Bölgesel yağlanmalara liposuction

25 Mart 2020

Vücut yağlarının hepsi diyet ve egzersiz ile eritilemez, özellikle kolay erimeyen bölgesel yağlanmalar için liposuction işlemi gerekebilir. Liposuction kalça, karın, kol, yüz ve sırt bölgelerindeki kolay erimeyen yağlar için uygulanan minimal invazivli bir estetik prosedürüdür. Karın germe, meme küçültme, yanak inceltme ve yüz germe prosedürleri ile birlikte kombine teknik olarak da kullanılabilir.

Vaser liposuction nedir?

Vaser liposuction, fazla yağ hücrelerini sıvılaştırarak çıkarılmasını sağlayan özel bir liposuction tekniğidir. Bölgesel yağ hücrelerini eritmek için ultrasonik ses dalgaları kullanılır. Vaser liposuction ayaktan tedavi prosedürüdür. İşlemden sonra hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. Ameliyattan sonra bir süreliğine ödemi önlemek için korse giyilmesi gerekebilir. İşlemden sonra birkaç hafta morluk, şişme ve hafif ağrı hissedilebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterse de çoğu hasta birkaç gün içinde iş ve sosyal hayatına geri dönebilir. Liposuction işleminin sonuçları kalıcıdır. Ancak sağlıklı beslenme ve diyet ile desteklenmezse başka bölgelerde yeniden yağlanma oluşabilir.

Vaser liposuction’un avantajları nelerdir?

Vaser liposuction, yağları yok eder, cilt gerginliğinin artmasına yardımcı olur, bölgedeki sinirleri korur. Yağlar vaser dalgaları yani ultrasonik ses dalgaları aracılığıyla kontrollü bir şekilde eritilerek çıkarıldığı için hasta ve cerrah için konfor sağlar. Hedeflenen sonuçların elde edilmesi için hastanın ideal kilosunda olup sadece bölgesel yağlanmasının olması gerekir. Hastanın cilt yapısının elastik ve sıkı olması operasyonun başarısında önemli rol oynar. Yaşlanmayla birlikte cildin elastikiyeti azaldığı için liposuction’ın cildin sıkılaşmasına etkisi daha az olur.

Unutulmaması gereken en önemli şey liposuction’ın bir obezite tedavisi olmadığıdır. Kilo kaybı için değil, egzersiz ve diyetle eritilemeyen bölgesel yağların alınması işlemidir.

Operasyondan sonra vücudun şeklini korumak için sağlıklı beslenmeye ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı

Yazının devamı...

Badem göz merakı hayal değil!

21 Mart 2020

Badem göz şekli, geçmişten günümüze en estetik göz tipi olarak kabul edilmektedir. Badem göz estetiği minimal invaziv teknikler ile göz kenarında bulunan asıcı bağların yerinin değiştirilerek veya kaşların kaldırılarak gerçekleştirildiği bir cerrahi prosedürdür.

Badem göz estetiği ameliyathane ortamında yapılır. Operasyon ortalama bir saat sürer. Genel olarak hastanede kalınması gerekmez. Hasta genellikle aynı gün evine döner. İşlem üst göz kapağı dış kenarından yaklaşık bir santimlik bir kesiyle ve saçların arasına açılan küçük kesilerle gerçekleştirilir. Operasyondan sonra fark edilebilen bir iz kalmaz. İşlem lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir. Badem göz estetiğinde, dokuyu sabitlemek için küçük dikişler kullanılır. Bu işlemde minimal kesikler yapıldığından hızlı iyileşir. Minimal dikişler saçların arasına gizlendiği için görülmez.

Kimler yaptırabilir?

Badem göz estetiği genel sağlığı yerinde olan ve badem şeklinde gözlere sahip olmak isteyen herkes için uygundur. Operasyondan önce hastanın üst göz kapakları ile kaşlara etki eden alın bölgesi kasları dikkatle değerlendirilir. Gözlerin ve kaşların olması gereken ideal şekil tasarlanır.

Operasyondan birkaç hafta önce eğer sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız. Kullandığınız ilaçlar varsa cerrahınızı bilgilendirmelisiniz. Kan sulandırma özelliği anti-enflamatuar ilaç alırken cerrahınıza danışmalısınız. Çünkü bu tarz kanama ihtimaline neden olabilir, bundan kaçınılmalıdır. Operasyondan sonra ilk birkaç gün başınızı yukarıda tutarak uyumanız tavsiye edilir.

