Doublespeak nedir?

27 Ekim 2012

Doublespeak, amacı kandırma veya kafa karıştırma olan konuşmadır. Double=çifte. Speak=konuşma. Belki “ikili konuşma” olarak çevrilebilir.
Asıl söylemek istediğini kafa karıştırıcı sözlerin altına gömenler. Gerçeği gizleyip yanlış izlenim yaratanlar. Aynı anda hem öyle hem böyle diyenler. Söylemek istediğini ortaya iki anlam çıkacak kadar karışık anlatanlar... Doublespeak (dabılspik okunuyor) yapıyor.
Doublespeak politikacıların, özellikle AKP sözcülerinin, en büyük uzmanlık sahasıdır.
Bir örnek:
Erdoğan PKK’lılarla kucaklaşanlarla konuşmayacağını açıkladı. Ama Kürt sorununu çözmek için Abdullah Öcalan’la müzakereye hazırmış. PKK’yı kuran, yapabilse bütün PKK’lıları teker teker kucaklayacak, binlerce kişinin ölümüne neden olan bir hareketi başlatan Öcalan’la konuşabilirmiş. Ama, bir BDP milletvekili, dağ başında bir PKK’lıyı kucakladı diye BDP ile asla konuşmazmış.
Bunda mantık gören varsa bana da haber versin, lütfen.
Güneydoğu sorunu, PKK, BDP, KCK, Öcalan, Karayılan, hapiste açlık grevi yapanlar, yapmayanlar aynı uzvun hücreleridir. Sorunu müzakereyle çözmek istiyorsanız, kimin kimi öptüğüne bakmadan, bunların hepsiyle ya da hepsini temsil eden bir grupla konuşmanız gerekir. Bunlar ayrı imişler veya olmaları gerekiyormuş izlenimini vermek halkı aldatmaya çalışmaktır. Erdoğan bunu çok iyi biliyor. Ama açık konuşmak işine gelmez. Çünkü Kürt konusu hassas, oy kaybettirme potansiyeli yüksek olan bir konudur.

Yazının devamı...