Kepçe kulak estetiği hakkında bilmeniz gerekenler

16 Nisan 2021

Kepçe kulak tüm dünyada yaygın olarak görülen bir estetik problemidir. Doğrudan sağlığı etkileyen bir sorun olmadığından bir hastalık olarak tanımlanamasa da, kepçe kulak yapısına sahip olan hastalar psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmektedirler. Kepçe kulak estetiği sıklıkla gerçekleştirilen bir operasyon olup, modern tıbbın ve teknolojinin gelişmesiyle günümüzde oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle çocuklarda özgüven eksikliğine sebep olabilen bu durum ebeveynler tarafından hafife alınmamalıdır. İleride bireylerin sosyal yaşamlarını etkileyebilecek kepçe kulak problemi, küçük bir işlemle ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle kepçe kulak estetiği daha çok küçük yaşlarda tercih edilmektedir.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulaklarda en yaygın görülen şekil bozukluğudur. Kulak kıkırdaklarının gevşekliğinden kaynaklanan bu görünüm, çoğunlukla iki kulakta birden görülse de kimi hastaların tek bir kulağında da bulunabilmektedir. Kepçe kulak sorununun okul öncesi çağdaki çocukların ileriki yaşlarda daha özgüvenli ve rahat bir yaşam sürmesi açısından estetik operasyonla çözülmesinde yarar vardır.

Kepçe kulak tamamen kalıtsal faktörlere bağı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Anne ya da babasında kepçe kulak problemi olan çocukların da genetik olarak kepçe kulağa sahip olmaları olasıdır. Bu durum kulak kıkırdaklarının gevşekliğinden, kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmamasından ve kulak kepçesinin düz bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kepçe kulak ameliyatı günümüzde son derece basit bir estetik operasyon haline gelmiştir. Bilinçli anne ve babalar, kepçe kulak problemi olan çocuklarını okula başlamadan önce kliniğimize getirmektedir. Operasyon genel anestezi altında uygulanır, fakat özellikle küçük yaştaki hastaları işlem esnasında korkutmamak adına genel anestezi kullanımı daha yaygındır. İşlem ortalama 1-1,5 saatte tamamlanmaktadır. Hastanın kulak ve kıkırdak yapısı olması gerektiği gibi yeniden şekillendirilir. Ameliyatın bitiminde, kulaklara özel bir bant takılarak işlem sırasında konumlandırıldığı şekilde kalması sağlanır. Bu bantlar en az iki hafta süreyle takılmalıdır. Kepçe kulak estetiğinin ciddi bir riski bulunmamaktadır ve ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmazsa hastalar aynı gün taburcu edilir. Uygulanan cerrahi işlemde kesiler genellikle kulak arkasında açıldığı için sonrasında herhangi bir ameliyat izi göze çarpmaz.

Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili merak edilen sorulardan biri, operasyonun kulak zarına ya da hastanın işitme yetisine bir zarar verip vermeyeceğidir. Ancak böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Hastalar iyileşme sürecinde hayatlarına normal şekilde devam edebilirler. Operasyon sonrası iyileşme süreci de oldukça hızlıdır. Hastalar ameliyattan iki gün sonra duş alabilirler. Ortalama bir ya da iki hafta içinde bantlar çıkartılır ve iyileşme tamamlanır. Bantlar çıkartıldıktan sonra kişi tamamen doğal bir kulak yapısına sahip olmuş olur. Elde edilen sonuçla yalnızca kepçe kulak görünümü ortadan kaldırılmış olmaz, hastanın daha mutlu ve daha özgüvenli olması da sağlanmış olur.

Yazının devamı...

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

9 Nisan 2021

Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların akıllarına takılan sorulardan biri operasyon için doğru bir mevsim olup olmadığıdır. Çoğumuz halk arasında yazın burun estetiği yaptırmanın zararlı olduğunun söylendiğini sıkça duymuşuzdur. Bu bilgi tam olarak doğru olmasa da haklılık payı vardır. Gerçekten de yazın burun estetiği yaptırmanın kış mevsimine göre bir takım dezavantajları bulunmaktadır. Peki, gerçekten burun estetiği yaptırmak için uygun mevsim diye bir şey var mıdır?