İyileşme süreci ortalama 1 hafta sürer. Operasyonda sonra gözler daha çekik ve iri, kaşlar ise daha çekici bir görünüme kavuşmuş olur. Bu sayede yüzünüz daha estetik, daha enerjik ve dinç bir görünüm kazanabilir. Operasyonun sonuçları kalıcıdır.

Bu estetik uygulama, diğer birçok estetik uygulamanın aksine kişinin çevresinde olumlu ve normal bir uygulama olarak çabuk benimsenir ve kişi estetik uygulamayı gizleme endişesine kapılmaz. Göz kapağı estetiği sonrası göz çevresi çok uzun yıllar daha genç ve estetik görünür. Bakışlar daha canlı; yüz ifadesi daha enerji dolu bir görünüme kavuşur.

Yazının devamı...

Çene implantı

6 Mart 2020

Çene çizginiz zayıfsa veya yüzünüzün genel dengesini bozuyorsa, çene implant ameliyatı sizin için uygun olabilir. Vücutla olumsuz reaksiyona girmeyen silikon veya diğer malzemelerden oluşan çene implantları kullanılabilir. İmplant, boyutu arttırmak için çenedeki mevcut kemik yapısının üzerine yerleştirilir. Çene implantları kalıcı bir düzeltme imkanı sunar.

Nelere dikkat edilmelidir?

Çene implant ameliyatı geçirmeden önce iyi dinlenmek önemlidir. Doğru beslenme ve hidrasyon da önemlidir, çünkü ameliyattan günler veya haftalar önce sağlıklı yemek ve bol su içmek bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Ameliyattan önce genel sağlık durumunuz ve bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere kullandığınız bütün ilaçlar hakkında cerrahınızı bilgilendirmeniz gerekir. Ayrıca eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız, ameliyattan bir ya da iki hafta önce bırakmanız iyileşme sürecinin çok daha hızlı ve sağlıklı geçmesine yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

Çenenize en uygun ve estetik hedeflerinize en uygun implant şekli ve boyutu seçilir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İmplantın yerleştirileceği yerin yakınında ağız içinden veya ağız dışından çene çizgisinin hemen altından da bir kesi ile yapılabilir. İmplantı altta yatan kemiğe yerleştirmek için yüz dokusu kaldırılarak bir cep yapılır. Son olarak, insizyonu dikişlerle kapatılır. Prosedürün ortalama 1 ya da 2 saat sürebilir.

İşlemin ardından çiğnemeyi sınırlamak ve çene alanını dinlendirmek için cerrahi bölge alanı bantlanabilir veya 3 ila 7 gün boyunca bandajlanabilir. Dikişlerinizin bir hafta içinde çıkarılması gerekir, ancak ağzın içinde olanlar 2 hafta içinde kendiliğinden çözülür.

Operasyondan sonra çenenizde hafif uyuşukluk hissedilebilir. Çeneniz iyileşinceye kadar temas sporlarından kaçınmanız gerekir. Tipik olarak, 4 ila 6 hafta boyunca implant bölgesine temastan kaçınmalısınız.

İyileşme süreci nasıldır?

Yazının devamı...

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler

24 Şubat 2020

Botoks Nedir?

Botoks sinir-kas iletim siteminde proteinleri bağlayarak asetilkolin maddesinin salınmasını engellemek için uygulanan enjeksiyon tekniğidir. İçeriğinde bulunan botolinum toxin maddesi çok küçük miktarda kas içine enjekte edilerek kasların gevşemesi sağlanır. Bu özelliği sayesinde estetik cerrahide kırışık, kaş kaldırma ve terleme tedavisinde yıllardır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Her geçen gün kullanım alanı genişleyen botoks günümüzde migren, obezite, diz ağrısı gibi birçok tıbbı tedavide güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Botoksun Uygulama Alanları Neler?

Botoks, yüzdeki ya da vücuttaki kırışıklıklara enjeksiyon yöntemiyle uygulanan geçici bir tedavi yöntemidir. Botoks uygulamasıyla tedavi edilen bölgeler arasında alındaki yatay çizgiler, iki kaş arasındaki kızgınlık ifadesi veren dikey çizgiler, gözlerin dış tarafındaki kazayağı denilen çizgiler, burnun yan duvarındaki çizgiler, ağız kenarındaki dikey çizgiler, çene ucundaki kırışıklıklar, boyun bölgesindeki yatay ve dikey çizgiler, koltukaltı terlemesi, el ve ayak terlemesi hatta masseter botoksu ile çene inceltme yer alır.

