Sırt germe ameliyatı

8 Mart 2022

Kilo verildikten sonra vücudun farklı yerlerinde oluşan sarkmalar çoğu zaman önemli şikayetler oluşturur. Kaslar ve deri kilo alımı sırasında artan vücut yüzeyine bağlı olarak esner ve genişler. Alınan kilolar geri verildiğinde ise esnekliğini kaybetmiş deri, sıkılaşma özelliğini tamamen kullanamayarak eski haline geri dönemez. Kaslar ise eski formlarına dönmekte zorlanır. Kilo değişimi yaşayan bireylerde vücut sarkmalarının görülebileceği bölgelerden birisi de sırt bölgesi olur.

Egzersiz ve Diyet ile Sırt Germe

Diyet ve egzersizler, sırt bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesi için önemli bir araç olabilir. Sırt bölgesindeki kasların geliştirilmesi sarkmaları yok etmek için büyük bir adım olur. Ancak deri sarkmaları, vücut yapısına bağlı olarak verilen tüm çabalara cevap vermeyebilir. Esnekliğini kaybetmiş ve fazlalık durumda görünen deriyi yok etmek için estetik cerrahi gerekli olabilir.

Sırt Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sırt bölgesindeki sarkmaları yok etmek amacıyla yapılan işleme sırt germe ameliyatı denir. Sarkmaya yol açan derinin belirlenen tekniklerle gerilmesi yoluyla yapılır. Sırt germe ameliyatı için hastanın yeterli miktarda kilo vermesi ve ameliyat bölgesindeki yağ oranı çok önemlidir. Ameliyat bölgesindeki yağ oranı fazlaysa sırt germe ameliyatından önce liposuction uygulanması gerekebilir. Liposuction uygulandıktan ancak 6 ay sonra sırt germe ameliyatının yapılması mümkün olur.

Sırt bölgesinde oluşan sarkmaların yer aldığı bölge ve kullanılan tekniklere bağlı olarak gelişen iki farklı yaklaşım vardır. Üst sırt germe işleminde sütyen bölgesinden bir kesi ile fazlalık deri çıkartılır ve yukarı doğru deri fazlalığı alınır. Genel anestezi ile yapılan bu işlem yaklaşık 2 saatte tamamlanır.

Alt sırt germe işleminde ise popo bölgesinin üst kısmına denk gelecek şekilde o bölgedeki dokunun üst tabakası alınır ve deri altındaki yağ tabakası bırakılır. Bırakılan bu doku popoyu dolgunlaştırabilmek adına aşağı doğru yerleştirilir ve alttaki popo derisi yukarıya çekilir. Popo bölgesinin dolgunlaştırılması, kaldırılması ve alt sırt bölgesinin gerilmesi hedeflenir. Genel anestezi ile yapılan bu işlem ise yaklaşık 2 ila 2,5 saatte tamamlanır.

Sırt Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yazının devamı...

Hip Dips nedir?

27 Ocak 2022

Bazı insanlarda doğuştan gelen vücut yapısına bağlı olarak kalça etrafında çöküntü ve bununla gelişen keman şeklini andıran bir vücut şekli görülür. Böylece kalça estetiğine zarar veren bir durum oluşur. Hip Dips adı verilen bu durum her ne kadar doğuştan gelse de çoğu zaman estetik açıdan şikayetlere sebep olur. Özellikle bikini, mayo ve hatta günlük kıyafetler giyilirken bile çok rahatsız edici olabilir.

Hip Dips Neden Olur?

Kalça eklemindeki iliak adlı büyük kemiğin hemen altındaki bölgede derinin kemiğe daha fazla yapışmasıyla çukurluk oluşur. Bu çukurluk Hip Dips adını verdiğimiz durumdur. Hastalık değil, yapısal bir sorundur. Kalça ekleminin doğuştan gelen yapısına bağlı olarak gelişir.

Hip Dips Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça bölgesindeki çukurluğun giderilmesinde birçok yöntem kullanılır. Bunlardan ilk akla gelen ilgili bölgedeki kasların egzersizlerle büyütülerek doldurulması ve çevredeki yağların azaltılması yoluyla oluşan çukurluğun kamufle edilmeye çalışılmasıdır. Elde edilen sonuçlar her ne kadar yararlı olsa da kalıcı değildir. Bu noktada devreye giren estetik cerrahi ile de kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Oluşan çukurluk, vücut şekillendirme işlemleri için sıkça kullanılan yağ enjeksiyonu yöntemi ile çözülür.