Burun estetiği her mevsim yapılabilen bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrası süreç bakımından kış ve ilkbahar mevsimleri rinoplastinin daha çok rağbet gördüğü mevsimlerdir. Yaz mevsiminde hastaları bekleyen zorlukların başında ameliyattan sonra daha çok ödem ve kanama problemi yaşama ihtimali yer alır. Hastaların operasyon sonrası 15 gün istirahat ettikten sonra dikkat etmeleri gereken unsurlar vardır. Alçı ve ateller çıkartılıncaya kadar bunların hiçbir şekilde suyla temas etmemeleri gerekmektedir. Hastaların dikkatli olması gereken bir diğer husus güneşe karşı kendilerini korumaktır. Yazın güneş etkisiyle birlikte ameliyat bölgesi renk değiştirebilir. Bu durum iyileşme süreci için tehlikelidir. Bundan korunmak için hastalar yüksek korumalı güneş kremi tercih etmeli ve şapka takmalıdır. Hepimizin bildiği gibi burun estetiği operasyonu sonrası iki ay gibi bir süre gözlük takmak yasaktır. Yaz için bir tatil planınız varsa bunu da bir süreliğine askıya almanız gerekecektir. Ancak operasyon sonrası benim vereceğim tarihten itibaren tatile gidebilir, denize ya da havuza girebilirsiniz.

Tüm bunları açıkladıktan sonra yine de yaz aylarında burun estetiği ameliyatı olmayı tercih eden kişilerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmek gerekir. Bunun nedeni ise insanların yıllık izinlerini rinoplasti ve iyileşme sürecine ayırmak istemesidir. Ayrıca kimi hastanın bahar aylarında alerjileri tutmaktadır. Bu da rinoplasti operasyonu sonrası problem yaratmaktadır. Kış aylarında ise grip ve nezle gibi hastalıklar süreci olumsuz etkileyebilmektedir.

Kısacası en başta belirttiğim gibi rinoplasti her mevsim uygulanabilen bir operasyondur. Dolayısıyla bu operasyon için en doğru mevsimden söz etmek mümkün değildir. Ancak hastaların özel durumları ya da taleplerine göre bir seçim yapılabilir. Her mevsimde ameliyat sonrası bir takım sorunlarla karşılaşmak mümkün olsa da bunlar geçici bir süre çekilecek zorluklardır. Burun estetiği ameliyatı sayesinde sonra çok daha orantılı ve düzgün bir buruna sahip olacak ve artık rahatça nefes alabileceksiniz. İlk haftadan itibaren morluklar ve şişlikler geçmeye başladıktan sonra burundaki büyük değişim görülür. Nihai sonuçlar ise her hasta için değişkenlik gösterse de altı ay ile bir yıl arasında bir süre sonucunda elde edilmiş olur.

Yazının devamı...

Botoks uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler

5 Nisan 2021

En popüler estetik uygulamaların başında hiç şüphesiz botoks uygulaması gelmektedir. Botoks, yaşlanmaya ya da çeşitli dış faktörlere bağlı olarak yüz çevresinde meydana gelen çizgi ve kırışıklık görünümünü yok etmek için son derece başarılı bir tekniktir. Günümüzde yalnızca orta yaşlı kadınlar tarafından değil, erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Genel olarak uzman bir doktor tarafından yapıldığı müddetçe komplikasyon riski oldukça az olan botoks sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır. Bunlara dikkat edildiği sürece geriye sadece botoksla güzelleşmenin tadını çıkarmak kalmaktadır.

