Getir, getir! New York’ta da Getir...

10 Aralık 2021

METE BELOVACIKLI / NEW YORK<br><br>“Getir’i kurduktan bir yıl sonra ABD’ye, Silikon Vadisi’ne gittik. Kurduğumuz modele çok inanmıştık, büyümek için fon bulmak istiyorduk. Modelimizi değiştirmemizi önerenler, ‘Sizin model tutmaz’ diyenler oldu. Derken 2020 yılının ocak ayında Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcısı Michael Moritz liderliğindeki bir grup yatırımcı Seri A turunda Getir’e 38 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ocak 2021’de ikinci yatırım turunda 128 milyon dolarlık yeni yatırım aldık. Mart 2021’de tamamladığımız 3’üncü yatırım turunda 2.6 milyar dolarlık değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin unicorn’u olduk.

Haziran 2021’de 4’üncü yatırım turunda 555 milyon dolarlık yatırım aldık. Böylelikle sadece 2021 yılında gelen yatırım tutarı 1.1 milyar dolara, şirket değerimiz de 7.7 milyar dolara ulaştı.”

Bu cümleler Getir Kurucu Ortaklarından Tuncay Tütek’e ait.

Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek (sağda) şirketin yurtdışı planlarını Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı’ya anlattı.

Decacorn hedefi

Kendisi ve bir diğer kurucu ortak Mert Salur, ABD operasyonunun başındaki Çağlar Ergin, Elif Çar, Dilge Berktaş ve Vahap Munyar ile birlikte New York’ta aynı anda açılan 9 “GStore”lardan birinde ilk siparişlerin heyecanına şahitlik ediyoruz. Ortalama sipariş büyüklüklerinin 20-30 dolar arasında olduğunu, Getir’in önümüzdeki hafta Boston’da da faaliyete geçeceğini öğreniyoruz.

Tütek, ABD’nin 10-20 milyon dolarlık yatırımla girilecek bir pazar olmadığını vurguluyor. Son bir yılda gelen fonlar sayesinde Avrupa’da 8 ülkeye ardından 9’uncu pazar olarak ABD’ye açıldıklarını anlatıyor.

Yazının devamı...

Kayıtsız değiliz, ya siz?

25 Kasım 2021

Bir yıl çok hızlı geçti... Ekim 2020’de Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile başlayan yolculuğumuz, ilk önce birimin Media Compact adlı küresel medya birliğine Türkiye’den üye olan ilk gazete olmamızla başladı. İşbirliğimizin ilk adımı ise geçen yıl bugün başlayan ve 16 gün süren eylem planıydı. Geçen yıl siber şiddete dikkat çekmiştik. Bu yıl ise Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek istiyoruz.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), bu yıl da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında devam eden “16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası” çerçevesinde herkesi şiddete karşı “kayıtsız kalmamaya” davet ediyor.

Kamuoyunu, şiddete tanık olduklarında harekete geçmeye ve kayıtsız kalmamaya davet eden kampanya çerçevesinde, www.atesbocekleri.info sitesinde yer alan şiddet vakaları ve yönlendirmelerle şiddete tanık olanların nasıl kayıtsız kalmayacakları hakkında bilgilendiriyor. 16 gün boyunca, ziyaretçiler seslerini kaydedip sosyal medya kanallarında paylaşarak kadınlara yönelik şiddete karşı çevrim içi dayanışma hareketine dahil olabilecek.

Milliyet de bu kampanyada yine medya partneri olarak BM Kadın Birimi’yle birlikte yürüyecek, 16 gün boyunca yayınlarında akademisyenlerin, sanatçıların da aralarında bulunduğu toplumun değişik kesimlerinin bu konuya ne kadar duyarlı olduğu, duyarlılıktan da öte şiddete tanıklık ettiğinde ne yapması gerektiğini bilip bilmediği konusunda bir farkındalık yaratmaya çalışacak.

İnsan hakları ihlali

Burada hepimizin üstüne düşen görevler var... Her sabah işe giderken, karşı dairende yaşayan genç çiftle karşılaşıyor ve selamlaşıyorsun. Bir gün, kadının durgunluğu dikkatini çekti ama pek üzerinde durmadın. Ertesi gün, geç saatlerde evlerinden gelen seslere uyandın, çarpılan kapı ve kırılan cam seslerini işittin. Ne yapabilirsin?

