Neden piezo burun estetiği yaptırmalıyım?

4 Temmuz 2022

Piezo burun estetiği, cerraha daha çok esneklik ve hakimiyet sağlayan ince bir tekniktir. Yan etkileri sınırlıdır, daha az şişlik ve morluk görülür. Hatta bazı vakalarda neredeyse hiç morluk olmadığı söylenebilir. Klasik burun estetiğinde kullanılan çekiç ve keski tekniği, burun kemiğinin zarar görmesine ve istemeden kırılmalara yol açabilir. Piezo cihazı sayesinde bu durumun önüne geçilir. Piezo tekniği, burnun ince törpülerle bile mümkün olmayan bir şekilde şekillendirilmesine olanak sağlar. Bazı hastalarda burun kemiklerinin kırılması bile önlenebilir.

Teknik aynı zamanda, konvansiyonel metotlarda çok sık görülen ameliyat sırasında dokuyu tahrip edici bir şekilde çıkarmaktan ziyade yeniden şekillendirme felsefesi olan koruyucu rinoplastinin eğilimine de uygundur. Piezo tekniği, burun kemiğini kırmadan yeniden şekillendirmek için kullanılabildiği gibi burun köprüsünün korunması için de tercih edilebilir.

Neden Her Cerrah Piezo Tekniğini Kullanmıyor?

Piezo tekniği pek yaygın değildir, çünkü cerrahların çoğu bu gelişmiş ekipmana halen yabancıdır. Ayrıca klasik rinoplasti prosedürünü piezotome teknolojisiyle nasıl adapte edebileceklerine ve değiştireceklerine aşina değillerdir. Bunun yanında, piezo ekipmanının pahalı olduğu da bilinmektedir.

Kimler Piezo Burun Estetiği Yaptırabilir?

Piezo tekniği, burun kemiğini yeniden şekillendirmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle sadece burun kemiklerinde küçültme veya düzenleme gereken hastalar için uygundur. Kemik kamburunun azaltılmasını, kemik düzensizliklerinin ayarlanmasını ve burun köprüsünün daraltılmasını içeren prosedürleri vardır.

Prosedüründe dikiş ve greft işlemleri bulunan burun ucu ve kıkırdak düzeltmelerinin yerine piezo tekniği tercih edilemez. Piezo tekniğinde kıkırdak yeniden şekillendirilmez. Bu nedenle, burun ucu estetiğine ihtiyaç varsa, piezo uygun değildir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de piezo rinoplastinin açık yöntemle yapılması gerektiğidir. Kapalı metotla, yani burun içinden uygulanamaz. Bunun nedeni, cihazın yeterince uzun olmaması ve piezo tekniği için kemiklerin doğrudan görselleştirilmesine ihtiyaç olmasıdır.

Yazının devamı...

Kepçe kulak nedir, kepçe kulak ameliyatı neden yapılır?

13 Haziran 2022

Kepçe kulak sorunu kulakta görülen şekil bozukluğudur. Vücudun işleyişini, şayet altta yatan farklı etmenler yoksa, negatif etkileme gibi bir durumu pek olmamakla birlikte, estetik açıdan hayli rahatsız edici olabilmektedir. Hem kepçe kulak probleminin dünya çapında yaygın biçimde görülmesi hem de kişilerin yoğun olarak tedavi talep etmesi neticesinde kepçe kulak estetiği popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Modern tıbbın gelişmesi sayesinde, kepçe kulak düzeltme operasyonları hızlı, kolay ve etkili şekilde yapılabilmektedir. Ameliyat aşaması, operasyon sonrası iyileşme süreci, estetik değişimin niteliği ve kepçe kulak ameliyatı fiyatı gibi konular, bu operasyonu olmak isteyenlerin araştırdığı unsurlardan birkaçıdır.

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak, ya da bilinen diğer adıyla yelken kulak, büyük oranda kulağın kıkırdak yapısı ile alakalıdır. Kulak kıvrımının yetersizliği, kulak kepçesi çukurunun genişliği veya kıkırdak gevşekliği dolayısıyla ortaya çıkar. Kepçe kulak nasıl düzelir sorusunun yanıtı, bu sorunlardan hangisinin var olduğuna göre değişebilir.