Nasıl Uygulanır?

Botoks ameliyatsız bir teknik olduğu için anestezi gerektirmez, ortalama 15 dakika içinde enjeksiyon tekniği ile uygulanır. İşlemden önce lokal bir sedasyon uygulanabilir. Aşırı mimik kullanımını önlemek için belirli kaslara enjekte edilir. Enjeksiyonun tam etkisi yaklaşık 3 ile 7 gün arasında ortaya çıkar. Operasyondan en az bir hafta önce alkol ve sigara tüketiminin bırakılması tavsiye edilir. Ayrıca aspirin ve iltihap önleyici gibi ilaçların tüketiminin de botoks işleminden en az 1 hafta önce bırakılması gerekir. 3. aydan sonra etkisi azalmaya başlar. Yaklaşık 6. ayda botoks enjeksiyonunun tekrarlanması gerekir. Uygulamaların sayısı arttıkça botoksun etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoksla Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Terleme vücudun ısı kaybetmesi nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Lokal terleme; yüz, koltuk altı, ayak ve el bölgesinde görülen terleme şeklidir ve daha çok stres kaynaklıdır.

Yazının devamı...

Hyaluronik asit yüz dolgusu

18 Şubat 2020

5 ve 8 nokta yanak dolgu uygulamalarıyla çekici görünmek mümkün!

Yanaklar kilo kaybı ya da yaşlanmaya bağlı olarak hacim kaybına uğrayabilir ya da doğuştan içe çökük bir görünüme sahip olabilir. Kişi olduğundan daha yaşlı veya sağlıksız görünebilir. Yüzü ideal dolgunluğuna ve daha genç bir görünüme kavuşturmak için yanak dolgusu işlemi uygulanabilir. Yanak dolgusu elmacık kemikleri ile yanakları hedef alan bir prosedürdür. Prosedür geçici bir işlemdir, enjeksiyonun etkisi geçtikçe tekrarlanması gerekir.

Nasıl uygulanır?

Yanak dolgusu, hacim kazandırmaya yardımcı olmak için hyalüronik asit ya da otolog yağ hücresi dolgu maddesi enjekte edilerek uygulanır. Otolog yağ hücresi için ayrıca liposuction ile kişinin başka bir yerinden yağ alınması işlemini de kapsar.

Klinik ortamda yaklaşık 15 – 20 dakika süren bir işlemle gerçekleştirilir. Yanaklara lokal sakinleştirici uygulandığı için işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Enjeksiyonun sonuçları hemen görünür hale gelir. Cerrahi bir işlem olmadığı için iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz.

Yanak dolgusunda tasarım çok önemlidir. Yanaklara düz bir şekilde hacim kazandırmak tek başına orta yüze denge ve estetik kazandırmaz. Yanak dolgusunda hacim kazandırma ile vurgulama vuruşlarına dikkat edilmesi gerekir. Bunu sağlamak için yanaklarda 8 noktaya lifting dolgu, 5 noktaya highlight dolgu tekniği uygulanır. Bu sayede yanaklar tek düze bir şekle sahip olmaz. Daha doğal bir görünüme sahip olur. Dolgu enjeksiyonu ile yanaklara hacim kazandırmanın yanı sıra var olan kırışık ve olukların da tedavisi sağlanır.

Enjeksiyonun etkisi kullanılan malzemenin türüne 6 - 12 ay arasında etkisini sürebilir. Bu sürenin sonunda enjeksiyonun tekrarlanması gerekir.

Kimler için uygundur?

Yazının devamı...

Meme asimetrisi

13 Şubat 2020

Kadınların büyük çoğunluğunun bir dereceye kadar asimetrik göğüsleri vardır. Bu oldukça doğal bir durumdur. Ancak, bazı kişilerde, bu doğal meme asimetrisi çok daha belirgindir ve hastayı rahatsız edecek kadar fark edilir durumdadır.

Aşırı meme asimetrisi, özgüven eksikliği de dahil olmak üzere kişide çeşitli psikolojik sorunlar yaratabilir, çünkü asimetrik göğüsler arasındaki şekil ve boyut farkı mayolarda ve hatta normal kıyafetlerde bile çok belirgin olabilir. Ayrıca cinsel ilişkide de güvensizlik kaynağı olabilir.

Bu durumdaki birçok kadın bu endişelerle yaşıyor; çünkü meme asimetrisinin potansiyel çözümleri olduğunu bilmiyorlar.

