Kazakistan’da Bir “Batık Orman”

9 Haziran 2020

Büyük bir deprem sonucunda oluşmuş bu “Batık Orman”. Doğanın bu sürprizine tanık olmak için Almatı şehir merkezinden 280 km’lik bir yol ile Kolsay Milli Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. Yol boyunca UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan Tanrı Dağları bize rehberlik ediyor ve bozkırlık alanlardan geçmeye başlıyoruz. İlk saatlik yolculuğumuzda şehir içinde olduğumuzu anlayabilsek de kalan yolumuzda önce internetlerimizi kontrol ediyoruz ve “benimki de çekmiyor” diye birbirimizi onaylamaya başlıyoruz. Bunu fırsat bilerek görkemli Tanrı Dağları’nı izleyip hayallere dalıyoruz.

Eski başkent Almatı’ya ilk geldiğim günü hatırlıyorum. Havaalanından şehre giderken Sovyet döneminden kalan yolların ve meydanların genişliğine,  ağaçların bolluğuna ve yeşilliğine nasıl da hayran kalmıştım! Yaya geçidinden geçen yayalara yol verildiğinde şaşkınlığıma engel olamamış, karlı Tanrı Dağları’nın heybeti karşısında burayı çok seveceğimi anlamıştım. Tam bir buçuk yıl geçti üzerinden.

Orta Asya’nın en gelişmiş, en modern şehrinin Almatı olduğunu buraya yerleştikten sonra öğrendim. Çin sınırına yakın olduğundan ve olası tehlikelere açık olabileceğinden dolayı 1998 yılında  başkentin değiştirilmesine karar verilmiş ve Kazakça “başkent” anlamına gelen Astana şehri Kazakistan’ın yeni başkenti olmuştur (2019 yılı itibari ile Astana şehrinin ismi Nur-Sultan olarak değiştirilmiştir). Kazakistan denilince sizin de aklınıza bozkırların bol olduğu, kalpaklı kazakların, yurtların, atların ve haliyle kımızın bol olduğu bir yer gelmiyor mu? 

Köy yollarında devam ederken gözümüze bir at sürüsü ilişiyor. Hemen arabayı durdurup yanlarına yaklaşıyoruz.  Çünkü biliyoruz bu asil hayvanlar Kazakistan’ın simgesi, güzelliği!..

Tekrar yola koyuluyoruz, artık şehirden çok uzaklardayız. Gökyüzündeki bulutlara kendimizi kaptırmış, karşımıza çıkacak güzellikleri hayal ederken havada süzülen bir kartalla karşı karşıya geliyoruz! Bir iken iki, ikiyken üç oluyorlar. Ülkedeki kartal popülasyonunun çok yüksek olduğunu biliyoruz, hatta ülkenin simgelerinden biri, öyle ki Kazakistan bayrağında kartal kanatlarını görebilirsiniz. Kanat açmış bozkır kartalı, özgürlük ve bağımsızlığı anlatıyor. Onları doğal ortamlarında gördüğümüz için çok mutlu oluyoruz. Artık internetlerimiz tamamen gitti, buna hazırız, dert etmiyoruz. Molalarla birlikte yaklaşık 5 saat süren yolculuğumuz sonunda konaklama yapacağımız Saty köyüne ulaşıyoruz. 

Yazının devamı...