Çene şekillendirme

14 Temmuz 2021

Çene, yüz profilinizin en önemli özelliklerinden biridir. Bu nedenle, bu alandaki bir dengesizlik, görünüşünüz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu durumda, estetik cerrahiyle sorununuz düzeltilebilir ve yüzünüzle uyumlu hale getirilebilir.

Çene dolgusu

Çene çok küçük veya zayıf olduğunda, etli bir boyun ve aşırı büyük bir burun görünümü oluşturabilir. Çene büyütme, bu kritik özelliğin boyutunu artırmak ve yüzünüzün geri kalanına denge getirmek için uygulanır.

Eğer gömülü çene, tanımlanmamış çene hattı, aşırı sivri veya kare çene şekliniz varsa, çene büyütme estetiği yaptırabilirsiniz. Çene büyütme işlemi implant kullanılarak cerrahi tekniklerle yapılabilir ancak günümüzde çene dolgusuyla ameliyatsız yöntemler daha fazla tercih edilmektedir.

Çene dolgusu için anestezi gerekmez. Ancak eğer hasta tarafından talep edilirse lokal anesteziyle cildiniz uyuşturulabilir. Çene dolgusunda dolgu malzemesi cildin altına küçük iğneler aracılığı ile enjekte edilir. Çene dolgusu seansı yaklaşık 15 dakika sürer.

Doğru bir tedavi planı ile belirgin bir çene hattı sağlanabilir, yapısal özellikleriniz belirgin bir şekilde keskinleştirebilir, yüzünüzün ve çenenizin konturları önemli ölçüde geliştirilebilir.

Massetter botoksu

Masseter kas hipertrofisi, masseter kasın genişlemesidir ve çene açısında sert, kare bir görünüme katkıda bulunabilir. Güçlü ve çene köşesi erkekler için istenen bir görümken, kadınlar için sert ve erkeksi bir görünüme neden olabilir. Bu kasları gevşetmek ve alt yüzün görünüşünü yumuşatmak için botoks kullanılır. Bu işlem ortalama 15 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Maksimum etki 7-10 gün içinde ortaya çıkar. Operasyondan sonra iyileşme sürecine gerek olmaz. Hasta aynı gün normak hayatına devam edebilir. Kullanılan malzemenin özelliğine göre sonuçları 6 ay ile 2 yıl arasında sürebilir. Bu sürenin sonunda enjeksiyonun tekrarlanması gerekir.

Yazının devamı...

Koruyucu rinoplasti

7 Temmuz 2021

Burun estetiğinde uygulanan birçok yöntem var. Koruyucu burun estetiği de bu yöntemlerden biri. Bu burun estetiği yöntemi, burnun doğal yapısındaki bağlantının korunarak burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesini hedefler. Bunun için burundaki bağ dokuların bağlantısı kesilmeden tümsek, kemer, eğrilik gibi sorunların düzeltilmesi sağlanır.

Günümüzde burun estetiğinde en doğal görünümlü sonuçları veren, hızlı iyileşme sağlayan, popüler bir burun estetiği yöntemidir.

Kimlere yapılabilir?

Burnundaki kemer, tümsek, eğrilik gibi sorunlardan rahatsız olan ve burnun doğal yapısını koruyarak daha hızlı iyileşme sürecine sahip olan ve genel sağlığı yerinde olan herkes için uygundur.

Avantajları nelerdir?

Burundaki tüm bileşenler arasındaki bağların korunmasını sağladığı için burnun doğal yapısına zarar vermez. Koruyucu burun estetiğinin bir diğer büyük avantajı çok hızlı iyileşme sağlamasıdır. Hasta ameliyattan sonra birkaç gün içinde işlerine ve sosyal ortamına rahatlıkla dönebilir. Çok minimal ağrı, ödem ve şişlik beklenir. Burun ucunda herhangi bir kesi izi olmaz. Ameliyattan sonra burun sırtında ele gelen bir düzensizlik olmaz, çünkü hastanın doğal burun sırtı korunur. Burun ucu hareket kabiliyetini korur, donuk ya da taşlaşmış burun ucu gibi sorunlar olmaz. Doğal burun bağ dokuları korunduğu için burun ucunda düşme yaşanmaz.