Hip Dips Ameliyatı ve Kullanılan Teknikler

Yağ enjeksiyonunu vücutta depo edilen yağ hücrelerini kullanarak yapıyoruz. Kalça bölgesindeki çukurluğu yağ enjeksiyonu ile doldururken de genellikle bölgenin altındaki ve üstündeki yağları kullanıyoruz. Bu bölgelerde yeterli miktarda yağ bulunmazsa bel, basen ve karın gibi bölgelerdeki yağları da tercih edebiliyoruz. Sonuç olarak daha yuvarlak, çukur görünümden arınmış ve düzgün bir geçişe sahip olan kalça bölgesi elde ediyoruz. Hip Dips’in tedavisi için yaptığımız yaklaşık 2 saat süren yağ enjeksiyonu işlemini genellikle genel anestezi ile gerçekleştiriyoruz.

İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Yazının devamı...

Egzersiz ya da bitkisel yöntemlerle meme küçültme mümkün mü?

18 Aralık 2021

Ergenlik çağından itibaren büyüyen, gelişen ve şekil alan memeler; özellikle kadınlarda çok fazla anlam ifade eder. Bilindiği gibi toplum tarafından memenin kadınlığın bir göstergesi olduğu ve kadın vücudunun vazgeçilmez unsurlarından biri olduğu düşünülür. Her ne kadar güzellik standartları sürekli değişen ve kişiden kişiye değişmekte olan bir şey olsa da meme, çoğu kadın tarafından kritik önem taşır.

Kendini beğenmek, diğerleri tarafından beğenilmek isteyen her kadın toplum tarafından beğenilen vücut hatlarına uymaya çalışır. Bunun sonucunda her gün aynaya bakarken kendi vücudunu yorumlarken bulur. Kendi vücudu üzerine yorumlar yaparken vücudu hakkında düşünceler edinir ve bu doğrultuda kararlar verir.

Kimi memesinin küçüklüğünden şikâyet ederken kimi de büyüklüğünden şikâyet eder. Kadınlar, içinde bulundukları sürecin sonunda çoğunlukla psikolojik ruhsal bunalımlara kapılır. Buna ek olarak sorunlu olduğunu düşündükleri bölge kaynaklı fiziksel rahatsızlık içerisinde de bulunurlarsa artık sorunun çözülmesi için yollar aramaya başlarlar.

Estetik cerrahi günümüzün en hızlı gelişen alanlarından birisidir ve geçtiğimiz her gün daha güvenli, kesin çözüm odaklı yöntemler geliştirilir. Ancak çoğu kadın her ne olursa olsun ameliyat masasına yatmak istemez. Sorunu çözmeye yardımcı olabilecek ya da çözümü hızlandıracak yöntemler aramaya başlarlar. Bu konuyu, yaygın olarak bilinen meme küçültmeye yardımcı olabilecek egzersizler ve bitkisel yöntemler üzerinden ele almak istiyorum.

Vücut sağlığı için önerdiğim düzenli egzersizlerin yanında aşağıdaki gibi egzersizler özellikle meme küçültme amacıyla da yapılabiliyor. Düzenli olarak yapılan bu egzersizlerle yaşlanma, yer çekimi, doğum, emzirme, sık kilo alıp verme ve yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle sarkan ve şekli bozulan memelerin eski hallerini almaları hedefleniyor.

Bu egzersizler:

-Şınav

-Merdiven çıkma

Yazının devamı...

Meme dikleştirme ameliyatı

4 Kasım 2021

Her kadın sağlıklı ve dik memelere sahip olmak ister. Genelde doğum, bebek emzirme, hızlı kilo alımları sonucu oluşan meme sarkması kadınların korkulu rüyasıdır. Bebeklerin emzirilmeye başlanmasıyla hacim olarak büyüyen memeler, bebeklerin sütten kesilmesiyle birlikte küçülmekte ve doğal olarak sarkmaya başlamaktadır. Yine hızlı kilo alıp veren kadınlarda fazla kilolar verildikten sonra meme dokusu da küçülüp sarkmaktadır.

Memenin sarktığı nasıl anlaşılır?

Sarkmanın olup olmadığının veya sarkmanın derecesini anlamanın tek yolu ayakta duran kişide meme başının nereyi gösterdiğidir. Aşağı yönü gösteren meme uçları sarkmış bir memeyi işaret etmektedir. Meme sarkmaları hafif, orta ve ileri olmak üzere 3'e ayrılmaktadır.

Eğer sarkıklık meme altı çizgisinin 1 cm ve daha az altındaysa hafif sarkma, 1-3 cm aralığında ise orta sarkma, 3 cm den daha fazla ise ileri derece sarkma olarak adlandırılmaktadır.

