2021’in estetik trendleri

11 Ocak 2021

2021’de yüz güzelleştirme estetikleri revaçta olmaya devam edecek. Bunlar arasında burun estetiği her zaman önemini korurken beraberinde göz çevresi (badem göz estetiği), elmacık kemikleri, yanak küçültme (bişektomi), çene şekillendirme (masetter botoksu ile çene dolgusu) ve dudak dolgusu yer almaya devam edecek.

Yüz gençleştirme estetikleri arasında yer alan yüz germe, kaş kaldırma, kırışık tedavileri yer almaya devam edecek. Bunlar çoğunlukla minimal invaziv işlemler ya da enjeksiyon teknikleri ile uygulanmaya devam edecek.

Ameliyatsız estetiklere olan talep hızlı iyileşme sonuçları sağladığı ve cerrahi tekniklere göre daha az riskli olduğu için 2021’in tercih edilen operasyon yöntemleri arasında yer alacak.

Ameliyatsız estetik yöntemleri

Enjeksiyon teknikleri botoks, dolgu, yağ ya da özel içerikli serumların yanı sıra lazer, mikro ve nano teknolojiler, radyofrekans, ultrason gibi yüksek ısı ya da yüksek frekanslı ses dalgaları gibi çeşitli enerjilerden faydalanan teknolojiler kullanılmaya devam edecek.

Botulinum toksini, hyaluronik asit, kişinin kendisinden elde edilen otolog yağ hücreleri, gençlik aşısı gibi özel içerikli serumlar da ameliyatız estetik operasyonlarda özellikle yüz gençleştirme ve güzelleştirme estetiklerinde tercih edilen malzemeler arasında yer alacak.

Profil estetik operasyonları arasında yer alan burun estetiği, elmacık kemiği dolgusu, çene hattı dolgusu, bişektomi ile yanak inceltme gibi prosedürler ile daha estetik görünümler hedeflenmeye devam edecek.

Yazının devamı...

Çene şeklinin önemi

29 Aralık 2020

Yüz şeklinde ve estetiğinde çene şekli çok önemli rol oynar. Çene profilden görünümü çok etkiler. Çenenin şekli, boyutu ve pozisyonu yüzün diğer uzuvlarını da etkiler. Örneğin burnun ve alnın görünümü üzerinde de etkilidir. Çenenin şekli ve boyutu nedeni ile burun daha büyük ya da küçük görünebilir. Alnın da aynı şekilde daha çıkık ve büyük görünmesine yol açabilir. Bu nedenle yüzdeki bazı estetik sorunların tedavisinde çenenin şekli de göz önüne alınır. Çene estetiği ile çenenin pozisyonu, çenenin belirginliği, çenenin büyüklüğü ya da küçüklüğü ve gıdının şekli düzeltilebilir.

Çene ucunun olduğundan sivri olması, çenenin küçük ve geride olması ya da büyük olması yüz güzelliğini sanıldığından çok daha fazla etkiler. Ve çene estetiği problemleri kişileri sanıldığından çok daha fazla mutsuz eder. Bu durumda çene estetiği ile büyük ve çıkık çenenin törpülenmesi, küçük ve geride olan çenenin ise dolgu ya da protez ile öne çekilerek belirginleştirilmesi gerekebilir. Bu operasyonlar için çeşitli tekniklerden faydalanılır.

Ameliyatsız çene estetiğine talep çok

Çene olması gerekenden küçük ve geride duruyor ise çene, yağ enjeksiyonu ya da hyalüronik asit dolgusu enjeksiyonu ile olması gerektiği pozisyona getirilerek yüzün estetiği düzeltilebilir. Mikro ya da nano yağ enjeksiyonu teknikleri ile kişinin kendi vücudundan alınan yağ çeneye enjekte edilerek sorunlar giderilebilir. Bunun dışında hyalüronik asit dolgu malzemesiyle de 15 dakika içinde çene ameliyatsız bir şekilde yeniden şekillendirilebilir. Çenenin alt kısmında yağlanma ve sarkma varsa, yine liposuction yöntemi ile fazla yağ alınarak çene küçültülebilir. Ayrıca gerekli görüldüğü durumda gıdı germe operasyonu da uygulanabilir. Yaklaşık 2 yıl boyunca etkisini gösteren ameliyatsız prosedürlerin haricinde kalıcı operasyonlar da uygulanabilir.