Çoğu hasta botoks uygulamasından sonra günlük rutinlerine hemen dönebileceğini düşünse de ilk 24 saat boyunca yorucu fiziksel aktivite ve egzersizlerden kaçınmak gereklidir. Genel olarak işlemden sonraki 48 saati atlattıktan sonra normal hayatınıza tamamen dönebileceğiniz söylenebileceğinizi söylemek mümkündür. Bu süre zarfında kesinlikle kaçınmanız gereken şeylerin başında yüzüstü yatmak ve yüzünüze dokunmak gelmektedir. Botoks uygulaması yaptırdıktan sonra bazı hastalar yüzlerine masaj yapmanın yararlı olduğunu düşünürler. Fakat bu yanlış bir varsayımdır. Tam tersine, uygulamadan sonraki iki gün boyunca yüze masaj yapmak botoksun yer değiştirmesine neden olabilir. Ancak, uygulama yapılan bölgeleri çalıştırmak adına mimik yapabilirsiniz. Örneğin kaşları çatmak, alnı oynatmak ya da gözleri kısmak kasları çalıştırarak botoks etkisini hızlandıracaktır. Bununla birlikte olası komplikasyonların önüne geçmek için bir gece sırtüstü yatmak yararlı olacaktır. Ödemi en aza indirgemek için yatarken çift yastık kullanabilirsiniz.

Botoks yaptırdıktan sonra uygulama yapılan bölgeye en az 6 saat su temas etmemelidir. Sonrasında da yüzünüzü yıkarken ya da duş alırken dikkatli olmalı ve suratınızı sertçe ovmamalısınız. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise işlemden sonra ödem ve kızarıklar geçene kadar güneşe çıkmamaktır. Botoks uygulamasından sonra uygulama alanında hafif şişlik ve kızarıklık görülebilir. Bunlar yok olana kadar yüzünüzü güneşten ve sıcak sudan sakınmalısınız.

Eğer yakın zamanda bir uçak seyahati planlıyorsanız botoks uygulamasını en geç 24 saat önce yaptırmış olmalısınız. Yine ilk 24 saatlik süreçte cilt bakımı (özellikle kimyasal peeling) ve makyajdan da uzak durulmasında fayda olduğunun altını çizelim. İşlemden sonra iki gün alkol ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu nedenle sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunları uygulama öncesinde mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Son olarak botoks uygulaması harika sonuçlar verse de bu sonuçların daimi olmadığını unutmayın. Tam sonuçlarını yaklaşık 1 hafta içinde veren uygulama 6 ay içerisinde etkisini yitirir ve tekrar kırışıklıklar meydana gelebilir. Bu süre fazla mimik yapılan dudak kenarı gibi bölgelerde daha kısa olabilir. Bu nedenle hasta talep ettiği sürece her 6 ayda bir botoksunu yeniletebilir. Başka bir deyişle aynaya baktığınızda botoksa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız botoks vaktiniz gelmiş demektir.

Yazının devamı...

Kemerli burun estetiği nedir?

30 Mart 2021

Her birimiz farklı bir burun şekline sahibiz. Bu nedenle burnumuz, yüzümüzün en karakteristik bölümü olarak göze çarpar. Ancak, pek çok kişi burunlarının biçiminden memnun değildir. Çoğunlukla bu memnuniyetsizlik estetik algıdan kaynaklansa da, burun yapısı aynı zamanda nefes almayı zorlaştırabilmektedir. Özellikle burun sırtındaki kemik fazla eğri ya da kemerliyse bu estetik ve fonksiyonel bozukluklar daha büyük olabilir. Kemerli burun doğuştan olabileceği gibi sonradan bir darbe ile de ortaya çıkabilir. Ancak kemerli burun Türkiye’de genetik olarak yaygın bir şekilde görülmektedir.

Kemerli burunları düzeltmek için genellikle cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur. Eğer burun kemeri daha büyük ve eğriyse ameliyat tek çözümdür.

Hasta ile gerçekleştirilen ilk muayenede burun yapısı dikkatlice incelenir. Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerle burun kemerinin kıkırdak yapısına mı yoksa kemik yapısına mı dâhil olduğu tespit edilir. Kimi durumlarda ise her ikisi birlikte olabilir. Bu değerlendirme sonucunda kemerin ne kadar alınması gerektiği belirlenir.