Koruyucu burun estetiğinin diğer ameliyat tekniklerine göre bilinen hiçbir dezavantajı yoktur. Sadece yeni bir yöntem olduğu için uzman cerrah sayısı çok azdır.

Nasıl uygulanır?

Yazının devamı...

Push down yöntemi

30 Haziran 2021

Burun kemeri düzeltme estetiğinde uygulanan yöntemlerden biri de push down rinoplasti yöntemidir. Push down belirgin kemer sorunu olan burunlar için uygulanır. Burundaki nazal tümseği azaltmak için, kemer altı septum kıkırdak doku kesilir, burun kemiği düzeltilerek aşağıya itilir. Bu işlem yapılırken kemik, kıkırdak ve yumuşak doku bağlantısı korunur, burnun doğal yapısı bozulmaz.

Hangi durumlarda uygulanır?

Push down rinoplasti yöntemi ile burun kemiği ve kıkırdak doku arasındaki bağ açılır. Burun ucu hastanın ihtiyacına göre yeniden şekillendirilir. Kapalı teknikle yapılan ameliyat ortalama 2 saat sürer. Genel anestezi uygulanarak yapılır. Hasta ameliyat boyunca uyku halinde olur. Ameliyattan sonra genellikle bir gece hasta hastanede kalır. Burun deliklerinin içerisine koruma amaçlı atel/splint yerleştirilir. Burnun üzerine yerleştirilen bant ve koruyucu termoplastik atel koruma sağlar. Ateller ilk hafta içinde çıkarılır.

İyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrasında burun, altı hafta hassaslığını korur. Zorlayıcı egzersizlerden en az dört hafta kaçınılmalıdır. Çok güç isteyen ve vücudunuzu sürekli hareket ettirecek egzersizlerden kaçınmalısınız. İyileşmenin üçüncü haftasından sonra alıştırmalara yavaşça başlayabilirsiniz. İlk üç ay gözlük kullanılmamalıdır. Cildinizi güneş ışığından üç ay boyunca koruyun. Güneşe çıkmadan önce burnunuza her zaman güneş kremi sürmeniz çok önemlidir çünkü çok fazla güneşe maruz kalmak kalıcı renk değişikliğine neden olabilir. Bu süre içinde alkol ve sigara da kullanılmamalı, sağlıklı yaşamaya özen gösterilmelidir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yazının devamı...

Let down rinoplasti

23 Haziran 2021

Burun kemeri sorununda uygulanan estetik yöntemlerden birisi olan let down rinoplastiyle burnun doğal yapısı bozulmadan daha hızlı bir iyileşme sağlanabilmektedir. Bu yöntemdeki temel amaç, burnun doğal yapısını ve sağlamlığını korurken burundaki dorsal tümseği ortadan kaldırmaktır.

Burun estetiğinde koruyucu burun estetiği ile biçim ve işlev birbirinden ayrılmamalıdır. Burun yapıları birbirinden ayrı değerlendirilmemeli veya ele alınmamalıdır. Yapılardan birinde yapılacak herhangi bir değişiklik, hem işlevsel hem de estetik açıdan diğer elemanlar üzerinde etkiye sahip olur. Bileşenlerin dinamik ilişkisini mükemmel bir şekilde korursak, cerrahi iz içermeyen daha hoş ve doğal sonuçlar elde edilebilir. Dokuları koruma ve yeniden konumlandırma hedeflenerek burun iskeleti ile yumuşak doku düzeltilebilir, burun yapısında bir denge kurulabilir. Bu sayede çok daha doğal bir görünüm ve fonksiyonel burun elde edilebilir.

Avantajları nelerdir?