Tedavisi mümkün olan kepçe kulak görünümünün en etkili yöntemi cerrahi müdahaledir. Estetik cerrahi ameliyat hastane ortamında gerçekleştirilir, majör riskler taşımaz.

Ameliyat öncesinde kontroller yapılır, hastanın medikal geçmişi ve kişisel özellikleri de dikkate alınır. Genel anestezi altında uygulanır ve operasyon süresi yaklaşık olarak 45 dakika ila 1 buçuk saat arasıdır. Kıkırdak, doğal görünüme göre şekillendirilir ve hasta ameliyat olduğu aynı gün taburcu edilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası, hasta kısa bir süre özel kulak bantları takar. Uygulama sırası ve sonrasında duyu kaybı yaşanmaz. Yaklaşık 2 haftalık iyileşme sürecini takiben yelken kulak görünümü ortadan kalkar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Neden ve Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak, çocukluktan itibaren sorun teşkil eden bir şekil bozukluğudur. Tedavi edilmediği takdirde kişinin özgüvenini ve hatta sosyalleşme becerilerini olumsuz etkileme riski taşır. Estetik olmayan görünüm çoğunlukla her iki kulakta birden oluşur, elbette tek kulakta da görülebilir. Hastaların saç ile kulaklarını kapamaya çalışma, şapka takarak gizleme gibi edimler geliştirdiği gözlemlenmektedir. Her ne kadar işlevsel bir sorun teşkil etmese dahi, insan psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Yazının devamı...

Burun ucu estetiği nedir, uygulamaları nelerdir?

24 Mayıs 2022

Burun ucu estetiği, detaylara verilen önemin rinoplasti alanındaki yansımalarından biridir. Hem burnun hem de genel olarak yüzün en fazla dikkat çeken bölgelerinden olan burun ucu, kısa süren etkili uygulamalar ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Burun ucu estetiği, diğer adı ile Tip Plasti yaptıranların ve yaptırmayı düşünenlerin sayısı hayli fazladır. Standart rinoplasti burun kemiğindeki sorun ve deformasyonların düzeltilmesini sağlarken, burun ucu ameliyatı burnun önündeki kıkırdak bölümüne odaklanır. Kişinin, burun ön kıkırdağına ya da burun deliklerine yönelik estetik kaygıları varsa, çözümü tip plastidir. Uzman hekimlerin önderliğinde ve teknolojik ekipman desteği ile kısa sürede ve kolay şekilde burun ucuna istenilen görünüm kazandırılır.

Burun Ucu Estetiği Süreci Nasıl İşler?

Burun ucu estetiği, burnunun genel görünümünden memnun olup burun ucu bölgesinden hoşnut olmayanların tercih ettiği operasyonları ifade eder. Sürecin ilk aşamasında hastanın şikayetleri dinlenir. Hastanın yaşı, sağlık sorunları, yüz anatomisi yapısı ve genetik özellikleri göz önünde bulundurularak sorunun kaynağı saptanır. Böylece talepler ve medikal veriler doğrultusunda bir çerçeve çizilmiş olur. Daha sonra hastaya hem ameliyat hem de tedavi öncesi ve sonrası hakkında bilgilendirme yapılır. Kararlaştırılan uygun tarihte burun ucu ameliyatı gerçekleştirilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 45 dakika ila 1 saattir. Elbette, uygulama türüne göre bu süre değişkenlik gösterebilir.

Burun ucu estetiği fiyatları da işleme göre farklılaşabilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Kapsamında Neler Yapılır?

Tip plasti ameliyatlarında, burnun genel yapısal bozukluklarına müdahale edilmez, belirli alanda şekillendirme operasyonları yapılır. Örneğin, eğri ya da kemerli burun kemiği olan hastalar için bu prosedür uygun olmayabilir. Burun ucu estetiği ile hastalar;

-Burun ucu düşüklüğü

Yazının devamı...

