Doğumdan sonra toparlayan, biçimlendiren, güzelleştiren estetik: Torsoplasti

25 Mayıs 2022

Torsoplasti (Annelik estetiği, Mommy Makeover) kapsamında hangi işlemler yapılır?

Hastanın emzirme ile sarkan, içi boşalan memeleri için meme büyütme, yahut meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları yapılırken; karın için tam karın germe, mini karın germe ya da endoskopik karın germe operasyonları uygulanır. Hastanın karın bölgesindeki deformasyonların derecesine göre bazı durumlarda yalnızca liposuction yeterli olabilir. Yağ depolanmalarının fazla olduğu bel bölgesi de liposuction ile şekillendirilir.  Ayrıca istenmeyen alanlardan alınacak yağ dokusu işlemden geçirilerek kalça bölgesini şekillendirmek için kullanılabilir. Her hamilelik ve doğum sonrası süreç, kendine özgü olduğu için, annelik estetiğinde bu durum değerlendirilerek, operasyonlardan hangilerinin hasta için uygun olduğuna karar verilir.

Torsoplasti işleminde amaç, dik duran dolgun memeler, gergin, sıkı bir karın, ince bir bel, yüksek ve biçimli kalçalar elde etmektir.

Torsoplasti (Annelik estetiği, Mommy Makeover) ameliyatı kimlere yapılabilir?

Torsoplasti, diyabet ve tansiyon gibi sağlık sorunları olmayan, emzirme dönemini en az 6 ay önce tamamlamış, doğum öncesi kilosuna yaklaşmış annelere yapılabilir. Doğum sonrasında kasların kendini toparlamasını, vücudun kendini iyileştirmesini ve doğumdan kaynaklanan ödemlerin vücuttan atılmasını beklemek önemlidir.  Ayrıca hastanın aşırı kilo olması durumunda, kombine işlemlerin uygulanması ve hastanın anestezi altına alınması oldukça riskli olabilir. Bu nedenle torsoplasti ameliyatı öncesinde hastanın koruyabileceği kiloya kadar inmiş olması gerekir.

Hasta, annelik estetiği ameliyatının üzerinden 1 yıl geçtikten sonra gebelik planlayabilir. Ancak hastanın vücudunda hamileliğe bağlı olarak yeni değişimler yaşanır ve revizyon ameliyatları yapmak gerekebilir.

Yaşı daha ileri olan, fazla kilosu, diyabet, hipertansiyon gibi sorunları olan hastalarda meme ve karın ameliyatlarını ki farklı seansta yapmak daha doğru bir yaklaşımdır.

Torsoplasti (Annelik estetiği, Mommy Makeover) ameliyatı nasıl yapılır?

Yazının devamı...

Meme küçültme ameliyatına neden ihtiyaç duyulur? Bu işlemde neler yapılır?

22 Mart 2022

Fazla iri memeler kişiyi olduğundan daha iri ve yaşlı gösterir

Büyük memeler insanları olduklarından daha iri, hantal ve yaşlı gösterir. Özellikle genç kızlarda utanma hissi yaratabilir. Memeleri büyük olan genç kızlar bunları gizlemek için kambur durmaya başlar, bol elbiseler giyerler. Dar kıyafetlerden ve spor aktivitelerinden uzak dururlar; bu da kilo almalarına neden olabilir. Sosyal ilişkileri bozulabilir, içe kapanabilirler. Erkek arkadaşları ile sağlıklı ilişkiler kuramayabilirler.

Büyük memeler sağlık sorunlarını da beraberinde getirir; boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açar, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Sütyen askıları bir süre sonra omuzları deforme eder. Memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından zamanla tahriş olur, deri sorunları ortaya çıkar. Büyük memeli bir kadın omuz, boyun ve sırt ağrısı problemleri ile yaşamak zorunda kalır.

Aşırı büyük memesi olanlar yahut meme büyüklüğü ile sosyal, fiziksel, cinsel hayatında sorun yaşayanlar, vücut gelişimini tamamladıktan sonra bu operasyonu geçirebilir. Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu ameliyatlarda 3 temel işlem yapılır: meme başı yukarı taşınır, fazla meme dokusu çıkartılıp şekil verilir ve son olarak fazla deri dokusu çıkartılıp atılır. Kalacak olan izin uzunluğu memenin büyüklüğüne, sarkıklığına ve hastanın cildinin elastikiyetine bağlı olarak değişir. Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir ve konik bir şekil verilir.