Bilindiği gibi burun estetik ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki farklı teknikle gerçekleştirilebilmektedir. Fakat açık rinoplasti tekniği burun yapısını daha fazla görmeye müsaade ettiği için biz bu tekniği tercih etmekteyiz.

Operasyon önceden planlandığı gibi uygulanır. Kemer alındıktan sonra burun kanatlarındaki kemikler birbirine yaklaştırılarak doğal bir sonuç elde edilir. Yaklaşık 4-5 saat süren operasyon sonrasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmazsa hastalar bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası ilk haftadan itibaren büyük bir değişiklik kendini gösterir ancak tam sonuçlar yaklaşık 1 yıl sonrasında ortaya çıkmaktadır. Tüm rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi ilk haftalarda burun çevresinde morluklar ve şişlikler gözlemlenir ancak bunlar kısa süre içinde kaybolacaktır. Ameliyat sırasında burunun yeni şeklini korumak için kullanılan alçı ve tamponlar en geç 7-10 gün içinde çıkartılır. Hastaların en çok kaygılandığı kısım bu tamponların alınmasıdır. Ancak, artık eski moda bez ya da plastik tamponlar yerine silikon tamponlar tercih edildiği için hastaların acı ya da ağrı konusunda korkmalarına gerek yoktur. Operasyon sonrası bir miktar ağrı çekmeniz çok normaldir, gerekli olduğu takdirde ağrı kesicilerle bu ağrıların önüne geçmek de mümkündür.

Hastalar burun ameliyatından sonra 1 hafta içinde günlük rutinlerine dönebilirler. Ameliyattan sonra bir süre yüksek yastıkla yatmak ödemi ve olası kanamaları önlemek açısından yararlıdır. Hastalar ameliyattan bir gün sonra normal beslenme alışkanlıklarına dönebilir ancak bir süre acı ve baharattan uzak durmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası birkaç gün aşırı mimik ve gülmekten kaçınılmalıdır.

Kemerli burun estetiği hakkında başka sorularınız varsa ücretsiz danışmanlık almak için bize ulaşabilirsiniz. Sizleri kliniğimize bekliyoruz.

 

Yazının devamı...

Neden en çok tercih edilen estetik ameliyatı rinoplasti?

23 Mart 2021

Günümüzde modern teknolojinin kullanımı ve plastik cerrahideki ilerlemeler sonucunda, estetik ameliyatları fazlasıyla ilgi görmeye başlamıştır. Pek çok türü bulunan estetik ameliyatları arasında en popüler olan ise burun estetiği ameliyatıdır. Peki, burun estetiği neden bu kadar çok rağbet görüyor?

Burun estetiği ameliyatı ya da rinoplasti, hastaların yüzlerine uyumlu ve güzel bir burun elde edilmesi amacıyla uygulanır. Ameliyat, burun yapısı içindeki kıkırdak ve kemik üzerinde değişiklikler yapılarak gerçekleştirilir. Pek çok kişi burunlarının biçiminden memnun değildir. Özellikle orantısız, büyük, geniş ya da kemerli burunlar birçok hastanın kendine güvenini ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Günümüzde, rinoplasti sayesinde bu kişiler aynaya baktıklarında hayal ettikleri burunlara kavuşabilmektedir.

Burun estetiği yaptırmayı düşünen adaylar ilk olarak kendi beklenti ve isteklerini belirlemelidir. Unutmamalısınız ki burun estetiği tamamen kişisel bir deneyimdir. Her hastanın burun şekli ve rinoplastiden beklentileri farklıdır. Tıpkı, doğal burunlarımız farklı olduğu gibi, rinoplasti sonrasında elde edeceğimiz yeni burun şekilleri de farklı olacaktır. Burada en önemli konu, her hastanın yüz şekline uygun ve mümkün olduğunca doğal bir sonuç ortaya çıkarmaktır. Bunun için de hasta ve doktor iletişimi son derece önemli rol oynamaktadır.

