Kişiye özel burun estetiği

28 Temmuz 2021

Burun ameliyatlarında hastanın beklentilerini karşılamak için birçok önemli kriter vardır. Bunlardan ilki ise ameliyat sürecinin kişinin istek ve ihtiyaçlarına özel olarak planlanmasından geçer. Hem görünüm hem de sağlık açısından planlanması gereken noktalar vardır; kişinin sağlıklı nefes alması, yüzüne uygun olması gibi. Bunun haricinde yanlış uygulamalarda geri dönüş zor olacağı için kişilere hem maddi hem de manevi açıdan zorlayabilir.

Rinoplasti ameliyatlarında temel hedef burnun görevlerini koruyup iyileştirmek ve kişilerin yüz şekillerine uygun bir burun görünümü elde etmektir. Kişiye özel planlanan ameliyatlarda kişinin yüz ve burun yapıları ile beraber cilt durumu da detaylı olarak incelenir bu sayede daha gerçekçi sonuçlar elde edilebilir.

Herkesin burun yapısı ve doğası birbirinden farklıdır. Burun ameliyatlarında en dikkat edilmesi gereken nokta kişinin yüz yapısına uygun bir burun görünümü elde edilmesidir. Başarılı sonuçlanan bir burun ameliyatında simetrik, doğal geçişli, danışanın yüz hatlarına uygun bir görünüm elde edilir.

Gelişen teknoloji sayesinde ameliyat öncesinde sonucu öngörebilmek mümkün

Günümüzde gelişen teknolojik araçlar sayesinde ameliyat sonrasında elde edilecek burun görüntüsünü öngörebilmek mümkün. Bazı bilgisayar programları ile hastanın profil fotoğrafları üzerinde değişiklikler yapılıyor ve ameliyat sonrası burnun yaklaşık şekli öngösterilebiliyor. Yeni yöntemler sayesinde operasyonlar açık ya da kapalı şekilde tercih edilebiliyor. Burun sırtında sorun olan hastalarda kapalı yöntem tercih edilirken ileri durumdaki kişiler için açık operasyon yöntemleri tercih ediliyor.

Kişiye özel planlanan burun ameliyatı süreçlerinde diğer bir önemli nokta ise alanında bir uzman hekim tercih edilmesidir. Danışan ve hekimin doğru bir iletişim kurması elde edilecek başarılı sonuç için oldukça önem taşır.

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

Yazının devamı...

Herkes dudak dolgusu yaptırabilir mi?

27 Temmuz 2021

Dolgu uygulaması hem görünüm hem de sağlık sorunlarında sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Zamanın getirdiği yaşlanma izlerini, aydınlık ve genç bir yüze sahip olmanın en kolay ve hızlı yoludur. Dolgu uygulamasının sık tercih edilmesini en temel sebebi ise güvenli ve sağlık açısından sorun yaratmayan bir içeriği olmasıdır.

Dolgu uygulaması için uygun olmayan kişiler; bağışıklık sistemi ile ilgili sorun yaşayanlar, yara izleri iyileşmeyen, diyabet hastası olan ve belli maddelere alerjisi olanlara dolgu işlemi önerilmez.

Özellikle dudak dolgusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kişinin vücuduna ve yüzünün şekline ile uyumlu boyuta şekilde işlemler yapılmasıdır. Herkesin dudağının şekli ve yapısı farklıdır. Bu sebeple size hoş gelen bir görünüme sahip olmanız oldukça zorlu ameliyatlar gerektirebilir ve sizin için uygun bir görünüm olmayabilir.

Dudak dolgusu için uygun olan kişiler

Dudak dolgusunun tercih edilme sebebi genellikle dudaktaki hacim eksikliğini ya da bazı yapısal/oransal bozuklukların giderilmesidir. Genç yaşta yapılan dolgu uygulamaları ile daha dolgun dudak görünümü elde edilir, ileri yaşta yapılan uygulamalarda ise dudak kırışıklıkları, yaşa bağlı hacim kaybı ve ağız köşelerinde oluşan sarkmalarının tedavisinde tercih edilir.

20’li yaşlardan sonra uzman hekim kontrolü ve onayı ile dileyen herkes dudak dolduğu yaptırabilir. En doğal sonuçlar için ise dolgu miktarını zaman içerisinde yavaş yavaş arttırılmasıdır. Böylece az miktar ile istenen görünüm elde edilene kadar işleme devam edilebilir. Kötü sonuçlar ile karşılaşma ihtimali ise daha düşük olacaktır.

Unutmamak gerekir ki dolgu işlemi yanlış kişiler tarafında uygulandığı zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Alanında uzman, güvendiğiniz ve sizin isteklerinizi doğru anladığına emin olduğunuz hekimler ile dolgu işlemi yaptırmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Op. Dr. İlsun Aka

Yazının devamı...

