Masseter botoksu nedir?

16 Mart 2021

Masseter kası, çene ile yanağı birbirine bağlayan, çiğneme görevinin yerine getirilmesini sağlayan kasların en büyüğüdür. Bu kasın aşırı çalışması yüzde kare görünüm yaparak özellikle hanımların mutsuz olmasına neden olur. Çoğunlukla istemsiz diş gıcırdatma veya diş sıkma durumlarında görülür. Tedavisinde botoks önemli bir seçenektir. Estetik cerrahi uzmanı Dr. Defne Erkara masseter botosu hakkında bilgi verdi.

Çene kasları neden büyür?

Tüm çizgili kaslar gibi çene kası da rutin çene hareketleri ile büyümez ancak bu kasların aşırı güç kullanarak çalışması sonucu büyür. Özellikle uykuda diş sıkma ve gıcırdatma sorunu olan kişilerde bu kasları büyümüş olarak görürüz.

Genellikle stresli dönemlerde artar. Ancak bazen sebebi bilinmeyen bir yolla da bu sorunlar karşımıza çıkabilir.

Büyük çene kasının sağlığa zararı var mı?

Çene kası büyümesinin fiziksel sağlığa bir zararı yoktur. Ancak çene kaslarını büyüterek görsel olarak kişiyi mutsuz edebilir. Çene yanlarında çıkıntı yapan veya yüzde kare görüntü oluşturan bu durumdan pek çok kişi hoşlanmaz. Kadınlar daha oval ve ince yüz severler. Hele ki tek taraflı kas büyümesi olursa yüzde asimetrik görünüm de söz konusu olabilir.

Ayrıca dişlere sürekli travma yaratarak diş üst yüzeyinin aşınmasına yol açabilir. Bu durumda bir diş hekiminin yardımını istemekte yarar var.

Büyük çene kasının tedavisi var mı?

Yazının devamı...

Lip lift nedir?

9 Aralık 2020

Lift lift burun ve dudağın üst kısmı arasındaki boşluğu kısaltan bir estetik uygulamasıdır. Dudak kaldırma ameliyatı olarak da bilinir. Lift lift işlemi sayesinde dudağın pembe dokusu daha görünür hale gelir ve hacim kazanır. Lift lift ayrıca üst orta dişlerin görünümünü de artırır. Lip lift uygulaması dudak uçlarına daha keskin bir görünüm kazandırır.

Lip lift kimlere uygulanabilir?

Lip lift genellikle burun ve dudak arasındaki aralığı azaltmak isteyen 18 yaşından büyük kişilere uygulanır. Yaş ilerledikçe burun ve dudak arasındaki bölge genişler ve dudaklar daha ince görünür hale gelir. Bu yüzden yaş ilerledikçe lip lift ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Dudak dolgusu gibi işlemler yaptıran fakat doğal görünümden uzak sonuçlar elde edilen genç kişilere de lip lift işlemi önerilebilir. Dudak dolgusunun aksine lip lift kalıcı bir uygulamadır. Tabi lip lift dudak dolgusunun alternatifi değildir. Hangi işlemin size uygun olduğu konusunda doğru bilgiyi sizi muayene eden doktorunuz verecektir.

Lip lift nasıl yapılır?

Burnun alt çizgisine kesik açılır. Buradan yeteri kadar doku çıkarıldıktan sonra dikilir. Böylece dudak ve burun arasındaki aralık kısaltılır. Sonuçta dudağın üst sınırı yukarıya çekilmiş olur.

1 hafta sonra dikişler alınır. Dikişlerin alınmasından sonra iz tedavisi başlar. Başlangıçta pembe olan iz zamanla beyazlayarak deri rengine yaklaşır ve burun alt çizgisi sınırında olduğu için zamanla hiç belli olmaz.

Lip lift uygulaması öncesinde neler yapılmalıdır?

Yazının devamı...

Kepçe kulak ameliyatı

9 Kasım 2020

Dış görünüş insan hayatı için fazlası ile önemli ve dikkate değer bir kavramdır. İnsanlar birbirleri ile ilişki kurarlarken mutlaka ki dış görünüşlere ve tarza dikkat ederler. Vücudun görünen yerlerinde oluşan ya da doğuştan gelen bir takım sıkıntıların meydana getirdiği psikolojik durumlar da bu çerçevede değerlendirildiği için estetik operasyon ve müdahaleler fazlası ile öne çıkmaktadır.

