Genital estetik hakkında en çok sorulan sorular

22 Aralık 2020

Genital estetik hakkında en çok sorulan soruları sizin için cevapladım.

Genital gençleştirme nedir?

Genital iyileştirme, gençleştirme ve yenileme operasyonları yapılabilir. Birden fazla yöntem ile genital bölgedeki birçok sorun giderilerek gençleştirme sağlanabilir.

Vajinoplasti nedir?

Vajinoplasti, vajinayı sıkılaştırmak için uygulanan bir prosedürdür. Tıbbi nedenler ya da tekrarlayıcı doğumlar sonrası uygulanır. Özellikle doğumdan sonra kadınlar, dokuların gerilmesi sonrası kasların ayrılması sonucu vajinal gevşeklikten şikayet edebilir ve bu sorun cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunabilir. Vajinoplasti hasta memnuniyeti en yüksek olan operasyonlardan birisidir. Lokal yada genel anestezi altında yapılır ortalama 1 saat sürer. Hastaların bir ila iki haftalık dinlenme süresi olabilir.

Labia majoroplasti nedir?

Labia majoroplasti, en dıştaki dudak olan, tüylü labia majoranın boyutunu cerrahi olarak küçültmek için uygulanan bir prosedürdür. Dış dudaklarının çok büyük olduğunu veya sarktığını hisseden hastalar, bundan rahatsızlık hissedebilir veya dolgunluktan utanabilirler. Volum kaybı için yağ enjeksiyonu dolgunluk fazla ise liposuction ve doku fazlalığının cerrahi olarak küçültme işlemi yapılabilir. 1 hafta iyileşme süresi gerektirir, 4-6 hafta içinde tam olarak iyileşme sağlanabilir.

Klitoral küçültme nedir?

Yazının devamı...

Bacak estetiği hakkında merak ettikleriniz

18 Aralık 2020

Estetik bacaklara sahip olmak her kadının kadınların hayalidir. Biçimli bacaklar için iyi bir genetiğin yanı sıra, düzenli spor, sağlıklı beslenme, düzenli cilt bakımı yapmak gerekir. Bunun dışındaki sorunlar için estetik cerrahiye ihtiyaç vardır. Estetik cerrahi operasyonları ile bacaklar çok daha estetik hale getirilebilir. Bacak estetiği ile ilgili en çok merak edilenler ise şunlardır:

Bacak estetiği nedir?

Bacak estetiği; bacakları daha düzgün, şekilli ve çekici hale getirmek için uygulanan estetik operasyonlardır. Bunun içinde ihtiyaç duyulan bölgelerden varsa fazla yağ dokusu alınarak eksik bölgelere enjekte edilir. Yağın yetersiz olduğu hallerde bacakları şekillendirmek için dolgu maddeleri kullanılabilir.

Bacak estetiği kimler için uygundur?

Bacak estetiği operasyonları bacaklarının şeklinden memnun olmayan tüm hastalar için uygundur. Bacak yağlanmaları yaygın olarak basen, uyluk ve diz içlerinde görülür. Basen bölgesindeki yağlanma kalçanın düşük, bacakların ise olduğundan daha kısa görünmesine yol açar. Uyluk ve diz içindeki yağlanma bacakların eğri görünmesine yol açabilir. Bazı hastaların bacaklarının ön kısmında da yağlanma oluşabilir. Diz altı ve ayak bileği kalınlığı da tedavi edilen bölgeler arasında yer alır. Liposuction gibi minimal invaziv işlemlerden yararlanılabilir. Bazı durumlarda cerrahi operasyon ile kemiklere de müdahale edilmesi gerekebilir.

Bacak estetiği operasyonları nasıl uygulanır?

Çok çeşitli bacak estetiği operasyonları bulunur. Bunlar hastanın ihtiyacına göre tek başına ya da kombine operasyonlar bir arada uygulanabilirler.

Yağlanma yaygın olarak basen, uyluk ve diz içlerinde oluşur. Bu bölgelerdeki fazla yağ alınarak bacakların daha uzun ve düzgün görünmesi sağlanabilir. Bacaklara çepeçevre liposuction uygulanarak genel bir incelme sağlanabilir. Alınan yağlar gerekli görülen bölgelere eklenerek bacaklar daha şekilli hale getirilebilir.

