Caesar’ın zeytin dalı

Maymunlar ve insanlar arasındaki mücadele,  yeni seride üçüncü perdesinde. Filmde maymunların lideri Caesar’ın uzattığı zeytin dalı yine kabul görmüyor

2011 yaz vizyonunun büyük sürprizi “Maymunlar Cehennemi” serisinin “Maymunlar Cehennemi: Başlangıç” adlı filmle bu sefer maymunların tarafında yeniden başlamasıydı. Seri “Maymunlar Cehennemi: Savaş / War for the Planet of the Apes” ile üçüncü perdesini oynuyor. 2014 yapımı ikinci film “Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti”nin arada kalmışlığını üstünden atan seri, şimdi epik bir savaşı merkeze alıyor ve kaçış sinemasına izlenmesi memnuniyet veren bir örneğini sunuyor.

Caesar’ın zeytin dalıFilm, “Şafak Vakti”nden iki yıl sonra geçiyor. Maymunlar ormanların derinliklerinde yaşamlarını sürdürürken, maymunlara savaş açmış Albay’ın askerleri tarafından izleri sürülür. Liderleri Caesar, bir kez daha kan dökülmemesinden yana olsa da, Albay’ın onu dinlemeye niyeti yoktur.

İkinci filmde seriyi teslim alan Matt Revees, serinin insanları ve yok etme arzularını sorgulayan yaklaşımını sürdürürken özel efekt açısından büyülüyor. Büyük bir savaşa giden adımları güçlü bir müziğin yarattığı atmosfer eşliğinde takip ederken bu savaşın gidişatına dair merakı hiç öldürmüyor. Sonuçta tekil bir karakterle başlayan, ikinci filmde odağını kaybeden seri, üçüncü filmle yeniden kan buluyor.

Medyum kız kardeşler

2013 tarihli “Grand Central”la dikkat çeken yönetmen Rebecca Zlotowski, yeni filmi “Planetarium”la iddiasını büyütüyor. Başrollerini Natalie Portman ve Lily-Rose Depp’in üstlendiği “Planetarium”, 1930’lar Paris’inde geçiyor. Ölülerle iletişim kurduklarını iddia eden iki Amerikalı kız kardeşin Fransız bir sinemacı tarafından keşfedilmelerini konu alıyor. Savaş öncesi atmosfer, sinemanın kökeni, iletişim gibi birçok konuyu ve temayı bir araya getiren film, izlemesi ilginç bir deneme olsa da, anlamlı ve akıcı bir bütüne ulaşamıyor.

II. Dünya Savaşı’ndan bir perde

Caesar’ın zeytin dalıDavId Leveaux’nun ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu İngiltere yapımı “İstisna / The Exception”, II. Dünya Savaşı’ndan bir hikayeyi aktarıyor. Almanya İmparatoru II. Wilhelm (Christopher Plummer), Hollanda’da ikamet etmektedir. Almanya’nın Hollanda’yı istila etmesinin ardından Alman askeri Stefan Brandt (Jai Courtney), onu koruyacak birliğin başı olarak görevlendirilir. Malikanede tanıştığı ve yakınlaştığı hizmetçi Mieke’nin (Lily James) bazı sırları vardır. Tarihi dramları sevenlere hitap eden film, çelişki içindeki bir askeri merkeze alırken komplosuyla izleyiciyi ağır ağır içine çekiyor.

Haftanın diğerleri

Çağdaş Çağrı’nın yönettiği ve başrolünü Bülent Emin Yarar’ın üstlendiği “Geçmiş”, çok eskiden çektiği bir kadının peşine düşen bir fotoğrafçıyı merkeze alıyor. Haftanın diğer yerlisi, Muammer Koçak ve Serdar Gözelekli’nin imzasını taşıyan “Durak”. Oyuncu kadrosunda Emre Altuğ ve Görkem Yeltan’ın bulunduğu film, gizli bir davetiyeyle bir tarikata davet edilen karakterlerin maceralarını konu alıyor.

Singapur yapımı “Çırak / Apprentice”, yüksek güvenlikli bir hapishaneye transfer olan bir adamın değişimine odaklanıyor.

Almanya yapımı “Fırıldak Kedi / Pettersson und Findus” çocuklara ve ailelere hitap eden bir yapım. Çin yapımı animasyon “Ayı Kardeşler: Sirkte Curcuna / Boonie Bears: The Big Top Secret” da vizyonda çocukları bekleyen diğer bir seçenek.

“Korku Tüneli / XX”, kadın yönetmenlerin yazdığı ve çektiği korku türündeki kısa filmlerin bir araya geldiği bir yapım.