Kulakların durumu ve pozisyonu da bu şekilde değerlendirilebilir. Özellikle de kepçe denilen şekilde kulak tipi var ise insanlar bu görüntüden rahatsız olabilirler ve kulak şekillerini daha da iyileştirmek isteyebilirler. Kepçe kulak sorununu aşmak için de kepçe kulak estetiği ( otoplasti ) ameliyatları yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatına Dair Önemli Noktalar

İlk olarak kepçe kulağın ne olduğu net olarak tanımlanmalıdır. Kişiye karşı yönünden bakıldığında kulakların normal kabul edilen durumdan biraz daha ya da fazlası ile dışarıya doğru olması, kepçe kulak olarak adlandırılır. Bu görüntü bozukluğu da kepçe kulak ameliyatı ile giderilebilir.

Her ne kadar ameliyat yaşı olarak 18 düşünülse de aslında tıbbi anlamda böyle bir zorunluluktan söz edilmesi doğru değil. Yani çocuklar için de kulak düzeltme ameliyatı yapılabilmektedir. Kulak organı gelişimini hızlı tamamladığı için erken yaşta asıl alacağı şekli de belli etmektedir. Ortalama 6 yaşı doldurunca kepçe kulak ameliyatını yapabiliyoruz. Eğer kulak kepçeliği varsa bu yaşlarda da tespit edilebilir ve gerekli kulak estetiği operasyonları bu çağlarda da yapılabilir.

Kulak Estetiği

Kulak kepçesi kıkırdak dokudan oluşur ve bu kıkırdağa istenilen şekli vermek için de bir takım ameliyatlar yapılabilir. Kulak estetiği ameliyatı sırasında kulağın arka kısmından ufak bir kesi açılır ve söz konusu kesi aracılığı ile istenilen hamleler yapılabilir. Kıkırdağa verilen son şekil istenen düzeyde ise şeklin bozulmaması adına güçlü ve estetik dikişler atılarak operasyon tamamlanır.

Ancak ne olursa olsun kulak kepçesi düzeltme ameliyatlarında tecrübe çok önemlidir. Çünkü kulak kepçeleri kolay kolay düzelmezler ve hatta yalnızca dikiş yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda bile uygun şekilde yaklaşılmaz ise kıkırdak yırtığı riski ve kulağın eski hale dönme ihtimali vardır.

Yazının devamı...

Pubis estetiği nedir?

12 Ekim 2020

Venüs Tepesi olarak da bilinen Pubis estetiği nedir? Pubis estetiği nasıl yapılır? İşte Pubis estetiği hakkında bilinmesi gerekenler...

Mons pubis olarak da bilinen Venüs tepesi insanların kasık bölgesidir ve bu bölge doğal olarak tüylenmeye yatkındır. Ön taraftan bakıldığı zaman üçgen biçiminde görünen Venüs tepesinin altında vulva, bunun içeriğinde de labia majora (büyük dudak) ve labia minora ( küçük dudak) bulunur.

Pubis (Venüs Tepesi) estetiği neden yapılır?

Özellikle kilo alan bazı kişilerde vulvanın üst kısmı, yani pubis olarak olarak da bilinen bölgesinin boyunda kabarıklık meydana gelir ve bu sebeple kıyafetlerden belli olur hale gelir. Pubis estetiği ya da Venüs Tepesi uygulaması sayesinde bu bölgeden yağ alınarak hacim azaltılır. İşlem için klasik liposuction uygulaması yapılır.

Pubis estetiği (Venüs Tepesi) işlemi nasıl yapılır?

Pubis bölgesi yağlı bir tabakadır ve bazı kişilerde çok çıkıntılı bir görünüme sahiptir. Böyle bir durumda ise Labia Majora bölgesi de daha yüksek hacimli görünebilir. Bu kişilerde ise çıkıntılı görünümü ortadan kaldırmak için liposuction işlemi uygulanır ve böylece pubisin hacmi azaltılır.

Eğer sadace şişkinlik yok aynı zamanda bu bölgede sarkma varsa germe ameliyatı gerekir. Çoğunlukla aşırı kilo alıp veren ve karın germe ameliyatı gereken hastalarda bu durum görülür ve karın germe ile birlikte bu bölge de gerilir. İşlem kalıcı sonuçlar verse de kişinin aşırı kilo almasıyla ile aynı sorun tekrar ortaya çıkabilir.