Herkes için ortak bir ideal burun yoktur. Ancak, rinoplastide dikkat edilen şey hastaların talepleri de göz önünde bulundurularak altın oran yakalayabilmektir. Estetik cerrahisi tamamen simetri, oran ve dengeyle ilgilidir. Bu nedenle, ameliyat öncesi değerlendirme ve planlama aşaması iyi bir sonuç için oldukça önemlidir. Bu ameliyat sonrasında, burnunuzda geri dönüşü olmayan veya çok zor olan değişiklikler meydana geleceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Şikâyetlerinizi ve isteklerinizi detaylıca ifade etmekten çekinmeyin.

Burun, yüzümüzün tam merkezinde yer aldığından en dikkat çekici bölgesidir. Ancak bunun yanı sıra, kimi hastalarda şekil bozukluğu solunum ile ilgili sorunlara da yol açmaktadır. Bu durumda rinoplasti ile septoplasti (fonksiyonel burun estetiği) birlikte gerçekleştirilebilir. Bu sayede, hastanın hem estetik bir buruna sahip olması hem de daha rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes alması sağlanır.

Rinoplastinin bir diğer avantajı ise üst yaş sınırı bulunmamasıdır. Genel olarak hastaların 18 yaşını tamamlamış olmaları beklenir. Bunun nedeni ise hastanın ergenlik dönemini ve burun gelişimini tamamlamış olması gerekliliğidir. Ancak, hastanın fiziksel sağlığını ya da psikolojisini ciddi ölçüde negatif etkileyen bir durum söz konusuysa, ameliyat daha küçük yaşlarda gerçekleştirilebilir. Sağlık durumu iyi olan ve 18 yaşından büyük tüm hastalar burun estetiği yaptırabilirler.

Yaklaşık 4-5 saat süren operasyonun ardından, hastalar genellikle bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkabilir ve herhangi bir komplikasyon yoksa yemek yemeye başlayabilirler. Yaklaşık 1 hafta-10 gün içinde ise iş hayatlarına geri dönebilirler. Aynı şekilde ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler de bu sürede büyük miktarda azalacak ve makyajla kapatılabilecek duruma gelecektir. Kısacası hastalar ameliyat sonrası kısa bir istirahatten sonra gündelik yaşamlarına rahatça dönerler.

Hastaların çok büyük bir kısmı burun estetiği sonrasında daha özgüvenli ve mutlu olduklarını belirtmektedir. Özgüvenli bireyler hayatlarının her alanında daha başarılı olurlar. Eğer siz de rinoplasti ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, sıkı Covid-19 önlemleri altında güvenli bir ameliyat için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazının devamı...

Revizyon septorinoplasti

15 Mart 2021

Günümüzde kabul edilen estetik anlayışına göre herkes yüzüne uygun, orantılı bir buruna sahip olmak ister. Ancak istedikleri burun şekline sahip olmayan veya yıllar sonra herhangi bir darbe ile burunları deforme olan çok sayıda kişi vardır. Bu durum estetik açıdan kişileri mutsuz edebileceği gibi, burnun içyapısında yer alan bu bozukluklar nefes almada ciddi derecede güçlüklere de yol açabilir. Estetik bir burun görünümü yaratmaktan ziyade, burundaki deviasyon (eğrilik) problemini ortadan kaldırarak hastaların daha rahat nefes almasını sağlayan burun ameliyatına septorinoplasti ya da fonksiyonel burun ameliyatı denmektedir.