Yazının devamı...

Vaser liposuction hakkında merak edilenler

30 Kasım 2020

Liposuction; diyet ve egzersiz ile kurtulunamayan yağları gideren kozmetik bir işlemdir. Yaygın olarak kalça, karın, sırt, kol ya da yüz bölgelerindeki erimeyen yağları almak ve şekillendirmek için uygulanır. Bunun yanı sıra yüz germe, meme küçültme ve karın germe gibi diğer estetik operasyonlar ile birleştirilerek de uygulanabilir. Jinekomasti olarak adlandırılan erkeklerde meme büyümesinin tedavisinde de uygulanabilmektedir.

Çok çeşitli liposuction teknikleri vardır. Bunlar arasında yaygın olarak uygulananlardan birisi de vaser liposuction yöntemidir.

Vaser liposuction nedir?

Vaser liposuction, yağ hücrelerini çıkarılmadan önce sıvılaştıran bir tür yağ kaybı prosedürüdür. Bu, yağ hücrelerini hedef alan ultrasonik ses dalgaları ile birleştirilmiş cihazla yapılır.

Geleneksel tekniklere göre vaser liposuctionun faydaları yağları daha hassas bir şekilde yok etmek, inatçı lifli yağdan ya da “yağ rulolarından” kurtulmak, cilt gerginliğini artırmak, çevresindeki sinirleri korumaktır. Vaser liposuctin ayrıca, emilmeden önce yağı sıvılaştırdığı için hem cerrah hem de hasta için işlemin kolaylaşmasını da sağlamaktadır.

Uygulamanın hemen ardından hastalar çoğunlukla aynı gün evine döner. Ancak en az birkaç hafta morarma, şişme ve acı hissedilebilir. Ameliyattan sonra bir süreliğine ödemi önlemek için korse giyilmesi gerekebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de çoğu hasta birkaç gün içinde işe dönebilir.

Vaser liposuction vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini artırabilir. Bu operasyon için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır.

Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonu azalmaktadır. Gençlerde uygulama sonrası toparlanma daha çabuk olur.

Yazının devamı...

Dudak yarığı tedavisi

27 Kasım 2020

Dudak yarığı, hamilelik sırasında bir bebeğin dudağı veya ağzı düzgün bir şekilde oluşmadığında ortaya çıkan doğum kusurlarıdır.

Dudak, gebeliğin dördüncü ve yedinci haftaları arasında oluşur. Hamilelik sırasında bebek geliştikçe, vücut dokuları ve başın her iki tarafındaki özel hücreler yüzün merkezine doğru büyür ve yüzünü oluşturmak için birleşir. Bu doku birleşimi, dudaklar ve ağız gibi yüz hatlarını oluşturur. Dudağı oluşturan doku doğumdan önce tam olarak birleşmezse yarık dudak oluşur. Bu, üst dudakta bir açıklıkla sonuçlanır. Dudaktaki açıklık küçük bir yarık olabileceği gibi dudaktan buruna uzanan büyük bir açıklık da olabilir. Dudak yarığı dudağın bir veya iki yanında veya dudağın ortasında olabilir ki bu çok nadirdir. Dudak yarıklarına, damak yarıklar da eşlik edebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Yarık dudak tedavisinin 1 yaş içinde yapılması önerilir. Çoğu çocuk büyüdükçe ek cerrahi işlemlere ihtiyaç duyabilir. Cerrahi tedavi ile dudağın görünümü düzeltilebilir ve ayrıca nefes almayı, işitmeyi, konuşma ve dil gelişimini de iyileştirebilir.

Ameliyatın önemli bir kısmı, ağız çevresindeki dairesel kası yeniden oluşturmak için dudak kasının çıkarılıp yeniden konumlandırılmasını içerir. Operasyon anestezi altında uygulanır. Ağrı ya da sızı hissedilmez.

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

www.ilsunaka.com

Yazının devamı...

Kepçe kulak ameliyatı

25 Kasım 2020

Kepçe kulak ameliyatı için uygun zaman mı?

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada her alanda ciddi önlemler alınmasını gerektiren bir süreç yaşanıyor. Tıp sektörü her zaman enfeksiyon riskini düşürmek için en yüksek önlemlerin alındığı sektörler arasındadır. Risk kapsamında olmayanlar için kepçe kulak ameliyatı uygun zamanlama olabilir. Uygunluk için uzman bir doktordan kişiye özel bilgi ve destek alınması gerekir.