Meme sarkması engellenebilir mi?

Hayatta bazı şeyler engellenemiyor. Hamilelik, ileri yaş gibi faktörlerin doğal sonuçlarından kaçılamıyor maalesef. Her ne kadar düzenli beslenip kilo alınmasa da, devamlı spor yapılsa da meme sarkmasını geciktirmekten öteye geçemeyiz. Ancak ergenlik çağından itibaren uygun sütyen kullanımının yerçekimi etkisine bağlı sarkmayı azalttığı düşünülüyor.

Meme dikleştirme ameliyatı nedir?

Sarkan memelerin estetik ameliyatla (meme toplama ameliyatı ) dikleştirilmesidir. Meme dikleştirme ameliyatlarında ilk önce hangi teknik kullanılacağına karar verilir.

Yazının devamı...

Mini karın germe nedir?

14 Haziran 2021

Abdominal bölgenin görüntüsünü iyileştiren mini karın germe uygulaması nedir ve ne zaman gerekir? Mini karın germe işlemi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattığım bu yazıda konu ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Mini karın germe uygulaması kasık üzerindeki suprapubik bölgesinden bir miktar cilt zarı ve liposuction yöntemi ile yağ aldırma işlemlerini içeren operasyondur. Mini karın germe uygulaması yapılacak kişide karın bölgesinde yeterli fazlalıklar, az miktarda abdominal yağ ve kas gevşekliği gerekmektedir.

Mini karın germe uygulaması sırasında abdominal yağ, suprapubic bölgesindeki fazlalıklar ve gerekirse kas gevşekliği alınır. Uygulama yaklaşık 2 ila 3 saatte tamamlanır. Mini karın germe uygulaması için çoğunlukla genel anestezi tercih edilir. Operasyonun ardından karın bölgesinde oluşan uyuşukluk birkaç ay sürebilir.

Mini karın germe sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Hastanede 1 gece yatmak gerekir. 1 hafta sonra kontrol olur. 1 ay ağır iş ve spor yapmamakta yarar var. Operasyon sebebiyle oluşan ağrı ve acı hissi doktor kontrolünde kullanılacak ağrı kesicilerle en aza indirgenebilir.

Mini karın germe işleminin sonuçları uzun yıllar kalır fakat kilo alma ya da hamilelik gibi durumlarda operasyonun etkileri ortadan kalkabilir. Bu sebeple operasyonun ardından sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Mini karın germe ne zaman gerekir?

Mini karın germe işlemi için en uygun adaylar göbek deliği altında gevşek abdominal cilt dokusu olan kişilerdir. Mini karın germe işlemi için kişinin bedeninde belli bir yağ yüzdesi oranı aranmaz.

Yazının devamı...

Masseter botoksu nedir?

16 Mart 2021

Masseter kası, çene ile yanağı birbirine bağlayan, çiğneme görevinin yerine getirilmesini sağlayan kasların en büyüğüdür. Bu kasın aşırı çalışması yüzde kare görünüm yaparak özellikle hanımların mutsuz olmasına neden olur. Çoğunlukla istemsiz diş gıcırdatma veya diş sıkma durumlarında görülür. Tedavisinde botoks önemli bir seçenektir. Estetik cerrahi uzmanı Dr. Defne Erkara masseter botosu hakkında bilgi verdi.

Çene kasları neden büyür?

Tüm çizgili kaslar gibi çene kası da rutin çene hareketleri ile büyümez ancak bu kasların aşırı güç kullanarak çalışması sonucu büyür. Özellikle uykuda diş sıkma ve gıcırdatma sorunu olan kişilerde bu kasları büyümüş olarak görürüz.

Genellikle stresli dönemlerde artar. Ancak bazen sebebi bilinmeyen bir yolla da bu sorunlar karşımıza çıkabilir.

Büyük çene kasının sağlığa zararı var mı?

Çene kası büyümesinin fiziksel sağlığa bir zararı yoktur. Ancak çene kaslarını büyüterek görsel olarak kişiyi mutsuz edebilir. Çene yanlarında çıkıntı yapan veya yüzde kare görüntü oluşturan bu durumdan pek çok kişi hoşlanmaz. Kadınlar daha oval ve ince yüz severler. Hele ki tek taraflı kas büyümesi olursa yüzde asimetrik görünüm de söz konusu olabilir.

Ayrıca dişlere sürekli travma yaratarak diş üst yüzeyinin aşınmasına yol açabilir. Bu durumda bir diş hekiminin yardımını istemekte yarar var.

Büyük çene kasının tedavisi var mı?

Yazının devamı...