Let down yöntemi burundaki kemik yapıyı, kıkırdak dokuyu ve lobül arasındaki doğal bağlantıyı koruyarak septumda bulunan problemlerin düzeltilmesini sağlar. Let down burun estetiğinde burun bir bütün olarak değerlendirilir. Burun kemeri estetiğinde alt ve üst kıkırdak dokular yeniden konumlandırılarak, burun kemeri törpülenerek ve bağ dokular korunarak daha doğal bir yapı sağlanır.

Nasıl uygulanır?

Kapalı teknikle gerçekleştirilen burun ameliyatı ortalama 2 saat sürer. Genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir. Burundaki bağ dokular korunarak burun kemiği ve kıkırdak dokular düzeltilir. Kesiler burun deliklerinin içerisinden açıldığı için herhangi bir şekilde görünen iz oluşmaz. Burun deliklerine atel/sprint yerleştirilir. Burnun üzerine ise koruyucu bant yerleştirilir. Genellikle aynı gün eve gidilebilir. Ortalama bir hafta içinde iyileşme büyük oranda tamamlanır.

Burun estetiği sonrası bakım nasıldır?

Let Down burun estetiğinde hastaların iyileşme süresi çok daha kısadır. Hastalar, normal hayatlarına üç ile yedi gün içinde dönebilirler. Hastalarda morluk ve ödem görülme ihtimali oldukça azdır. Ameliyatın ardından ilk birkaç saat içinde görülen ameliyat belirtiler hızla iyileşir. Ameliyatın ardından hastalar daha ağrısız ve daha konforlu bir dönem geçirirler. Hafif sızlama şeklinde oluşan ağrılar, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Hastaların, bu ameliyatın ardından genellikle bir hafta dinlenmesi tavsiye edilir. İlk haftanın ardından aşamalı olarak hafif tempolu sporlar yapılamaya başlanabilir.

Yazının devamı...

Damla tipi meme implantı nedir?

15 Haziran 2021

Eğer estetik, fonksiyonel ya da meme ameliyatı sonrası için bir meme büyütme operasyonu düşünüyorsanız ve implant kullanmaya karar verdiyseniz hangi tip implantın kullanılacağına karar vermek zor olabilir.

Damla tipi meme implantı nedir?

Damla tipi meme implantı ‘’anatomik şekilli implant’’ olarak da adlandırılır. Su damlası ya da gözyaşı damlası implantı olarak da bilinir. Aslında bu terimlerle kastedilen implantın meme formunda şekillendirildiği anlamına gelir. Anatomik ya da “damla” şeklindeki implantlar, göğüs şeklini taklit edecek şekilde şekillendirilen meme protezleridir. Üstleri incedir ve doğal göğüs tipine benzer şekilde aşağıya doğru genişler.

Özellikleri nelerdir?

Anatomik implantlar yapışkan silikon jel ya da salin ile doldurulabilir. Jel tipi implantlar göğüslere daha doğal bir his verir. Dahası, yapışkan silikon jel, kabuk kırılsa bile sıvı gibi hareket etmez. Bu aynı zamanda form stabil jel olarak adlandırılır ve implantlar "form stabil" implantlar olarak adlandırılır. Bu yapışkan silikon jel standart silikon jele göre daha sıkı olduğu için anatomik implantlar meme dokusunu yuvarlak implantlardan daha iyi şekillendirebilir.

Göğüs büyütme ya da göğüs implantı değişimi geçiren hastaların çoğu anatomik implantlar için uygundur. Ayrıca revizyon meme ameliyatı geçiren hastalar için de tavsiye edilir.

Anatomik implantlar, daha büyük, daha dolgun, daha sert ve daha doğal görünen göğüsler sağlamak için tasarlanmıştır. Figürünüze uyum sağlarlar ve ameliyat edilmiş gibi duran bir görünümden kaçınırlar. Anatomik meme implantları ile büyütme sonrasında genç görünümlü, çekici ve güzel göğüslere sahip olunabilmektedir.

İmplant seçimi büyük ölçüde hastanın beklentisine, vücut tipi ve şekline ve cerrahın deneyimine bağlıdır.

Yazının devamı...