Otobüste dışarı bakıyorsun. Tam bu sırada sokakta, bir erkeğin bir kadına şiddet uyguladığını gördün. Ne yapabilirsin? Aynı odada birlikte çalıştığın iş arkadaşın, şirket çalışanlarından birisinin kendisini iş sonrası yemeğe çağırdığını ve “hayır” demesine karşın, geceleri rahatsız eden cinsel içerikli mesajlar attığını söyledi. Ne yapabilirsin?

Aynı bölümde okuduğun sınıf arkadaşının partneri, arkadaşını arayıp her beş dakikada bir nerede ve kimlerle olduğunu soruyor. Bir gün bu kişi yanınıza geldi ve arkadaşını sert bir şekilde bileğinden tutarak yanına gelmesini söyledi. Ne yapabilirsin?

Yazının devamı...

Yetmiş Birinci Yıl

3 Mayıs 2021

Bugün yeni bir yaşa daha giriyoruz. Milliyet gazetesi ilk günden bugüne kadar geçen zaman içinde günü, günceli yakalamaya çalışarak, birçok ilke imza atarak ama en çok da kendisine özgü bir çizgi tutturarak yolculuğuna devam etti. Kuşkusuz başta Abdi Bey olmak üzere adı silinemez biçimde bu gazetenin ve Türk basınının tarihine kazınmış isimlerin fikirleri, çabaları ve katkıları unutulamaz. Ancak  bu çizgiyi tutturmakta da en çok gazetenin içinden yetişen muhabirinden grafikerine, yazarından foto muhabirine, reklamcısından dağıtımcısına, arşivcisinden editörüne çalışanların emeklerinin, ısrarlarının, sahiplenme duygularının rol oynadığının altını çizmeliyiz. Çizmeliyiz çünkü pırıltılı isimlerin çokça anıldığı, ünlüler üzerinden hayatın yahut bir kurumun anlamlandırılmaya çalışıldığı bir dünyada ve dönemde bir hakkı sahibine teslim etmek bir borçtur aynı zamanda. Çizmeliyiz çünkü onlar eğrisiyle doğrusuyla, günahıyla sevabıyla bütün süreçlerin belirlenmesinde ve yürütülmesinde gerçek söz sahipleridir. Bunun en yakın örneği pandemi süreci boyunca Milliyet’in yer verdiği haberler, diziler, ekler, dergiler ve projelerde yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor.

Bu çerçevede peş peşe yayın hayatına başlayan Mimarlık, Arkeoloji ve Enerji dergilerini yeni dergiler izleyecek. Milliyet Sanat Dergisi’nin yarım yüzyıla yaklaşan yolculuğu yeni dergiler için yol gösterici bir rehber olarak önümüzde duruyor. Bu arada Milliyet Sanat Dergisi’nin 50. Yaş günü için geri sayıma başladığımız bu süreçte sizlere yeni sürprizleri olacak. Yeri gelmişken aramıza iki arkadaşımız daha katıldı, Efnan Atmaca Kültür Sanat bölümü müdürü olarak aramıza katıldı. Seray Şahinler de artık Milliyet Sanat Dergisi edebiyat editörü olarak katkı sunacak. Her iki arkadaşımıza da başarılar diliyoruz.

Milliyet Kitapları

Bir başka yenilik, aslında yenilik demeyelim de yeniden hayata geçireceğimiz projemiz Milliyet Yayınları olacak. O çok bilinen Milliyet Kitapları yakında birer birer yeniden kitaplığınızdaki raflarda yerini almaya başlayacak. Filiz Aygündüz yönetiminde denemeden araştırmaya, romandan öyküye birbirinden değerli çalışmalar sizlerle buluşacak. Tam da burada anonslarını son birkaç gündür yaptığımız “tefrika”dan bahsedelim. Yıllarını Milliyet için ter dökerek geçirmiş bir isim olan Önay Yılmaz’ın yeni romanı “Bodrum’da Mandalina Cinayetleri” önce bugünden itibaren her gün bölüm bölüm Milliyet okuyucularına ulaşacak ardından da Milliyet Yayınları’nda basılarak raflardaki yerini alacak.