Kişileri rahatsız eden çene şekli bozuklukları cerrahi operasyonlarla da düzeltilebilir. Eğer çenenin inceltilip küçültülmesi gerekiyorsa törpüleme işlemi yapılabilir. Çene törpüleme işlemi sonrasında birkaç günlük dinlenme süreci yeterli olur. Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra hasta günlük hayatına devam edebilir. Çenenizdeki sorun ve uygulanması gereken tedavi yöntemi hakkında size özel ve daha ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman bir estetik cerraha başvurmanız gerekir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yazının devamı...

Alın ve kaş kaldırma

14 Aralık 2020

Sarkık kaşlar ve yatay alın kırışıklıkları, alın kaldırma veya "kaş kaldırma" ile düzeltilebilir. Yüzünüzün bu yapısı, ne kadar mutlu ve dinlenmiş hissederseniz hissedin, yorgun, kızgın veya üzgün görünmenize neden olabilir. Kırışıklık veya sarkıklığa neden olan bu kaslar ve deri, alnı düzleştirmek ve kaşı kaldırmak için bir işlemle çıkarılır. Bu işlem, göz kapağı ameliyatı ve yüz germe gibi diğer kozmetik cerrahi işlemlerle birleştirilebilir.

Kaş kaldırma ameliyatı, sarkmış bir kaş bölgesini, üst göz kapaklarının kısılmasını ve yatay alın kırışıklıklarını ortadan kaldırmak isteyen, yaklaşık 40-70 yaşları arasındaki hem erkek hem de kadınlara uygulanan bir işlemdir. Kelleşme sorunu veya azalan bir saç çizgisine sahip olsanız bile, bu işlem fiziksel özelliklerinize uyum sağlayacak şekilde yapılabilir.

Saç çizgisinin arasına gizlenen ufak kesinin açıldığı geleneksel cerrahi yöntem kullanılabilir; veya cerrahi düzeltme bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilebilir. Her iki teknik de daha pürüzsüz bir alınla sonuçlanır.

Altta yatan dokuyu sıkılaştırdıktan ve soruna neden olan kasları değiştirdikten sonra, kesiler dikkatlice kapatılır. Ameliyat ayakta tedavi bazında yapılır ve genellikle olarak yaklaşık bir ila iki saat sürer. Yaşadığınız herhangi bir ağrı veya rahatsızlık genellikle hafif ilaçlarla kontrol edilebilir.

İyileşme süresinde dikkat edilmesi gerekenler

Kaş kaldırma işleminden sonraki ilk birkaç gün başınızı yukarıda tutarak dinlenin ve doktorunuzun önerdiği şekilde ağrı kesici ilaç alın. Şişliği hafifletmek için soğuk kompres uygulayın. Kesilerinizi aşırı basınca veya harekete maruz bırakmaktan kaçının. Hastalar kesi yerlerinin çevresinde uyuşma, şişlik ve geçici rahatsızlık hissedebilirler. Başın üst kısmındaki ve alındaki uyuşukluk yerini hafif kaşıntı alabilir. Dikişler bir hafta içinde çıkar ve şişlik ve morluk genellikle beş ila on gün içinde azalır. Saçınızı yıkamak, kurutmak ve banyo yapmak gibi günlük aktivitelere ne zaman devam etmeniz gerektiğini doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Kesi çizgileri zamanla görülmez hale gelir.

Alın germe işlemi için bir estetik cerrah ile görüşmelisiniz. İşlemden önce sigara içmeyi bırakmalı, kanamayı arttırabilecek ilaçlardan kaçınmalı ve 1-2 gün sürecek iyileşme sürecini göze almalısınız. İşlem 10 yıl boyunca kalıcılığını koruyabilir ancak yaşlandıkça cildiniz tekrar sarkmaya başlayabilir. Güneş hasarı da cildinizi yaşlandırabilir.

Ameliyatsız kaş kaldırma estetiği

Yazının devamı...

Burun estetiği sık sorulanlar

7 Aralık 2020

Burun estetiği olmak isteyenlerin aklında birçok soru olur. Ameliyat süresi, yöntemi, acıyıp acımayacağı gibi sorular doğal olarak merak konusudur. Burun estetiği düşünenlerin bu kararı almadan önce süreç ve yöntemler hakkında bilgi sahibi olması operasyonun daha rahat geçmesine yardımcı olur. İşte en sık sorulan sorular ve cevapları:

Burun ameliyatı sürecim ne kadar sürer?