Kimi zaman bu ameliyatlarla elde edilen sonuçlar hastalar açısından tatmin edici olmayabilir. Septorinoplasti ameliyatlarında en çok karşılaşılan komplikasyon, operasyon sonrasında burun tıkanıklığı ya da nefes almada güçlük problemlerinin geçmemesidir. Burun tıkanıklığı önceden var olabileceği gibi kimi durumlarda cerrahi operasyon sonrası da gelişmiş olabilir. Bu ameliyat sonrası burun tıkanıklığının sebepleri operasyon sırasında fazla küçültme, burun duvarlarında çökme ya da eğriliğinin yeterli derecede düzeltilememesi olabilir. İşte revizyon septoplastinin amacı bu sorunları ikinci bir ameliyat ile çözmektir.

İlk ameliyattan sonra ikincil bir operasyonun gerekli olup olmadığına karar vermek için bir süre beklemek gereklidir. Bu süre hastanın durumuna göre 6 ay ila 1 yıl arasında olabilir. Ancak hasta ameliyattan sonra düzgün soluk alamıyorsa ya da başka bir ciddi fonksiyonel problemle karşı karşıya kalındıysa vakit kaybetmeden ameliyata karar verilip harekete geçilmelidir. Bu nedenle ameliyat sonrası kontrollerin aksatılmaması ve cerrah ile iletişim halinde olunması çok önemlidir. Unutmayın ki burun ameliyatı süreci sadece operasyonu değil, operasyon öncesi ve sonraki aşamaları da kapsayan uzun bir süreçtir.

İkincil septorinoplasti operasyonu hastalar için zorlu bir psikolojik süreç olabilir. Her hasta ilk ameliyatla başarılı bir sonuç elde etmek ister. Ancak böyle bir aksilikle karşılaşsanız da kesinlikle moralinizi bozmamalısınız. Revizyon operasyonunun ilk ameliyata göre daha komplike olduğu doğru olsa da başarı oranı yüksektir. Bu ameliyattan öncesi hastaları psikolojik olarak hazırlamak başarı için önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle ben ameliyat önceki değerlendirmelerimde hastalarımı rahatlatmak için elimden geleni yaparak onlara sürecin nasıl ilerleyeceğini detaylı bir şekilde anlatıyorum.

Operasyon süresi düzeltilecek burunun durumuna bağlı olarak değişse de ortalama olarak 2-3 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta bir gün gözetimde tutulduktan sonra ertesi gün taburcu edilir. Revizyon septoplasti sonrası tıpkı ilk ameliyattan sonra olduğu gibi hastaların yüzünde bir miktar şişlik ve morluk olacaktır. Bu morluklar ve şişlikler bir hafta sonra azalarak kaybolmaya başlayacaktır.

İkincil septorinoplasti ameliyatından sonra gene düzenli bir kontrol süreci şarttır. Hastaları belli aralıklarla muayene edip burundaki değişimleri değerlendirmek iyileşme süreci için büyük öneme sahiptir.

Burun estetiği hakkında daha fazla sorularınız varsa ücretsiz danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hastalarımızın güvenliği adına kliniğimizde gerekli tüm Covid-19 önlemlerini uygulamaktayız. Bu dönemde güvenli ve konforlu bir ameliyat süreci için sizleri bekliyoruz.

Prof. Dr. Selçuk İnanlı

Yazının devamı...

Yüz germe işlemi yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

6 Mart 2021

Yüz germe (face lift) işlemi, yüz ve boynun daha genç görünmesini sağlamak amacıyla fazla sarkık derilerin çıkarılmasıyla yapılan bir plastik cerrahi operasyonudur. Yüz germe operasyonları; yaşla birlikte ortaya çıkan sarkıklıklar, kırışıklıklar, cilt gevşeklikleri, kontur kaybı, ve gıdı gibi deformasyonları gidermeyi hedefler. Yüzdeki kontur ve yağ dokusu kaybıyla oluşan hacim eksikliği, yerçekiminin de olumsuz katkısıyla ciltte sarkmalara ve kırışıklıklara neden olmaktadır. Sigara kullanımı, güneş hasarları, stres ve kalıtsal özellikler de yüzde yaşlanma izlerini tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir.