Erkek estetikleri

8 Haziran 2021

Günümüzün rekabetçi iş ortamında giderek daha fazla erkek, daha genç görünmek için kozmetik prosedürleri tercih ediyor. Erkeklerin görünüşlerini önemsemesi artık bir tabu değil. Atletik ve çekici görünmenin zeka, beceri ve kişilik kadar değerli olduğunu biliyorlar. Elinden gelenin en iyisini yapmak sadece benlik saygısını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda gençlik odaklı iş piyasası ve kültüründe rekabet edilmesine de yardımcı oluyor.

Estetik cerrahi ile alınan sonuçların yaşamlarında olumlu bir fark yaratabileceğini biliyorlar. Erkekler için plastik cerrahide uygulanan prosedürler erkeksi görünümü koruyacak şekilde uygulanıyor. Erkeklere uygulanan prosedürlerde kadınlara kıyasla bazı farklılıklar bulunur. Öncellikle insizyonların farklı alanlarda olması gerekir, örneğin, erkeklerin yara izlerini örtmek için kafalarında daha az saçları vardır. Benzer şekilde, jinekomasti cerrahi insizyonları, erkeklerin yara izlerini gizleme imkanları olmadığı için çok daha özel bir şekilde planlanmaktadır.

Ameliyatlı ve ameliyatsız erkek estetikleri

Bazı durumlarda birden fazla prosedür birleştirilerek yapılması da mümkündür. Cerrahi veya cerrahi olmayan tedaviler aynı anda yapıldığında, prosedürler daha az maliyetli, daha az anestezi kullanımı ve daha az iyileşme süresi imkanı sağlar.

Erkeklerde sıklıkla uygulanan kozmetik prosedürlerden bazıları şunlardır: Yüz gençleştirme, kaş kaldırma, çene dolgusu, kulak cerrahisi (otoplasti), göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), yüz ve boyun germe, burun şekillendirme (rinoplasti), dermal dolgular, brotoks, vücut şekillendirme (abs), karın germe, bölgesel incelme (liposuction), kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme…

Cilt gençleştirme, cilt lekeleri giderme gibi ameliyatsız tedavileri de tercih edilen operasyonlar arasındadır. Daha genç, daha enerjik ve daha sağlıklı görünmek estetik cerrahinin sunduğu imkanlarla erkekler için de mümkün.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazının devamı...

Kıvrımlı göğüsler

2 Haziran 2021

Göğüslerinin büyüklüğünden ve şeklinden memnun olmayanlar için en kalıcı çözüm meme büyütme estetiğidir. Göğüs estetiğinin doğal görünmesi için implantların boyutunun genel vücut yapısıyla uyumlu olması gerekir. İmplant boyutu; boy, kilo ve göğüs kafesi genişliğiyle orantılı olması gerekir. Meme implantı yerleştirildikten memenin konturunu doğal ve estetik hale getirmek için yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Kompozit göğüs büyütme ile daha doğal görünümlü göğüsler elde edilebiliyor.

Meme dikleştirme estetiği gerekebilir

Doğum ya da kilo alıp verme gibi nedenlerle göğüslerde sarkma oluştuysa dikleştirme estetiği gerekebilir. Tek bir operasyon ile meme kaldırma, büyütme ve nano ve mikro yağ enjeksiyonuyla yumuşak doku transferi yapılabilir. Göğüslerdeki yumuşak doku oranı, meme implantını kaplaması nedeniyle göğüs estetiğinin başarısından önemli rol oynar. Eğer kişinin var olan meme dokusu implant için yeterli değilse yine aynı teknikle yağ dokusu enjekte edilir, bu aynı zamanda meme dokusu ve çevresindeki deri kalitesini de artırır.