Yüz germe ameliyatı hakkında en çok merak edilenler

4 Mayıs 2022

Hem kadın hem de erkek hastalar arasında oldukça popüler olan estetik cerrahi operasyonlarından biri de yüz germe ameliyatıdır. Yüz germe operasyonu, tüm orta yaşlı kişilerin ortak şikâyeti olan kırışık ve sarkıkları ortada kaldırarak hastaların daha genç ve çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar. Uzun yıllardan beri klasik yöntemle uygulanan yüz germe ameliyatı günümüzde, bu yöntemin yanı sıra, endoskop eşliğinde gerçekleştirilen yöntemle de uygulanabilmektedir.

Bu yazımızda yüz germe operasyonu hakkında hastalarımızın en çok sorduğu beş soruya cevap vereceğiz.

1-Yüz germe ameliyatında risk var mı?

Yüz germe operasyonu yaptırmak isteyen hastaların bilmek istediği ilk şey ameliyatın herhangi bir risk taşıyıp taşımadığıdır. Cerrahi bir işlem yaptırmak demek genel anestezi almak demektir; genel anestezi her zaman için az da olsa risk taşır. Fakat bu çok küçük bir ihtimaldir. Ameliyat işinin ehli ve becerikli bir cerrah tarafından gerçekleştirildiği sürece bir şeylerin ters gitme olasılığı neredeyse yok gibidir.

2-Yüz germe ameliyatı kalıcı sonuçlar verir mi?

Vücudumuzda en çabuk yaşlanan bölge ne yazık ki yüzümüzdür. Yüzdeki yaşlanma belirtileri çoğu zaman kişiyi gerçekte olduğundan daha yaşlı göstermektedir. Yüz germe ameliyatı yaşlanma etkilerini uzun bir müddet ortadan kaldırmakla birlikte, yaşlanmayı durduramaz. Genel olarak ameliyat etkilerinin 5-10 yıl kadar kalıcı olacağını söyleyebiliriz. Cildinize iyi davranırsanız ameliyat sonuçları 10 yıldan uzun süre bile ilk günkü gibi kalabilir. Ameliyat sonuçları etkisini yitirdiğinde cerrahi işlem tekrarlanabilir veya medikal yöntemler uygulanabilir.

3-Öyleyse, yüz germe ameliyatından neler beklemelisiniz?

Her cerrahi prosedüre gerçekçi beklentilerle girmekte yarar vardır. 20 yıl önce hayal bile edilemeyen sonuçları bugün modern tıp ve gelişen teknoloji sayesinde kolayca elde edebiliyoruz. Fakat tıbbın da belirli sınırları olduğunu unutmamak gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, yüz germe ameliyatı mucizevî bir şekilde yaşlanmayı durduramaz sadece yaşlanma belirtilerini iyileştirebilir. Gerçekçi beklentilerle girdiğiniz ve iyi bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen yüz germe ameliyatı özgüveninizi yeniden kazanmanızı ve daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Yazının devamı...

Yüz germe ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

24 Nisan 2022

Yüz germe, yaşlanma belirtilerinin önüne geçen ve daha estetik bir yüz görünümüne kavuşmanızı sağlayan operasyonları ifade eder.

Popülerliği giderek artan yüz germe uygulamaları artan imkânlar ve yenilikler sayesinde artık çok daha kolay ve etkili şekilde yapılmaktadır. Elbette, işin uzmanı bir doktor ve nitelikli ekip zaruridir. Bu ameliyatın çeşitleri, kimler için uygun olduğu, komplikasyonları, iyileşme süreci ve kalıcılığı gibi konular özelinde detaylı bilgi vermek de bu bakımdan önem arz eder. Ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde uygulanabilen yüz germe işlemleri hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız hem beklentilerinizi netleştirmenize hem de öncesi-sırası-sonrası süreçlerde daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Fakat öncelikle, yüz gerdirme nedir ve kimlere uygulanır gibi daha temel soruları yanıtlamak faydalı olacaktır. Yüz germe operasyonları, genellikle belli bir yaştan sonra belirginleşen ve artan, derideki kırışma, gevşeme, sarkmaları gidermek için tercih edilir. Bununla birlikte, yüz gerdirme operasyonları için net bir yaş sınırı ya da aralığı vermek pek doğru değildir. Kişinin, yüzünde yaşlanma belirtilerini fark etmiş olması ve yüzünün daha yorgun göründüğünü düşünmesi bu uygulamalara yönelmesinde etkilidir. Hızlı kilo verme operasyonlarından sonra da yüz germe sıkça akla gelmektedir. Yapılan başvuru sonrası kişinin talepleri dinlenir, gerekli test / muayeneler yapılır. Bunların neticesinde operasyona uygunluğa karar verilmesi yeterlidir.

