Benim "Yılın Olayı" ve"Yılın Adamı" adaylarım

Benim "Yılın Olayı" ve"Yılın Adamı" adaylarım

Metin TOKER

TÜRKİYE gibi olayları ve adamları bol bir ülkede Yılın Olayını ve Yılın Adamını seçmek, ilk bakışta zor gibi gelebilir. Hangi olayı öteki bunca olaya, hangi adamı başka harika ve eksantrik adamlara tercih edeceksiniz?
Aslında seçiminizde "Türkiyeye has" olma niteliğini kriter diye alma akıllılığını gösterirseniz "Türkiyede Yılın Olayı"nı ve "Türkiyede Yılın Adamı"nı bulmanız bir ölçüde kolaylaşır. Mesela "Susurluk" veya "Otobüsteki mafya katliamı" gibi olaylar hemen devre dışı kalır; zira bunlar, biz bazen unutuyoruz, başka ülkelerde de çok cereyan ediyor. "Amerikan Susurlukları" filmlere bile konu olmuştur; altında CIA yatan çeteler Atlantiğin ötesinde ibadullahtır. "Mafya katliamları" ise kuzey komşumuzda komünist rejim rafa kaldırılaberi "ulur - u adiye"dendir. "Oktay vakası"nın yapacağı versiyonlarını da az mı okuduk? Onun için böyle olaylar, asri deyimle "out".
Kendi işinde başarılı olup çok para kazandıklarından dolayı memleket yönetiminde de en büyük aklın kendilerinde bulunduğu zehabına gelmiş iş adamları ABD'de Başkan adayı olmaya kalkışmamışlar mıdır, hatta İtalya'da Başbakan bile olmamışlar mıdır? Onun için bizim "sadece akıl satmakla yetinen" Sabancı'lar veya Şarık Tara'lar da devre dışıdırlar. Üstelik şapka çıkarılacak - iş alanında - ENKA'nın patronu Türkiyeyi ihya etmek için "Rusun enerji kaynakları + Japonun teknoloji ve finansmanı + Türkün genç emek güçü" formülünü ortaya atarken hiç de yeni bir fikir söylememekte, adeta kopya çekmektedir. Ondan çok evvel, hem de Başbakanken, başka bir aklıevvelimiz özellikle Güney Doğu Anadolunun kalkınması konusunda "Arabın parası + İskandinavın teknolojisi + Türkün emek gücü" sihirli reçetesini, bir İsveç gezisi sonunda keşfetmemiş miydi? Ondan dolayı, onlar da "out".
Peki, "Yılın Olayı"nda ne, "Yılın Adamı"nda kim "in"?
Hep düşünürdüm, "N'olacak bu Türkiyenin hali?" tipik bir Türk çıkış yolu arama platformudur. Fakat bu nasıl "Yılın Olayı"na dönüşebilir? Geçenlerde dönüştü: Türkiye'de bir "Türkiye Sorunlarına Çözüm Konferansı" düzenlendi. Genelde meyhane ve en azından içkili masa platformlarının bu gözde konusu bir de konferans oluşturuvermez mi? Baş konuşmacı Cumhurbaşkanı. Fethullah Hoca deyimiyle Söz Sultanı! Amerikalıya "Amerika Sorunlarına Çözüm Konferansı", Almana "Almanya Sorunlarına Çözüm Konferansı", İngilizce "İngiltere Sorunlarına Çözüm Konferansı" diyecek olsanız size "Ne diyor, bu adam?" diye bakar. Bir spesifik - somut - konunun çözümü hakkında panel de düzenlenir, kongre de, konferans da.. Ama "Türkiye Sorunlarına Çözüm Konferansı"? Bunu bizden başka kimse düşünemezdi.
Bu bizim meşhur "N'olacak bu Türkiyenin hali"nin meyhane platformundan alınıp ilmi kisveye büründürülmesidir ki bence tartışmasız "Türkiyede Yılın Olayı"dır.
* * *
YA, "Türkiyede Yılın Adamı"?
Adayım hususunda hiç bir tereddüt geçirmedim: Benim adayım Demirel'dir; Demirel!Bu kadar çok boş lafı nereden bulup ta durup durmaksızın ve - bıktırıp usandırarak ama - bıkıp usanmaksızın söyleyebildiğinden dolayı.. Üstelik bununla bir "tarihi misyon"u yerine getirdiğine ve Türklerle Türkiyeye moral pompaladığını sanarak!


Yazara EmailM.Toker@milliyet.com.tr