Meme küçültmede “Vertikal Mamaplasti” yöntemini kullanıyorum.

Meme küçültmede Vertikal mamaplasti yöntemini uygulamaktayım. Bu teknikte memenin her kadranı ayrı ayrı şekillendiriyor, memeleri göğüs duvarı üzerinde yükseltiyor ve memenin alt kısmını kısaltılarak göğüs duvarı üzerinde sabitliyorum. Böylece yüksek yerleşimli, amaçlanan şekil ve büyüklükte, uzun süre dayanan sonuçlar elde edilmekteyim.

Meme küçültme ameliyatları estetik ameliyatlar arasında ağrının en az olduğu ameliyatlardan birisidir. İlk birkaç gün hafif ağrılar olur ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Meme küçültmenin sonuçları kalıcıdır ve hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlar arasındadır.

 

Yazının devamı...

Estetik işlemlerde kimler hangi uygulamayı yapmaya yetkilidir?

2 Şubat 2022

1) Güzellik salonu, güzellik merkezi gibi mekanlarda enjeksiyonla yapılan botoks, dolgu, PRP, mezoterapi gibi işlemler, kimyasal peeling gibi cilt soyucu işlemler ve lazer uygulamaları (lazer epilasyon dahil) yapılamaz. Bu mekanlarda cilt bakımı, vücut bakımı, IPL gibi zarar verme olasılığı düşük enerji bazlı sistemlerle cilt yenileme işlemi, pasif jimnastik gibi işlemler yapılabilir.

2) Botoks, dolgu gibi enjeksiyonla yapılan işlemler sadece muayenehane, poliklinik, tıp merkezi ve hastanelerde yapılabilir. Lazer, ultrason, radyofrekans, dermaroller, dermapen gibi uygulamalar sadece bu mekanlarda uygulanmalıdır.

3) Enjektörle yapılan işlemler ve lazer/radyofrekans gibi güçlü enerji bazlı sistemler estetik uygulamalar alanında yetkin, uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.
4) Yüz ve vücuttaki tüm cerrahi olmayan estetik işlemler için uzmanlık eğitimi alan branşlar plastik cerrahlar ve dermatoloji uzmanlarıdır. Bu alanda olabilecek sorunları da tedavi edecek branşlar bunlardır.

5) Başka branş hekimleri de, eğer müfredatlarında yer alıyorsa, kendi bölgeleri ile sınırlı kalmak kaydıyla estetik işlemleri yapabilirler.

6) Geçmişte, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen bir sertifika programına katılarak sınırlı sayıda hekim, “medikal estetik hekim” unvanı almıştır. Bu hekimler botoks, dolgu gibi enjekte edilen işlemleri yapabilir, enerji bazlı sistemleri kullanabilir.

7) Bu sertifikasyonlar aslında kafa karışıklığının en büyük sebeplerinden biridir. Zira artık Bakanlıkça bu sertifikalar verilmemektedir. Günümüzde ise üç gün dolgu eğitimi almış bir pratisyen hekim de kendisine medikal estetik hekimi diyebilir, yasal olarak yetkisi olmasa da bu işlemleri yapabilir. Sorunların önemli kısmı bu pozisyondaki hekimlerin, hatta hekim dahi olmayanların uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

8) Hastaların kim uzman kim değil anlaması ancak diploma kontrolü, işyeri ruhsat kontrolü le mümkündür. Çoğu hasta da bu araştırmayı yapmıyor, Instagram'da gördüğü uygulama görsellerini yeterli görebiliyor. Yüzümüzü emanet ettiğimiz kişinin eğitim ve uzmanlık durumunu araştırmamız olumsuz sonuçlardan korunmak için en ciddi tedbirdir.

Yazının devamı...

2022’de güzellik cephesinde neler olacak?