Yüz germe ameliyatı öncesi hakkında bilmeniz gerekenler:

Yüz germe ameliyatı öncesinde, her operasyonda olması gerektiği gibi, ilkin hastanın işleme hazır olması sağlanır. Muayene sonucunda hastaya özel planlama yapılır. Yüz germe çeşitleri hakkında kapsamlı bilgilendirme sağlanır. Yaşlılık etkilerini azaltan bu operasyon sürecinde neler yapılacağından ve işlemin aşamalarından bahsedilir. Hem operasyon hem de iyileşme süresinin ne kadar olacağı, devam eden süreçte hastaya ne gibi avantajlar sağlayacağı aktarılır. Hastanın psikolojik olarak da sürece hazırlıklı olabilmesi adına bu bilgilendirmelerin yapılması çok önemlidir.

Yüz germe ameliyatı sonrası hakkında bilinmesi gerekenler:

Yüz germe uygulaması sonrası iyileşme evresi başlar. Ameliyat yaklaşık olarak 2 ila 6 saat aralığında sürmektedir. Uygulamanın sonrasındaki gün de genellikle hasta taburcu edilir. Operasyon sonrası değişikliğin fark edilmesi ise yaklaşık bir ay sürer. Elbette, tüm bunlar hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yüz germe ameliyatı sonrasına dair öne çıkan ve dikkat edilmesi gereken diğer faktörler:

-Ameliyattan kısa süre sonra yüzün yoğun güneş ışınlarına maruz kalmaması tavsiye edilir.

Yazının devamı...

Piezo burun estetiği

18 Nisan 2022

Piezo burun estetiği yeni nesil teknolojik imkânlardan faydalanılarak burnun yeniden şekillendirilmesini sağlayan bir rinoplasti yöntemidir. Yumuşak dokulara, sinirlere ve damarlara zarar vermeden, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak uygulanması ayırt edicidir. Burun ameliyatı sonrasında meydana gelebilen şişlik ve ağrıların çok daha az olacağı işlemlerden birini temsil eder.

Piezo yöntemi ile burun ameliyatı nasıl yapılır?

Piezo burun estetiği nedir ve nasıl yapılır türevi sorular ile zaman zaman karşılaşıldığından, detaylı bilgi vermek önemlidir. Piezo esasen bu uygulamada kullanılan cihazın ismidir. Tercih edilirliği son 10 yılda giderek artmış olan ultrasonik rinoplasti uygulamasında hem ses dalgalarının titreşimi ile kemiklere daha kolay şekilde işlem uygulanır hem de bu süreçte kemik etrafındaki kıkırdak, kas, sinir ve dokular zarar görmez. Burun içerisindeki dokuların zarar görmemesi yoğun şekilde morluk ve ödem oluşmasını önler, böylece kişiler daha kısa sürede gündelik hayatına geri dönebilir. Geleneksel yöntemlerde kullanılan çekiç ve keski gibi medikal malzemelere Piezo cerrahi operasyon sürecinde yer verilmemesi, bu tekniği ilgi çekici kılar.

Piezo burun estetiği avantajları nelerdir?

Piezo rinoplastik uygulamaları yeni teknolojilerden güç alır. Burun çevresine yoğun işlem uygulanmaması ve milimetrik hesaplamalar üzerinden yapılması dolayısı ile daha güvenilirdir. Kırıcı tıbbi malzemeler yerine ultrasonik ses frekanslarının kullanımı burna daha estetik ve düzgün şekil verilmesini sağlamaktadır. Operasyon sırasında daha az kanama olur ve işlem sonrasında ağrı çok daha azdır. Bu ise hasta açısından sürecin daha rahat olmasını sağlar.