Pubis estetiği (Venüs Tepesi) işlemi sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Yazının devamı...

Genital bölge beyazlatması

2 Eylül 2020

Kadın genital bölgesinin estetik sorunlarından birisi de kararma ve koyulaşmadır. Tıbbi bir problem olmasa da görsel ve kozmetik olarak kişiyi mutsuz edebilir. Bu yazımızda genital bölge kararmasının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

Genital bölge kararması neden olur?

Genital koyuluğun en önemli nedeni genetiktir. Özellikle ülkemizde esmer ten rengi ağırlıkta olduğu için bizde çok rastlanır. Tahrişler, bazı hastalıklar buna sebep olabilir. Özellikle ağda veya lazer epilasyon sıklığının çok olması en önemli kararma nedenidir. Hormonal değişim dönemlerinde (ergenlik, menapoz gibi) koyuluk artar. Doğum kontrol hapının da renk arttırıcı etkisi olabilir. Kıyafetlerin sürtmesi, oradaki sivilcelerin çok oynanması da önemli sebeplerdendir.

Ayrıca bazı hastalıklar da genital bölgede koyulaşmaya sebep olur. Özellikle böbrek üstü bezi hastalıkları olan Addison ve Cushing hastalıkları da kararma sebebi olabilir.

Vajina beyazlatma nasıl yapılır?

Genital bölgedeki kararmanın açılması işlemine vajina beyazlatma demek adet oldu ama aslında doğrusu genital beyazlatma olması gerekir. Çünkü vajina genital bölgenin içinde kalır ve beyazlatma işlemi yaptığımız bölgeye dahil değildir. Ama bizde genital bölgeye de vajina denip geçtiği için bu işlemin adı da vajina beyazlatma olarak kaldı. Bu tedaviye batı ülkelerinde labial whitening ya da pudenda bleaching denmektedir.

Vajina beyazlatmada temel olarak 2 yöntem vardır. Kimyasal yöntem ve lazerle beyazlatma. Ayrıca renk açıcı krem kullanımı veya mezoterapi denenebilir. Bu yöntemlerden birini veya kombinasyonlarını kullanarak renk açma sağlanmış olur.

Kimyasal yöntemle vajina beyazlatma

Yazının devamı...

Meme büyütme ameliyatı ne zaman yapılmalı?

16 Haziran 2020

Meme büyütmede en çok kullanılan silikon ve memeye yağ enjeksiyonu yöntemleridir. Çok sorulan sorulardan birisi de ne zaman meme büyütme için uygundur. Bu konuda merak edilenleri bu yazıda cevaplayalım.

Kaç yaşında yapılmalı?

Meme büyütme ameliyatı için ilk şart kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Daha önce kişi hem reşit olmadığı için kendi kararını verecek yetkinliğe sahip değildir hem de meme gelişimi tam olarak bitmemiştir. Üstelik meme büyütme zorunlu bir sağlık gereksinimi değildir. Üst yaş sınırı ise yoktur. Sağlıklı bir kadın ileri yaşlarda da meme büyütme ameliyatı olabilir.

Hangi mevsimde yapılmalı?

Eskiden yaz döneminde ameliyat daha az yapılırdı. Şimdi ise gerek arabalar gerekse evler ve işyerleri klima ile çok konforlu. Aşırı terleme olmuyor. O yüzden her mevsim yapılabilir. Ancak ameliyat sonrası havuz, deniz ve güneşlenme 1 ay süreyle kısıtlandığı için deniz tatilini ona göre ayarlamak gerekiyor.

Evlenmeden önce mi sonra mı meme büyütme?

Kadın memesinin büyüklüğünden ve şeklinden memnun değilse, evlenmeden silikon takılabilir veya yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilir. Bazı kadınlar acaba ilerde eşim bu durumdan şikayetçi olabilir mi diye düşünebilirler. Açıkçası çoğu erkek bu durumdan rahatsız olmayı bırakın daha da memnun olur. Ayrıca beden kadının kendi bedeni ve bu işlemi başkasını mutlu etmek için yaptırmıyor. O yüzden evlenmeden önce veya sonra meme büyütme fark etmez.

Hamilelikte meme büyütme yapılır mı?

Yazının devamı...