Peki meme asimetrisi nasıl tedavi edilir?

Meme asimetrisi kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Küçük olan memeye implant eklenebilir, ihtiyaca göre büyük olan memeye küçültme tedavisi uygulanabilir, hatta bazı durumlarda meme dikleştirme estetiği de uygulanabilir. Genel olarak her meme asimetrisi tedavisi kişiye özel olarak uygulanır.

İyi bir sonuç elde etmenin anahtarı, çoğu durumda doğru tanıdır. Günümüzde asimetrik göğüsler arasındaki şekil ve hacim farklılıklarını hesaplanmasını sağlayan son teknoloji ürünü görüntüleme cihazları kullanılır. Bu analiz, mümkün olan en tatmin edici sonucu elde etmek için ameliyatın çok hassas bir şekilde planlanmasını sağlar.

Meme asimetrisi ameliyatı için en uygun zaman nedir?

Bu, birçok olası neden olduğu için meme asimetrisinin nedenine bağlıdır. Genel olarak, meme estetiği olmak için on sekiz yaşlarına yani göğüsler tamamen gelişene kadar beklenmelidir. Bununla birlikte, Poland Sendromu gibi, ergenliğin başlangıcından itibaren kadının meme gelişimini etkileyen bazı hastalıklar vardır ve bu durumda hemen tedavi edilmesi gerekebilir.

Yazının devamı...

Meme dikleştirme ameliyatı

31 Ocak 2020

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka, meme dikleştirme estetiği hakkında merak edilenleri sizlere detaylı bir şekilde anlattı.

Meme dikleştirme ameliyatı neden tercih edilir?Doğum ve yaşlanmaya bağlı olarak göğüslerde hacim ve şekil kaybı oluşur. Memelerde oluşan sarkma ve yaşlanma belirtileri için meme dikleştirme estetiği uygulanabilir. Meme dikleştirme (mastopeksi) estetiği; meme uçlarının ideal pozisyonuna getirmek, sarkmaya neden olan deri fazlalıklarını almak, göğüs çizgisini çevreleyen dokuyu sıkılaştırılmak ve memeleri yeniden şekillendirmek amacıyla uygulanan cerrahi bir tekniktir. Meme dikleştirme estetiği sarkıklığı gideren ve memeleri yeniden şekillendiren bir işlemdir; memelere hacim kazandırmaz. Yeterli bir hacme sahip olmayan sarkık göğüsler için tek başına mastopeksi ameliyatı yeterli olmayabilir. Bu yüzden; bu gibi durumlarda hacim kazandırmaya yönelik meme implantı uygulaması ile optimal dolgunluk da sağlanabilir.

Ameliyat süreci nasıldır?Meme dikleştirme ameliyatı, genel anestezi uygulanarak yapılır. Meme derisini çıkarmak ve meme dokusunu yeniden şekillendirmek için kullanılan teknikler farklılık gösterir. Plastik cerrahınızın seçtiği spesifik teknik, insizyonların yerini ve ortaya çıkan yara izlerini belirleyecektir. Meme dikleştirme estetiğinde kesiler areolaların etrafında, meme uçlarını çevreleyen daha renkli alan açılabilir. İkinci olarak areoladan memenin alt kıvrımına doğru uzanacak şekilde kesi yapılabilir. Memelerin alt çizgisi boyunca yatay kesiler açılabilir. Ayrıca meme dokusunu yeniden şekillendirmek ve gerekirse areolaların boyutunu küçültmek için göğüslerin derinliklerine dikişler yerleştirebilir. Aşırı meme dokusu çıkarılır ve meme uçları daha üst pozisyonlara kaydırılır. Operasyonda ana hedef minimum yara izi oluşmasını sağlamaktır. Prosedür genellikle 2 ila 3 saat sürer ve hastanede 1 gece takip edilip taburcu edilir.