Yüz germe işlemi ile yılların acımasız izleri silinebilir ve uzun zaman önce sahip olduğunuz doğal güzelliğinize yeniden kavuşabilirsiniz. Ritidektomi de denilen face lift operasyonları ile yüz dokusu kaldırılarak, cilt her iki yandan geriye doğru çekilir. Cilt altındaki dokular cerrahi olarak değiştirilerek yüzün daha genç bir hale dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Fazla deri çıkarılır ve cilt kesi yerinden kapatılır. Kulağın önünde ve arkasındaki kesi çizgileri genellikle fark edilmez. Gerekli görülürse aynı operasyon dahilinde yüzünüze farklı prosedürler de uygulanabilir. Yüz konturunu düzeltmek için yağ transferi yapılabilir ve implantlar kullanılabilir. Ayrıca boyun germe, göz kapağı cerrahisi, kaş kaldırma, alın kaldırma gibi operasyonlar da yüz germe işlemine eklenebilir.

Yüz germe işlemi öncesinde gerçekçi beklentiler içinde olmalısınız. Bu operasyon yüzünüzün temel görünümünü değiştirmez ve sonuçları yaklaşık olarak on yıl geçerlidir. Yaşlanma sürecinizi durdurmasa da çoğu hasta için tatmin edici bir sonuç verecektir. Genel anestezi altında yapılan yüz germe ameliyatları neticesinde ağrı ve rahatsızlık minimal olacaktır.

Face lift işlemi ile yüzündeki sarkıklıklar giderilerek sıkılaştırılır ve ağız kenarları kaldırılır. Çene çizgisi belirgin hale getirilerek bu bölgedeki yanak sarkıklıkları da azaltılır ve yüzdeki ince kırışıklıklar giderilir.

Yüz germe işlemi, ruhsal ve fiziksel sağlığı yerinde olan kişiler için uygulanan bir estetik operasyondur. Hastanın sigara kullanmaması, hipertansiyon ve diyabet gibi komplikasyonlara yol açacak bir rahatsızlığının bulunmaması gerekmektedir. Operasyonun ve iyileşme sürecinin rahat geçmesi amaçlanır. Hastanın cilt elastikiyeti ve kemik yapısı da operasyondan alınan başarıyı doğru orantılı olarak etkilemektedir. Face lift işleminden önce hasta, operasyonun yaşlanma sürecini kesmeyeceğinin farkında olmalıdır. Hastanın beklentisini buna göre tutması ve yüz şeklinin değişmeyeceğinin bilincinde olması gerekir. Operasyondan önce her ameliyatta olduğu gibi tıbbi geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlar gözden geçirilecek ve gerekli görüldüğünde bazı ilaçlara bir süre ara vermeniz istenebilecektir.

Yüz germe işlemi hastanın ihtiyaçları göz önünde tutularak kişiselleştirilebilir. Standart bir yüz germe ameliyatında, yüz ve boyundaki orta ve ileri boyuttaki sarkıklar ve yaşlanma belirtileri hedef alınmaktadır. Çene altındaki cilt sarkıklıkları giderilerek, yüz boyundaki cilt gerilip, kırışıklıklar ve çizgilerin görünümü hafifletilir. Saç çizgisinden itibaren, kulağın ön tarafında bulunan kesi izleri doğal kıvrımlar içinde kalacağından ilerde pek de belli olmayacaktır.

Mini yüz germe operasyonlarında ise hafif sarkıklık ve kırışıklıkların giderilmesi amaçlanır. Yüzdeki yorgun görünüm giderilir ve cilt sıkılaştırılarak daha genç bir görünüm kazandırılır. Kesi çizgisi daha kısadır. Lokal ya da tercihe göre genel anestezi altında da yapılabilen bir invaziv tekniktir. Ciltteki kırışıklıklar daha belirgin hale gelmeden önce derin çizgileri önleme amacıyla da yapılabilir. Mini yüz germe işlemi uzun süre daha kapsamlı bir operasyona gerek duymadan cildinizi daha genç tutmanızı sağlayabilir.