31 Aralık 2021

Covid ve varyasyonlarıyla iki senedir hayatımızda olan pandemi, kişisel bakım ve güzellik algımızda da birtakım değişikliklere yol açtı. Evlerde daha uzun süre geçirdiğimiz, kendimizle baş başa kaldığımız bu zamanlarda hayat, gerçek ihtiyaçlar, etrafımızı nasıl görüyor ve görünüyoruz üzerine kafa yorduk. Kimisi için lüks, kimisi için gerçek bir ihtiyaç olan estetik işlemler bu dönemde şaşırtıcı biçimde ciddi bir artış gösterdi. Ben sebebini hayatın geçiciliğinin kavranması, insanların elden geldiğince güzel yaşamak/yaşanmak istenmesine bağlıyorum. Günlük akışından uzakta kalmak zorunda olduğumuz bu dönemde kendimize daha çok bakarak, aslında ne kadar hayat dolu olduğumuzu en başta kendimize göstermek ve cesaretlendirmek istedik.

Öte yandan seyahat, dışarıda yiyip içmek ve buna bağlı giyim kuşam alışverişlerinin de eskisi gibi yapılamadığı pandemi dönemi, insanların kendine yatırım yapması için hem zaman hem bütçe yarattı. Maske zorunluluğu ve uzaktan çalışma koşulları ise hep olmak istediği ameliyatlar için dinlenme sürecini gözlerden uzak geçirmek için bir fırsat oldu. Özetle insanlar gençlik ve güzellik taleplerini 2021 boyunca sürdürdüler.

Peki 2022’de estetik işlemler nasıl bir yön izleyecek, ne tür işlemler daha çok talep görecekler:

1. Daha fazla kişisel odaklı mezoterapi işlemleri yapılacak. Mezo kelime anlamı olarak orta demek. Cildin orta ve üst tabakasını canlandırmak, nem ve ışıltı kazandırmak, aydınlatmak, izleri ve lekeleri hafifletmek için çeşitli vitaminler, aminoasitler, meyve asitleri, hyalüronik asit ve enzimlerin cilde enjeksiyon yoluyla verilmesi olan bu işlem (mezoterapi) gelecek günlerde daha kişisel odaklı hale gelecek.

Kök hücre teknolojisindeki gelişmeler, canlı doku olarak davranabilme, doku yenileme işlevine sahip ürünlerin yaygınlaşması, dahası bu işlemlerin çoğunun muayenehane koşullarında yapılabilir olması bizlere büyük olanaklar sağladı. Özetle artık elimizde yaşlanmayı geciktirmek ve cildi onarmak için birçok yeni ve güçlü enstrüman var.

2. Yaşam süremiz giderek uzuyor. Bedenimiz sosyal hayatta, iş hayatında bizleri daha uzun süreler temsil edecek. En görünür bölge olan yüzdeki sarkmaları, konturların kaybolmasını, yüz kemiklerinin zayıflamasıyla orta yüzün çökmesini düzeltecek germe işlemleri daha sık uygulanacak. Yüz germe işlemleri farklı bölgelerde ihtiyaçlara yönelik mini lifting işlemleri biçiminde de yapılabilecek. Göz çevresine ve göz kapağına yönelik ameliyatlar, cerrahi olmayan işlemlerin kombinasyonu ile daha çabuk iyileşen, daha uzun süre etki eden ve daha başarılı sonuçlar veren uygulamalar olarak daha sık tercih edilecekler.

3. Annelik estetiği adını verdiğimiz “Torsoplasti” ameliyatlarını daha çok yapacağız. Doğumla birlikte karın duvarının gevşemesi, memelerin emzirme sonrası boşalması ve sarkması, genel olarak kilo alıp vermeden kaynaklı deformasyonların düzeltilmesi için yapılan bir dizi ameliyata Torsoplasti denmekte. Kadınların hızla hayata karışması, kendini toparlanmış, fit, estetik hissetmesi için yapılan bu kombine işlemler zamanı ve bütçeyi daha ekonomik kullanmayı da beraberinde getirdiğinden 2022’de daha revaçta olacak.

Güzel hissetmemiz elbette bu ameliyatlara bağlı değil. İyilik de güzellik de önce içten gelir; yardımsever, nazik, doğayla ve kendisiyle barışık olmak, kalbinde sevgi ve merhamet taşımak, benzersiz bir ışığa sahip olmamızı sağlar. 2022’nin hepimize sağlık, mutluluk ve iyilik ışıltısı getirmesini dilerim.

Yazının devamı...