Dört milyar dolarlık rafineride geri sayım

PETKİM’DE heyecan giderek tırmanıyor. Kolay değil tam dört milyar dolarlık yeni bir projenin, Ege Rafinerisi’nin temeli önümüzdeki nisan ya da en geç mayıs başında atılacak.
Aslında temel atmak için bütün projeler, rafineriye dünyanın en ileri teknolojisini verecek lisansör firmalarla anlaşmalar ve diğer hazırlıklar tamam. Temel atma töreni için sadece Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve bakanları ile Başbakan Erdoğan ve bakanlarının programları birbirine uydurulmaya çalışılıyor.
Yatırımı Petkim’in yeni sahibi Azerbaycan devlet kuruluşu Socar yapacak. Azeriler petrol vanalarını dünyaya bağlayacak Aliağa’daki bu projeye büyük önem veriyor ve temel atma törenine en üst düzeyde katılmak istiyor.
Rafinerinin 2014 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Önümüzdeki üç yılda rafinerinin inşası sırasında yaklaşık 10 bin kişi çalışacak. Rafineri bittiğinde mühendisiyle, teknisyeniyle en az bin kişiye iş imkanı doğacak. Bunun yanında bölgedeki enerji kümelenmesi de genişleyeceğinden lojistik hizmetlerle birlikte çevreden en az 20 bin kişiye sürekli ekmek kapısı olması bekleniyor.


İzmirlinin İzmir’e yatırımı

İZMİR dışında yaşayan İzmirlilerin İzmir’e yararı olmadığı zaman zaman dile getirilir. Bu yakınmaya basında görev yapan İstanbul’daki İzmirli gazeteciler de, işadamları ve profesyonel üst düzey yöneticiler de dahil. Siyasetçiler zaten her gün dövülüyor.
Bence bu kadar haksızlığa gerek yok. Öncelikle şunu bilmek gerek. İstanbul, Ankara ya da Amerika’da yaşayanların büyük çoğunluğunun İzmirle ilişkileri kopmuyor, devam ediyor. Ya aile ilişkileri ya da Ege’nin lacivertine duyulan hasret, İzmirlileri dünyanın neresinde olursa olsun bir şekilde kendine bağlıyor.
Bu sevgi dolu ilişki, ekonomik şartları oluştuğunda mutlaka yatırıma da dönüşüyor. Hafta içinde İzmir’in kız verdiği Koç Ailesi, kardeşleri Semahat Arsel’in Balçova’da yaptırdığı alışveriş merkezinde tam kadro hazırdı. Açılışa gelenler arasında yine bir İzmirli, Migros Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Özaydınlı da vardı. Özaydınlı ile sohbet ederken yeni yatırım müjdelerini öğrendim ve İzmirli olmasının bu yatırım kararlarını kolaylaştırdığını düşündüm.
Bornova Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Özaydınlı, Türk iş yaşamının parmakla gösterilecek örneklerinden biri. Uzun yıllar Genel Müdürü olduğu Migros uluslararası bir marka haline geldi. Koç Grubu’nun en üst düzey yöneticisi (CEO) iken Koç Ailesi Migros’u satma kararı verdi. Özaydınlı uluslararası bir yatırım fonu ile ortak, çocuğu gibi büyüttüğü Migros’u satın aldı ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
Bülent Özaydınlı’ya kısa bir süre önce açılan 5M Migros’taki satışları sorduğumda “Tahminlerimizden daha iyi. Balçova bomboş bir arazi iken ilk yatırımı Migros yapmıştı. Şimdi çevremiz alışveriş merkezi doldu biz de Migros’u büyütüp bölgenin hak ettiği boyutlara ulaştırdık” dedi. İzmir için yeni projelerini sorduğumda ise “Bayraklı’da çok büyük bir yatırım yapacağız. Çalışmalar sürüyor” dedi.
Yıllar önce Balçova’da ilk yatırımı yaparak alış veriş merkezlerinin lokomotifi olan Migros bakalım Bayraklı’ya kimleri peşinden sürükleyecek?...

BLOG
SEMRA ATAK: Ben turizm eğitmeni ve aynı zaman da sektörde fiilen görev almış şanssız bir turizmciyim. Turizm sektöründe bu yıl personel alımı erken olmuş diye yazdınız. Ben İzmir’de maalesef hiç ilan görmedim. Biz sözünü ettiğiniz personele ara eleman diyoruz. Bu elemanları bulmak hem çok kolay hem de çok zor. Elemanların eğitimli olması gerekiyor, oysa alınanlar eğitimsiz. Ben bir eğitmen olarak sektöre eğitimli personel alalım diye çok koşturdum ama hep yolumu tıkadılar. Eğitimsiz personel bir süre sonra iyi hizmetten yoksun olur, işverenler bunu göz ardı ediyor. İşe alıyor, sezon bitince bırakıyor. Türkiye bu yıl rekora hazırlanıyor olabilir ama böyle eğitimsiz personel olduğu sürece gelen turist sayısı azalacaktır.