Kişinin kendi yağı kullanılabilir

Bu tekniğin ana hedefi memenin hacmini büyütürken, meme implantı ile göğüs kafesi arasındaki geçişi yumuşatmak, meme implantının üst tarafına eklenerek daha doğal bir dekolte görünümü oluşturmaktır. Kullanılacak olan yağ kişinin karın ya da kalça bölgesinden alınarak özel bir saflaştırma işleminden geçirilir ve hemen enjekte edilir. Kişinin kendi yağı kullanıldığı için alerji riski düşüktür. Yağ enjeksiyonu ile meme rekonstrüksiyonu bir arada kullanılarak implantlar kamufle edilebilir, yumuşak kıvrımlar oluşturulabilir ve daha doğal bir görünüm sağlanabilir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yazının devamı...

Göğüsler güzelleştirilebilir

24 Mayıs 2021

Çok az insan vücudundan tamamen memnundur. Bazıları için bu memnuniyetsizlik, nasıl alışveriş yaptığından tatillerinden ne kadar keyif aldığına kadar yaptığı her şeyi etkileyebilir. Neyse ki, estetik ameliyat yoluyla görünüşü iyileştirmek ve özgüveni geri kazanmak söz konusu olduğunda, her zamankinden daha fazla seçeneğiniz var. Göğüslerinden memnun olmayan kadınlar, estetik cerrahinin sunduğu imkanlardan faydalanarak daha estetik göğüslere sahip olabilirler.

Kendinize olan güveniniz artar. Göğüsler vücut estetiğinde çok önemli bir yer tutar. Toplumsal güzellik standartlarına tam olarak uymayan kadınlar kendilerini özgüvensiz hissettirir. Güzellik kriterlerini bir gecede değiştirmek mümkün değil, ancak modern tıp sayesinde göğüslerin görünümü güvenli ve sağlıklı bir şekilde değiştirilebilir. İdeal büyüklükte ve şekilde göğüsler kişiye kendini daha kadınsı ve çekici hissettirebilir ve bu da özgüvenin artmasına yardımcı olur.

Kıyafet seçeneği artar ve alışveriş kolaylaşır. Kadın kıyafetleri, ortalama göğüs ölçüsü dikkate alınarak tasarlanmıştır. Bu profile uymuyorsanız, o zaman uygun kıyafetler satın almak pahalı, stresli ve hatta rahatsız edici olabilir. İdeal şekil ve boyuta getirilen göğüslerle, kıyafet alışverişi daha az kolay ve daha zevkli hale getirilebilir.

Daha simetrik göğüslere sahip olunabilir. Çoğu kadın bir dereceye kadar göğüs asimetrisi yaşar. Bazıları için neredeyse hiç fark edilmez durumda bile olabilir. Diğerleri için, özgüven eksikliği hissetmenin ana kaynağı olabilir. Sırt ve bel ağrısı, çeşitli cilt sorunlarına da neden olabilir. Göğüs estetiği ameliyatları tipik olarak göğsü ideal şekil ve boyutunu getirmek için uygulanır, aynı zamanda göğüslerin daha simetrik hale gelmesi de sağlanır.

Daha genç bir görünüme sahip olunur. Yaşlanma süreci vücut için yıpratıcı geçer. Özellikle göğüsleriniz buna dayanıklı değildir. Birçok kadın, yaşlandıkça göğüslerinin küçülmeye başladığını ve sıkılığını kaybettiğini fark eder. Göğüs estetiği, daha gençken sahip olunan göğüslerin boyut ve sıkılığına ulaşmasına yardımcı olur.

Estetik olunduğu belli olmaz

Meme estetiği düşünen birçok kadının aklına gelen sorulardan biri şudur: Göğüslerde estetik olduğu belli olur mu? Doğrusu, yeni göğüsleri doğal göğüslerden ayıracak çok az şey olur. Çoğunlukla, doğal görünüm ve hisse sahip olurlar. Bedeninizin eski halini bilenler fark edebilir, bunun dışında fark edilir değildir.

Prosedürden sonra pişmanlık duymaktan endişeleniyor olabilirsiniz. Sonuçta, vücudunuzun çok temel bir bölümünü değiştiriyorsunuz. İstatistikler bunun pek olası olmadığını söylüyor. Araştırmalar, meme estetiği ameliyatı geçiren kadınların yüzde 98'inin memnun olduğunu gösteriyor.

Yazının devamı...