Milliyet’in gerek günlük ekleri, gerekse hafta sonu ekleri için de yakında bir dizi yenilikle karşınızda olacağız. Hem yeni ekler sırada hem de mevcutların yeni versiyonları hazırlanıyor. Yine Milliyet ailesi içindeki arkadaşlarımızın önerileri, çabaları ve inisiyatifleri ile farklı farklı haberdar olma, yenilenme, nefes alma alternatifleri sizlerin beğenisine sunulacak.

Bu eklerin ve çalışmaların bir de dijital platformlarımızdaki yansımaları var. Milliyet Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte web, mobil, iOS, Android vb. tüm dijital platformlarda yayın hayatına devam ediyor. Milliyet Dijital’de her ay 200 milyondan fazla ziyaret alıyoruz ve her gün en az 5 milyon kişi Milliyet’i dijitalden okuyor. Türkiye’de internet kullanıcısı olan hemen hemen herkes her ay Milliyet Dijital’e en az 1 kere temas ediyor ve bizi okuyanların platformlarımızda geçirdiği süre aylık 1 milyar dakikadan fazla. Okuyucularına daha iyi kullanıcı deneyimi yaratmak hedefiyle yeni “Keşfet” özelliği sayesinde son dakika trend olan haberleri “hashtag”ler ile takip edebilme, seçili içerik kategorileri ile okuyucunun sadece tercih ettiği başlıklardaki haber içeriklerinin uygulama ekranında okunabilmesi imkânını yaratma özellikleri artık Milliyet Dijital uygulamada sunuluyor. Yakında dijital platformlarımızda yepyeni deneyimleri de sizlere sunmuş olacağız.

Yazının devamı...

SİZ SORUN BAŞKAN CEVAPLASIN!

5 Nisan 2021

Amacımız; yerel yönetimlerin kötü işleyişinden kaynaklanan sorunları ve belediyelerin çözüm üretmek amacıyla proje ve çalışmalarını okurlarla paylaşmak ve yerel yönetimlerin daha iyi işlemesine katkı sunmak

Son 9 ayda; yerel yönetimlerin işleyişinden doğan 157 şikâyet gazetemizde “sen sor başkan cevaplasın” başlığı altında yayımlandı. 104 belediye anında çözüm üretti, 24 belediye telefonla ya da yazılı bilgilendirdi. 29 belediye ise işleyişine ilişkin aksaklıklara rağmen vatandaşa yanıt vermedi.   

Milliyet bir süredir hangi il ya da ilçede olursa olsun vatandaşın mağduriyetinden doğan şikâyetleri sayfalarına taşıyor. Böylece yerel yönetimlerin mevcut denetim mekanizmalarını harekete geçirerek hem sorunun takipçisi olmak hem de belediyelerin hizmet anlayışı doğrultusunda süregelen çalışma ve projelerini kamuoyuyla paylaşmayı amaçladık.

Öncelikle belirtmeliyim ki; vatandaşlarımızın yerel yönetimlerin hizmet anlayışından kaynaklanan sorunlara olan duyarlılığı ile belediyelerimizin bu sorunlara çözüm üretmeye yönelik çabası hayli umut verici.  

Öyle ki; geçtiğimiz temmuzdan bu yana, vatandaşlarımız belediye hizmetlerinde gördükleri aksaklıklara ve karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunması amacıyla bize yazıyor. Milliyet’ten arkadaşımız Eren Aka’ya iletilen bütün şikayetleri, belediyelerin şikâyete konu olan sorunlara yaklaşımlarını, nasıl bir tutum sergilediğini ya da çözüm üretip üretmediklerini kayıt altına aldık.  

104 ŞİKÂYETİN ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLADIK 

Son dokuz ayda; Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşların mağduriyetine neden olan ve yerel yönetimlerin işleyişinden doğan 157 şikâyet gazetemizde “sen sor başkan cevaplasın” başlığı altında yayımlandı.

104 belediye vatandaşın mağduriyetine neden olan ve gazetemizde yer alan bu şikayetlere anında çözüm üretti ve 24 belediye sorunun çözümüne ilişkin gerek yazılı gerekse telefonla gazetemiz aranarak vatandaşlarımız bilgilendirildi. 29 belediye ise işleyişine ilişkin aksaklıklara rağmen vatandaşa yanıt vermedi.   

Yazının devamı...