Fransız askısı yöntemiyle hızlı ve kolayca gençleşin!

26 Temmuz 2021

Fransız askı yöntemi ameliyatsız yüz gençleştirme tedavilerinden en uygunudur. Yaş alınmaya başlanmasıyla cilt dokusunda bozulmalar ve hacim kaybı gözlenir. Sonucunda ise ciltte sarkmalar gözlenebilir. Teknikte uygulanan yöntem sayesinde cerrahi işleme gereken duyulmadan gergin ve sıkı bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Medikal ipler ile gerçekleştirilen işlemde cilt üzerinde var olan sarkıklıklar giderilerek kırışıklıklar giderilir. Cilde uygun olan ipler sayesinde uzun süre genç bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Fransız askı yöntemi özellikle cerrahi işlemlerden çekinen kişiler için tercih edilen bir yöntemdir. Cildinde yoğun sarkma görülen ve orta yaşlı kişilerin mevcut cilt sorunlarında oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Özellikle yanak sarkması, kaş düşüklüğü ve alın sarkması problemlerin tedavisinde tercih edilmektedir. Genç yaşta yapılan uygulamalar ise ileri ki yaşlarda yüz germe ameliyatına olan ihtiyacı azaltabilir. İşlem sonrasında ise sarkan cilt yukarı doğru kaldırılır, yüz şekli ortaya çıkar ve elmacık kemikleri belirginleştirilir.

Fransız askı yöntemi isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak yanak, çene altı, elmacık kemiği, kaş ve boyun bölgelerine uygulanabilir. Uygulamaya başlanmadan önce işlem yapılacak yere lokal anestezi kremleri uygulanır. Belirlenen bölgelerden açılan minik kesiler sayesinde medikal ipler cilt altına yerleştirerek yüz yukarı doğru askılanır. Fransız askı yönteminin diğer işlemlere kıyasla artısı yüz ifadesini değiştirmemesi ve mimikleri bozmamasıdır. Uygulama sonrası cilt üzerinde etkisi hemen görülebilir. Yüzün tam olarak oturması ise 2 ila 3 ayı bulacaktır.

Merak edilen sorular

Fransız askı yöntemi kalıcı değildir. Kullanılan medikal iplerin ömrü kişiden kişiye değişmekle beraber 3 – 7 yılı bulacaktır. Uygulanacak yöntem her cilt tipi ne göredir. Yaş almayla beraber çok kalınlaşan ciltlerde deri ağırlaşacağı için bu yöntem tercih edilmeyebilir.

Op. Dr. İlsun Aka

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi

www.ilsunaka.com.tr

Yazının devamı...

Annelik estetiği

30 Haziran 2021

Hamilelik ve doğum sonrası vücudu eski haline çevirme estetikleri tüm dünyada kadınlar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Annelik estetiği kişinin ihtiyacına göre birden fazla prosedür içerecek şekilde kişiye özel olarak planlanır.

Tummy tuck

Karın germe olarak da bilinen karın germe, orta bölge boyunca istenmeyen yağları ve fazla deriyi alır. Hamilelikten sonra karın kasları sıklıkla gerilir, operasyonda, göbek bölgesi şekillendirilirken hasarlı kaslar onarılır. Karnın istenen boyutlara getirildikten sonra, cilt gerilir.

Vaser liposuction

Çocuk doğurma her fiziği farklı şekilde etkiler. Yağ cepleri, hiç beklemediğiniz yerlerde birikir ve tek başına diyet yoluyla çözülmesi son derece zor olabilir. Fazla yağları yakmak için spor salonuna gitmek veya evde egzersiz yapmak çözüm olmayabilir. VaserLipo, inatçı yağları hedef alır ve konsantre ultrason dalgaları ile parçalar. İstenmeyen yağlar daha sonra vücudunuzdan çekilir.

Meme kaldırma

Yerçekimi yadsınamaz bir güçtür. Zamanla vücudunuz sarkmaya başlar ve hamilelik süreci bu sarkmayı hızlandırabilir. Emzirme, meme uçlarını aşağı çekerek eğimlerini değiştirebilir. Meme dikleştirme ile fazla deri ve yağ hücrelerini temizlenerek kaldırma prosedürü ile meme yeniden konumlandırılır.

Genel olarak, annelik estetiği kadınların hamilelik ve doğum sonrası ortaya çıkan en yaygın sorunları ele alan estetik operasyonların bir kombinasyonudur. Annelik estetiği ayrıca vajina estetiği (vajinoplasti) ve genital estetiği (labioplasti) de içerebilir.

Yazının devamı...

Ameliyatsız estetik trendleri

29 Haziran 2021

Bu yılın trendleri neler?