Piezo rinoplastiyi kimler tercih edebilir?

Burun estetik operasyonlarının sıklıkla şekil düzeltme için tercih edildiği bir gerçek. Bununla birlikte burun fonksiyonlarının bozulduğu durumlarda da uygulandığı söylenebilir. Piezo burun estetiği fiyatları ise hem operasyon türüne hem de kişinin medikal öyküsü, fiziksel yapısı gibi belirleyenlere göre değişkenlik gösterebilir. Piezo cihazı ile yapılan ultrasonik rinoplasti aşağıdaki durumlarda rahatlıkla yapılabilir:

-Şekil probleminden kaynaklı nefes alma güçlüklerinin giderilmesi.

Yazının devamı...

Rinoplasti ve cerrah seçimi

10 Nisan 2022

Burnumuzun şekli tüm yüzümüzü ve ifademizi doğrudan etkiler. Yüzün tam merkezinde yer alması sebebiyle büyük bir öneme sahip olan burun, yüz güzelliğini ve çekiciliğini belirleyen organdır desek yanlış olmaz. Burun şeklinden görsel olarak memnun olmayan milyonlarca kişi her yıl burun estetiği operasyonu yaptırmaktadır. Operasyon öncesinde, cerrah seçimi yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Burun estetiği ameliyatlarında başarı birden çok değişkene bağlıdır; fakat bu etkenlerin belki de en önemlisi ameliyatı gerçekleştiren cerrahtır.

Doğru doktor seçimi yapmak riskleri azaltır. Rinoplasti (burun estetiği) operasyonlarının %25’inde revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir. Revizyon ameliyatı hem hasta hem de cerrah açısından daha zorludur. Hasta ikinci bir burun ameliyatına girmenin psikolojik açıdan yüklerini taşırken, cerrah da daha zor ve karmaşık bir prosedür gerçekleştirmek zorunda kalır. İşte bu durumla karşılaşmamak için baştan doğru seçim yapmak önemlidir.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Burun estetiği yaptırmaya karar vermek kolay değildir. Eğer kesin kararınızı verdiyseniz sırada ikinci aşama yani doktor seçimi yapmak vardır. Bu aşamada titiz ve dikkatli davranmanız şarttır. Tek bir cerrahla görüşüp hemen karar vermektense, birkaç cerrahtan bilgi almak daha yararlı olabilir. Unutmayın ki doktor seçimi tüm cerrahi prosedürler için ciddi bir karardır.

Burnunuzu emanet edeceğiniz cerrahın deneyimi ve kabiliyeti ameliyat başarısını doğrudan etkileyecektir. İyi bir cerrah seçimi yapabilmek için, cerrahın başarı oranı ve hasta memnuniyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için araştırdığınız cerrahın yaptığı burun ameliyatlarını inceleyebilir, hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakabilirsiniz.

Tüm cerrahi ve estetik prosedürlerde olduğu gibi, burun estetiği operasyonlarında da bir takım riskler bulunmaktadır. Tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilen burun ameliyatlarında sağlık açısından risk yok denecek kadar azdır. Diğer taraftan, burun estetiğinde en büyük risk ameliyat sonucunun hastanın beklentileriyle uyuşmamasıdır. Bunu önlemek için, cerrahınıza beklentilerinizi iyice ifade etmelisiniz. Örneğin bazı hastalar burunlarının daha fazla kalkık olmasını isterken bazı hastalar bu görüntüden hoşlanmaz. Burun estetiğinde esas olan doğal ve güzel bir sonuç elde etmektir. Bu noktada cerrahın estetik algısı devreye girmektedir.

Hastanın ameliyata girerken gerçekçi beklentilere sahip olması ve ameliyattan sonra doktorun talimatlarına birebir uyması da işlemin başarısını etkileyen diğer faktörlerdir. Kısacası, hasta ve cerrah arasındaki iletişim sağlıklı bir ameliyat ve iyileşme süreci için çok önemlidir.

Yazının devamı...