Burun estetiği için yaklaşık 1 hafta ya da 10 günlük bir sürece ihtiyacınız var. Ameliyattan bir hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaç, sigara ya da alkol kullanılmamanız, düzenli bir uyku ve sağlıklı beslenme ameliyata hazırlanmanız için yeterlidir. Ameliyattan önceki gece en az 6 saat yemek yenmemeniz gerekir. Ameliyatınız çoğunlukla genel anestezi altında ortalama 1,5 saat içinde tamamlanır. Ve yine genellikle aynı gün evinize gidebilirsiniz. Çok nadir durumlarda bir gece kalmanız gerekebilir. Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde ameliyatta takılan ateller çıkarılır. Kendiliğinden kaynayan dikişler atılırsa dikiş aldırmanız gerekmez. Birkaç günlük dinlenme sürecinizin ardından sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.

Burundaki estetiği ameliyatının komplikasyonları ve riskleri nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı, her ameliyatın taşıdığı risklere sahiptir. Özellikle anestezi ve kanama gibi. Ancak ameliyat öncesi kontroller ile bu riskler kontrol altına alınabilir. Eğer ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanmazsanız kanama riskiniz de olmaz. Eğer alanında uzman bir cerrah ve sağlık kuruluşu seçilirse ameliyat sonrası komplikasyon riskleri en aza indirilebilir.

Ameliyatta kullanılan rinoplasti yöntemi nedir?

Burnunuzdaki sorunun türüne göre ameliyatta kullanılacak teknik belirlenir. Genellikle kapalı burun estetiği tercih ediliyor. Kapalı tekniğin avantajı kesilerin burun deliklerinin içerisinden açılmasıdır. Bu sayede dışarıdan görünen bir dikiş izi olmaz. Ayrıca kaleme benzeyen özel aletlerle burun kemiği törpülenebilir, bu sayede burun kemiğinin kırılmasına gerek olmaz. Burun kemiğinin kırılmaması ameliyat sırasında burun yumuşak dokusunun hasar görmemesine ve özellikle göz çevresinde daha az ödem ve morluk oluşmasını sağlar. İyileşme süreciniz hızlanır. Normal hayatınıza daha hızlı dönebilirsiniz. Ancak sizin için hangi tekniğin daha uygun olduğunu öğrenmek için estetik cerraha muayene olmanız gerekmektedir.

Yazının devamı...

Kaş ekimi nasıl yapılır?

30 Kasım 2020

Eğer kaşınız seyrek ve şekilsiz bir görünüme sahipse, boyama teknikleri yerine kaş ekimi ile daha doğal görünümlü çözümler sağlanabilir.

Yapısal olarak kaş seyrekliği olan veya hastalık ya da kaza sonucunda kaş kaybı yaşayanlarda DHI yani direkt saç ekimi tekniği uygulanarak saç ekim robotu ya da mikro motorla ense bölgesinden greftler tek tek alınır. Alınan saç köklerinin yerleştirileceği kaş, bıyık veya sakal bölgesi lokal anesteziyle uyuşturulur. Ekimin yapılacağı bölgeye lateral slitle mikro kanallar açılır. Saç ekim uzmanları açılan kanallara alınan greftleri tek tek yerleştirir.

Kaş ekimi kıl kökü nakillerinde en olumlu sonucun alındığı girişimdir. DHI yöntemiyle yapılan kaş ekim işlemi yönü doğru ayarlanırsa doğal olandan ayırt edilemez. Ense bölgesinden alınan saç kökleri ekilecek bölgeye göre yara izi, seyrek olan alan ya da kaş kontörü üzerine ortalama 250 ile 1.000 tel arasında yer alır.

Ekim sonrası süreç

Kaş ekimi sonrasında, ekilen kıl köklerde doğası gereği belli sürelerde uzama olabilir. Uzayan kıl köklerinin kısaltılması gerekebilir. Bunun için kaş alım işlemi gerçekleştirilen kuaförlerden destek alınabilir. Kaş ekilen bölgedeki kırmızılıklar birkaç hafta içinde geçer. Kollardan, bacaklardan, göğüsten veya enseden alınan greftlerin yerinde de hiç iz kalmaz. 3 haftadan sonra ekilen kaşın bir kısmında dökülme olabilir. Dökülmeden birkaç ay sonra dökülenlerin tamamı kalıcı olarak yeniden çıkar ve kıl kökündeki canlanma bir iki yıl daha sürer. Lokal anesteziyle yapılan kaş ekiminden sonra hafif bir şişme yaşanabilir ama bir iki gün içinde geçer.

Saç ektirme işlemine engel teşkil edecek tıbbi bir hastalığı olmayan herkes, her yaşta kaş ekimi yaptırabilir. DHI tekniği ile yara izi kalmaksızın doğal bir görünüme kavuşabilir.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazının devamı...

