELE GEÇİR HAYATI KAÇIRMA!

29 Aralık 2020

Milliyet Dijital, Türkiye’nin ilk yaşam platformunu yarattı. Dijital ‘eşitsizliği’, kullanımındaki ‘farklılıkları’, bilgiye erişimin önündeki ‘engelleri’ ortadan kaldıran bu projeyle yine bir ilke imza attı

Bildiğiniz gibi dijital platformları doğru yönetmek, marka bilinirliği ve marka değeriyle doğrudan ilişkilidir. Kolay erişim ve hız önemlidir. Ama haberin doğruluğu ve güvenilirliği daha da önemlidir. Milliyet Dijital ile zamanı ele geçirin!

Her yıl dünya genelinde ve ülkeler bazında internet kullanımına dair raporlar hazırlanıyor. En son yayımlanan ‘Dijital 2020’ raporu, dünyada 4,5 milyar internet kullanıcısı olduğunu ortaya koymakta. Bu da küresel nüfusun yüzde 59’u demek.

Rapora göre; tipik bir kullanıcı, zamanının yüzde 40’ından fazlasını internette geçiriyor. Bu hesaba göre insanlık, geçen yıl toplamda 1,25 milyar yılını internet kullanarak geçirmiş oldu. Dünya genelinde kullanıcıların internette geçirdiği günlük süre ortalama 6 saat 43 dakika iken bu oran Türkiye’de daha vahim bir tablo çiziyor. Gününün 7 saat 29 dakikasını internette geçiren Türkiye, 42 ülke arasında 12’nci sırada yer alıyor.

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Nasıl ki, dünya medyası kendisini güven, doğrulama ve referans merkezi olarak konumluyorsa, dünyanın siyasi, ekonomik ve sosyal hayata dair dengelerini değiştiren dijital çağ da bu kaotik ve manipülatif ortamda kullanıcının doğruyu bulma zamanını en verimli şekilde kullanma arayışına yanıt bulmaya çalışmak zorunda.

Tam da bu nedenle Milliyet Dijital daha kaliteli ve özgün içerikleri öne çıkarmak için yaptığı değişiklik kapsamında kişiye özel bir tasarım gerçekleştirdi.

Öyle ki; oluşturduğu yaşam platformuyla okura yarını yakalama fırsatı sunacak.   

Yazının devamı...