Enjeksiyon, lazer ve peeling gibi cerrahi olmayan estetik tedavilerin ne kadar etkili olduğu artık herkes tarafından biliniyor. İster vücudunuzun bir bölgesinden alınıp başka bir bölgeye enjekte edilen yağ, ister burun şekillendirme için kullanılan dolgu maddeleri olsun, ameliyatsız kozmetik tedaviler her zamankinden daha popüler. İşte 2021'in en popüler ameliyatsız estetik prosedürler…

Kaş kaldırma

Botoks enjeksiyonuyla kaşlar olması gereken pozisyona getirilebilir. İhtiyaca göre dolgu enjeksiyonuyla göz çevresine hacim de eklenebilir. Ameliyatsız kaş kaldırma estetiğinde kesi, anestezi işlemi ve iyileşme süreci gerekmez. Sonuçları hızlı bir şekilde görünür hale gelir. Göz çevresi daha estetik ve genç bir görünüme kavuşturulur.

Dudak dolgusu

Dudakların dolgunluğunu artırmak, şeklini düzeltmek ve kontürünü belirlemek için bu yıl da en yaygın talep edilen operasyonlar arasında yer alıyor. Günümüzde en çok tercih edilen dolgu malzemesi ise vücudun doğal yapısında da bulunan hyalüronik asit dolgu malzemeleridir. Sonuçlar, kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre 6 ay ile 1 yıl arasında etkisini sürdürebilmektedir. Dudaklar hacmini ve şeklini kaybetmeye başlayınca kişinin isteğine göre enjeksiyon işleminin tekrarlanması gerekir. Alerji riski oldukça düşüktür.

Popo kaldırma

Vücudun başka bölgelerinden alınan yağın, popo bölgesine enjekte edildiği bir prosedürdür. Vücut şekillendirme estetiği operasyonlarında bölgesel yağ alımı operasyonuyla birlikte uygulanabilir. Bu yıl da popo kaldırma işlem en çok talep edilen operasyonlar arasında.

Yazının devamı...

Burun estetiği nasıl yapılır, iyileşme süreci nasıldır?

23 Haziran 2021

Burun estetiğinde doğal görünüm için yeni burun şeklinin tasarımı çok önemlidir. Hastalar minimal değişiklikler talep etmeli ve gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Burnun yüzüne geneline uyması, çok fazla ön plana çıkmaması, hatta gözleri daha fazla ön plana çıkarması doğal görünüm için gereklidir.

Burun estetiği nasıl yapılır?

Estetik burun ameliyatları, diğer yüz yapılarının yer, yakınlık, açı ve mesafelerine göre yapılan bütüncül değerlendirme sonrasında yaklaşık 1,5 saat sürer. Aynı seansta hem nefes alma problemine hem estetik görünüme ait sorunlar giderilebilir. Ameliyat sonrası 3. ve 7. günlerde yapılacak kontrollerin ardından işe dönebilir. Günümüzde tampon ve alçı yerine nefes alma imkanı sunan ateller ve koruyucu bantlar uygulanabiliyor. Ameliyat öncesi ve sonrası kullanılacak özel jellerle morarma ve ödem en az düzeye indirilebilmektedir.

Kemik gelişimini tamamlanmış her hasta burun estetiği için uygun bir aday olabilir. Kadınlarda 16-17 yaş erkeklerde ise 17-18 yaş sonrasında cerrahi işlem güvenli şekilde gerçekleştirilebilir. Sinüs fonksiyonunun etkilendiği ve ciddi burun içi eğriliklerin eşlik ettiği hastalarda daha erken yaşlarda yapılabilir. Üst yaş sınırı ise yoktur.

İyileşme süreci nasıldır?

Buruna yerleştirilen nefes alma imkanı sağlayan silikon tamponlar ortalama 3 günde çıkartılır. Tamponlar silikon yapıda olup dokulara yapışmadığından tampon çekilme işlemi zannedilenin aksine çok kolay ve ağrısızdır. Termal atel birinci haftanın sonunda alınır. Atel çıkartıldıktan sonra ödemi azaltmak için 2-3 gün burun bandajı uygulanır. Rinoplasti hastalarının bir kısmında morluk olabilir. Ameliyat sonrası burun şiş olmasına rağmen atel çıkartıldığı andan itibaren burun şeklindeki iyileşme hasta tarafından fark edilir. Postoperatif ikinci ayda ödemin yüzde 75’i geriler. 6-12 aylık sürede burnun iyileşmesi tamamlanmış olur.

Ameliyattan sonra genellikle birkaç günlük istirahat sonrası hastalar iş ve sosyal hayatlarına dönebilirler. Egzersiz için birkaç hafta daha beklenilmesi gerekebilir.

Op. Dr. İlsun Aka

Yazının devamı...