Kepçe kulak; çocuk ve yetişkinlerde kişileri en çok rahatsız eden sorunlar arasında yer alır. Kulak estetiği operasyonları arasında en sık uygulanan ve hasta memnuniyeti en yüksek prosedürdür. Kepçe kulak şikayeti olan beş yaşından büyük çocuklara ve bütün erişkinlere güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat genellikle lokal anestezi ile uygulanır, ancak duruma göre genel anestezi ve intravenöz sedasyon da tercih edilebilir. Genellikle cerrahi kesiler kulak arkasından yapılır. Hastanın ihtiyacına göre kıkırdağın bir kısmı insize, eksize edebilir, bükebilir ve dikişlerle şekillendirebilir.

Ameliyattan sonraki 5 gün boyunca bandaj uygulanır. Herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece hastalar beşinci günden itibaren işe ya da okula gidebilir. Egzersiz gibi hafif aktivitilere 1 ay, daha ağır aktivitelere ise 8-10 hafta ara verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hastaların 6 ile 8 hafta boyunca geceleri koruyucu bandaj kullanmaları önerilir.

Kulak estetiğinden sonra kulakların arkasında iyileştikçe belirsiz hal alacak yaklaşık 2 cm boyutunda gizli izler kalır.

Kepçe kulak estetiği için genel sağlığın yerinde olması, güçlü bir bağışıklık sitemine sahip olmaları ve en önemlisi koronavirüsü riski kapsamında olmamaları gerekir. Bu dönemde herkesin öncelliği genel sağlığı korumak olmalı.

Yazının devamı...

Ameliyatsız yüz germe

23 Kasım 2020

Ameliyatsız yüz germe, yaşlanmanın etkilerini ele almak ve görünümünüzü gençleştirmek ve yenilemek için prosedürlerin kullanılmasıdır. Tek bir işlem veya tedavi değil, birkaç işlemin kombine edilmesidir.

Daha genç bir görünüm oluşturmak için dermal dolgu maddeleri gibi cerrahi olmayan prosedürler kullanılır. Bu, en yaygın prosedürlerden biridir ve özellikle yüzdeki hacim eksiklerinin giderilmesinde kullanılır. Genellikle yanaklarda, şakaklarda, dudaklarda, ağız çevresinde ve gözlerin altında görülebilen bu hacim kayıpları dolgu maddeleri ile giderilir. Alternatif olarak, bazı dolgu türleri ekstra hacim eklemesi yapmadan yüzün gerilmesine yardımcı olabilir.

Ameliyatsız yüz germe işlemlerinin birçok avantajı bulunur. Kesi işlemi ya da anestezi uygulanmaz. Hastanede kalınması gerekmez. İyileşme sürecine de gerek olmaz. Sonuçları çabuk ortaya çıkar. Gündelik yaşam kesintiye uğramaz.

Ameliyatsız yüz germe çeşitleri

Çok çeşitli ameliyatsız yüz germe prosedürü bulunur. Hastanın ihtiyacına göre uyarlanarak ince çizgiler, derin kırışıklıklar, incelen dudaklar, hacmi kayıpları gibi sorunları gidermek için uygulanır.

Dermal dolgu

Dermal dolgu maddeleri ileyanaklar, şakaklar, dudaklar ve gözlerin altındaki hacim kayıpları geri kazandırılabilir. Yüzdeki çökük alanları dolgunlaştırarak ve koyu gölgeleri ortadan kaldırarak genç bir görünüm sağlanabilir. Nazolabial kıvrımlar yani "gülümseme çizgileri" veya yaşla birlikte ağız ve çene çevresinde görülen yaygın kırışıklıklar ortadan kaldırılabilir. Pürüzsüz, kırışıksız bir görünüm oluşturulabilir.

Dermal dolgular, diğer bileşenlerin yanı sıra nem açısından zengin hyaluronik asit içerir. Su tutarak cildi nemlendirirler ve cildin kırışmasını azaltmak için destekleyici görevi görürler. Dolgu maddelerinin dolgunlaştırma ve yumuşatma özellikleri 6 ay ile 1 yıldan fazla sürebilir.

Yazının devamı...