İyileşme süreci nasıldır?Meme dikleştirme estetiğinden sonra, memeler muhtemelen gazlı bez ve cerrahi destek sütyeni ile koruma altına alınır. 2 hafta içinde şişlik geçer, 1 ay içinde dikişler büyük oranda iyileşir. Ortalama 6 hafta içinde memelerdeki uyuşukluk hissi geçer.İlk birkaç gün ağrı kesici kullanılması gerekebilir. Birkaç hafta boyunca ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. Memelere baskı uygulamayacak şekilde sırt üstü ya da yan yatılabilir. Eğer kendinden çözünen dikişler kullanılmadıysa 1 ya da 2 hafta içinde alınması gerekebilir.3 veya 4 hafta boyunca cerrahi destek sütyeninin 24 saat boyunca kullanılması tavsiye edilir. Ardından üç veya dört hafta boyunca yumuşak bir destek sütyeni giyilmesi gerekebilir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?Verilen talimatlara tam olarak uyum sağlanması ameliyatın ve iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Ameliyat kesiklerinin iyileşme safhasında aşırı zorlamaya, sürtünmeye, aşınmaya ve hareket etmeye maruz kalmaması gereklidir. Bu süre boyunca sigara içilmemesi önerilir. Birkaç ay boyunca memelerin şekillenme süreci devam edecektir. İyileşme süreci tam olarak tamamlandığında izler daha da belirsiz bir hal alacaktır. Ameliyatının sonuçlarının çok daha uzun ömürlü olması için ideal kilonun korunması ve sağlıklı bir yaşam sürmeye destek olacak kadar düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı

Op. Dr. İlsun Aka

https://ilsunaka.com.tr/

Yazının devamı...

Dudak kaldırma estetiği nedir, nasıl uygulanmaktadır?

29 Ocak 2020

Dudak kaldırma; üst dudak ile burun arasındaki mesafenin kısaltılmasıyla birlikte dudaklara volüm ve hacim kazandırmayı hedefleyen estetik cerrahi operasyonudur. Yüz estetiğinde altın orana göre üst dudak ile burun tabanı arasındaki ‘’columella’’ olarak bilinen sütunun uzunluğu ortalama 12-15 milimetre arasında olmalıdır. Eğer bu uzunluk kişinin genel yüz ölçüleriyle kıyaslandığında olması gerekenden daha fazlaysa ve bu kişiyi rahatsız ediyorsa estetik cerrahi ile düzeltilerek aynı operasyonda dudaklara volüm ve hacim kazandırılabilir.

Uygulama nasıl yapılmaktadır?
Dudak kaldırma estetiğinde burun tabanın altından minimal bir kesi açılır. Bu kesi burun tabanın altındaki üst dudak konturuyla simetriktir. Hedeflenen miktardaki fazla deri alınarak estetik dikişlerle üst dudak yukarı doğru kaldırılır. Estetik dikişler sayesinde sütunların görünürlüğünü minimal seviyeye indirmek operasyonun başarısını belirleyen en önemli faktördür. Aynı operasyonda enjeksiyon teknikleriyle dudaklara dolgu malzemesi uygulanarak hacim de kazandırılabilir. Operasyon genel anestezi altında ortalama 1 saat içinde tamamlanır. Hasta genellikle aynı gün evine gidebilir.

Burun, çene ve dudak arası mesafede altın oran önemli Üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzunluğundan ve inceliğinden rahatsız olan, yüz gelişimini tamamlayan ve genel sağlığı yerinde olan herkes bu prosedürden faydalanabilir. Üst dudak - burun arasındaki mesafe ile alt dudak - çene mesafesi altın orana göre eşit olmalıdır. Üst dudakta bu mesafenin aşırı uzunluğu yüzün alt kısmının olduğundan çok daha uzun görünmesine neden olabilir.

Gülüş estetiğinde de tercih edilmektedir
Aynı zamanda; gülüş estetiğinde de dudak kaldırma estetiğinden faydalanabiliyor. Gülümserken üst dudağı belli oranda yukarıya doğru kalkarak dişlerin görünürlüğünün sağlanması gerekmektedir. Üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olması, gülüş estetiğini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca aşırı ince dudaklar kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir. Yüzde bu denge ve simetrinin bozuk olması durumunda kişi dudak kaldırma estetiğinden faydalanabilir.

Dudak kaldırma ameliyatının yan etkileri nelerdir? Dudak kaldırma estetiği sonrasında ilk 1-2 gün dudakta hafif bir şişlik oluşabilmektedir. Ameliyat sonrası olası ağrılar, hafif ağrı kesiciler ile giderilebilir. Alanından uzman ve tecrübeli estetik cerrah tarafından hastane ortamında yapıldığı sürece yan etki oranı düşüktür. Ortalama 1 hafta içinde iyileşme süreci tamamlanmaktadır. Operasyonun sonuçları hemen görünür hale gelse de ortalama 1 yıl süresince dudaklar ideal şeklini almaya devam eder.

Hangi durumlarda dudak kaldırma ameliyatına ihtiyaç duyulur?

Yazının devamı...