Saç mezoterapisi

23 Kasım 2020

Mezoterapi erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olan, saç oluşumunu arttıran ve erkek tipi kelleşmeyi önleyen alternatif bir tedavi yöntemidir.

Hastanın saç derisindeki protein, vitamin ve diğer besleyici maddelerin düzene koyulmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem en az acı hissettiren enjeksiyon yöntemiyle, yani saç derisindeki besleyiciler enjeksiyon iğneleri yardımıyla güçlendirilerek saç derisi beslenir ve nemlenir. Ayrıca hücre metabolizmasını hızlandırır, enfeksiyonların oluşmasını önler ve saç oluşumunu hızlandırır. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini daha kalın, hacimli, güçlü, uzun ve sağlıklı saç teller oluşturmaları için yeniler. Bu tedavi ayrıca diğer tedavilere göre daha hızlıdır çünkü zamanla hormonal dengeyi düzeltmeye yardımcı olur ve DHT hormonunu etkisizleştirerek yeni saç tellerinin hızlıca oluşmasını sağlar.

Mezoterapi saçınızı güçlendirir

Saç ekiminde mezoterapi, besin açısından zengin sıvının saç derisinin mezoderm tabakasına enjekte edilmesi tekniğidir. İçinde steril iğneler bulunduran özel bir mezoterapi tabancası kullanılarak saç derisine solüsyonun enjekte edilmesiyle yapılır. Bu tedavi haftada yarım saat olacak şekilde sekiz seanstan oluşur. Bu süreçte sabırlı olunmalıdır çünkü gözle görünür sonuçlar beşinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Enjekte edilen sıvının içeriği saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak değişir. Bu madde genel olarak vitamin ve besin maddeleri gibi doku dostu materyaller içerdiği için, tedavi güvenli olarak kabul edilir, yan etkilere veya alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Bakım ve onarım sağlar

Tedavi gören hastaların yok denecek kadar az acı duyması ve rahatsızlık çekmemeleri mezoterapiyi kronik saç dökülmesinden kurtulmak için kolay bir çözüm yapar. Ancak deri hastalıkları, cilt yanığı, şeker hastalığı, hemofili hastalığı olan insanlar ve hamileler bu tedaviyi tercih etmemelidir çünkü sağlık problemlerine neden olabilir. Mezoterapiyle tedavi edilebilecek bir başka saç derisi problemi de kepektir. Bu mucize tedavi saç ekimi ameliyatları ve diğer pahalı ve acı verici alternatiflere ihtiyaç duyulmasını önleyebilir. Ama en iyi ve hızlı sonuçlar elde edebilmek için hastaların sağlıklı beslenme düzeni benimsenmesi, abur cubur tüketilmemesi ve düzenli egzersiz yapılması fayda sağlar.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Yazının devamı...

Kadınlarda saç ekimi

16 Kasım 2020

Kadınlarda saç seyrekliği şikayeti her geçen gün artış gösteriyor. DHI saç ekimi tekniğiyle artık kadınlar da çekinmeden saç ektirebiliyor ve hayal ettikleri gür ve sağlık saçlara kalıcı olarak sahip olabiliyor. Saç dökülmesi ve seyrelmesi sorunu kadınlar arasında da giderek yaygınlaşıyor. Geleneksel saç ekimi teknikleri kadınlar için pek avantajlı bir seçenek değildi. Bunun nedeni saçın kesilmek zorunda olması ve geçici de olsa oluşan izlerin kadınlar tarafından doğal olarak pek göze alınamamasıydı. Direkt Saç Ekimi tekniği olarak bilinen DHI tekniği ile artık saçın kesilmesine gerek kalmadan saç ekimi işlemi yapılabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Hormonal düzensizlik, demir eksikliği, beslenme bozukluğu, regl düzensizliği, yumurtalık kisti, polikistik over sendromu, tiroit rahatsızlıkları, anemi yani kansızlık gibi sebepler kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın sebepleri arasındadır. Öncellikle saç dökülmesine neden olan sebebin tedavisine başlandıktan sonra dökülen saçları geri getirmenin tek kalıcı yöntemi saç ekimi işlemidir. DHI tekniği, saçın kesilmesine gerek bırakmadan, saç köklerinin donör alandan tek tek alınarak seyrekleşen bölgelere doğrudan ekilmesine olanak veriyor.

Tıraşsız saç ekimi mümkün!