Geleneksel

Yazının devamı...

Rinoplasti fiyatlarında neler etkilidir?

26 Şubat 2021

Burun estetiği son yıllarda estetik dünyasında en çok rağbet gören operasyonların başında gelmektedir. Kemerli, fazla uzun, büyük veya eğri bir burun pek çok kişi için aynaya baktıklarında mutsuzluk sebebi olabilir. Bunun yanı sıra burunun yapısından kaynaklanan sorunlar nedeniyle nefes almakta güçlük çeken hastalar da rinoplastiye başvurmaktadır. Uzman doktorların güvencesiyle gerçekleştirilen iyi bir rinoplasti ameliyatı ise tüm bu sorunları kökten çözmektedir.

Kişinin özgüvenini arttıran ve hayat kalitesini yükselten burun estetiği fiyatlarında birçok farklı etken olabilir. Bu nedenle sabit bir fiyat arayışında olmak doğru değildir. Tek bir ideal burun şekli yoktur. Bu her hasta için yüz şekline ve beklentilerine göre farklılık gösterecektir. Kimi hastalar daha küçük ve kalkık bir burun isterken, kimileri daha doğal duran bir burun isteyebilir. Bu nedenle, rinoplasti kişiye özel bir değerlendirme ve uygulama gerektirmektedir. Operasyonun zorluk derecesi hastadan hastaya değişeceği için aynı doktor için bile sabit tek bir fiyattan söz etmek olası değildir.

Ameliyat Öncesi İyi Bir Araştırma Yapın

Hastalar ameliyat öncesinde iyi bir araştırma yapmalıdır. Fiyattan ziyade operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun burun estetiği konusunda deneyimi ve başarısı en önemli ölçüt olmalıdır. Doktorun revizyon istatistikleri, hasta memnuniyeti, kullandığı teknoloji ve ekipmanlar, ameliyatın yapılacağı hastane ve hastanenin donanımı, doktorun ekibi gibi birçok belirleyici faktör bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki amacınız tek bir ameliyatla hayalinizdeki buruna kavuşmak ve hiçbir aksilikle karşılaşmamaktır. Dolayısıyla fiyat araştırması yaparken tüm bu ölçütleri göz önünde bulundurarak alanında en iyi doktorlarla görüşmek sizin için en iyisi olacaktır.

Doktorunuzu Ücretine Göre Değil Başarısına Göre Seçin

Doktorunuzla ameliyat öncesi ve sonrasında uzun bir süre iletişim içerisinde olacağınızı ve rutin kontroller için bir araya geleceğinizi aklınızda bulundurun. Doktorunuz hem sizin sağlık geçmişinize, hem burun yapınıza hem de beklentilerinize göre bir değerlendirme yapacak ve size bir fiyat sunacaktır.

Ameliyatınızı gerçekleştirecek olan doktorun estetik algısının ve kullandığı tekniklerin sizin için uygun olduğundan emin olun. Uygulama sonrası burnunuzda geri dönülmez değişikler olacaktır. Sonrasında yapılacak revizyon ameliyatları ise ancak küçük değişikler sağlayabilir.

Çok düşük ücretlerle gerçekleştirilen operasyonlarda kullanılan malzemelere ve hijyen şartlarına güvenilemez. Hastalar önceliklerini belirleyip kendi bütçelerine göre bir doktor seçimi yapmalıdır. Eğer operasyon tamamen estetik kaygısıyla yapılıyorsa ve hastanın bütçesi yeterli değilse bir süre beklemeyi düşünebilir. Burnunuzun yüzünüzün en dikkat çeken ve karakteristik organı olduğunu unutmayın. Beklediğiniz gibi sonuçlanmayan bir rinoplasti cerrahisi sizi tam tersine daha mutsuz edebilir. Bu kez burnunuzu düzelttirmek için daha fazla para harcamanız gerekeceği gibi bu süreç sizin için yıpratıcı olacaktır.

Yazının devamı...