Tıraşsız ve izsiz bir yöntem olan DHI saç ekimi tekniğinin sunduğu birçok avantaj var. Saç kökleri tek tek alınabilir, saçsız alanda saç kökü için kanallar açılmadan direkt ekilebiliyor. Bu teknik ile saç ekimi işleminde saçın çıkış yönü ve ön saç çizgisi doğala en yakın şekilde korunabiliyor. Ekilen saçların var olan saçlarla aynı yönde çıkması, ön saç çizgisinin yusyuvarlak bir çizgi halinde değil de doğal saçtaki gibi girintili çıkıntılı olması gerekir. Ekilen saçın doğal görünmesi için bu faktörlerin göz önüne alınması şarttır.

PRP ve mezoterapi tedavisi uygulanabilir

Estetik cerrahinin bir dalı olan saç ekimi işleminin doğru tasarlanması gerekir. Günümüzde bunun için 3D simülasyon cihazlarından faydalanılmaktadır. Hasta operasyon öncesinde çekilen fotoğrafları üzerinden hazırlanan 3 boyutlu görüntüsü üzerinden işlemin sonuçlarını hemen görebilir. Saç tasarımına cerrahla birlikte aktif olarak katılabilir. Böylece saç ekimi sonrasında herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmamış olur. Ayrıca PRP ve mezoterapi teknikleri ile saçın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan ilave tedaviler de yaptırabilir. Kısacası saç dökülmesi artık kadınlar için de sorun değil, estetik cerrahide bunun da tedavisi var.

Sevgiyle kalın.

Yazının devamı...

Kombine estetikler

9 Kasım 2020

Aynı anda birden fazla estetik yaptırılabilir mi? Hastalarımızın en sık sorduğu soruların başında bu soru geliyor. Birden fazla estetik operasyon aynı anda yapılabilir mi?

Kombine estetik operasyonlarında ameliyatlı ve ameliyatsız tekniklerin ikisi birden kullanılabilir. Bu operasyondan önce hastalarımızın genel sağlık durumu ayrıntılı olarak incelenir. Ameliyatın süresi hastanın genel sağlığını etkilemeyecek şekilde planlanır. Kombine operasyonlar kişiye özel olarak planlanır. Ve bu operasyonlar hastanın ihtiyacına göre belirlenir.

Kombine estetik operasyon türleri

Hastamızın ihtiyacı ve talepleri de göz önüne alınarak meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme ameliyatları ile birlikte karın germe ya da yağ alma operasyonları kombine bir şekilde bir arada yapılabilir. Kol germe ile meme estetiği ameliyatları kombine edilebilir. Genel yüz estetiği operasyonlarında yüz germe, göz kapağı sarkması, kaş kaldırma ve alın gençleştirme operasyonları bir arada gerçekleştirilebilir. Burun estetiği ameliyatları ile birlikte çene estetiği ameliyatları da yapılabilir. Burun estetiği ameliyatlarının yanı sıra dudak dolgunlaştırma da gerçekleştirilebilir. Karın germe ile genital bölge estetikleri birleştirilebilir. Vücut şekillendirme ve germe operasyonları bir arada yapılabilir.

Kombine estetik operasyonlarının avantajları

Kombine estetik operasyonları kişinin zamandan kazanmasını sağlar. İki farklı iyileşme süreci geçirmek durumunda kalınmaz. Yapılan estetik operasyonların sonuçlarının daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin burun şekli özellikle profilden çenenin görünümünü de etkiler. Bu nedenle hem burundaki estetik sorun ortadan kaldırılır hem de çenenin şekli düzeltilerse iki operasyonun da sonuçları daha fazla ortaya çıkar. Birden fazla anestezi alınması önlenir. Operasyonun maliyeti daha düşük olur.

3D simülasyon cihazı ile estetik tasarım imkanı

3D simülasyon cihazı aracılığıyla hazırlanan görüntüleri üzerinden hasta ile yapılan görüşmeler sırasında hasta yüzündeki ya da vücudundaki sorunları daha iyi görebiliyor. Örneğin burun estetiği için gelen hasta burnundaki estetik sorun giderildikten sonra çenesinin ya da alnının burnunun görüntüsünü ne kadar etkilediğini fark edebiliyor. Veya göğüs büyütme estetiği yaptıran hastamız karın bölgesindeki sarkmaların göğüs estetiğini gölgeleyebileceğini görebiliyor. Hayal ettiği estetik görünüme kavuşabilmek için birden fazla estetik operasyonu bir arada talep edebiliyor.

Yazının devamı...