Yeni yıl sabahı

Yılın ilk gününün klasiklerindendir. Evde ya da dışarıda geçirilen yılbaşı gecesinin mahmurluğuyla güne başlarken, hala bakılmamışsa gazetelerden “Acaba ?” heyecanıyla milli piyango biletleri kontrol edilir.
Şimdilerde internetten de bakıldığı için bu heyecan daha kısa sürüyor. Sonra da büyük çoğunluk, piyango vurmadığı için yeni bir hayata başlama umudunu kaybetmiş olarak yeni yıla başlar.
Yılın ilk günü genellikle genç, yaşlı büyük bir kesim için geçen bir yılın muhasebesini yapıp, gelecek yılın hedefleri üzerine düşünme günüdür. Kimisi sadece aklından geçirir, kimileri ise uzun, uzun yazıp çizerek yeni hedeflerini belirler.
Çoğu kez tam uygulamasa bile yeni yıla yeni hedeflerle girmek iyidir. Bu hedefler iş hayatı için de konabilir, yeni bir yaşam tarzı için de. Bazıları yeni yıla sigarayı bırakarak girme sözü verir, bazıları ise fazla kilolardan kurtulma kararlılığında olduğunu dile getirir. Bazıları, kendine derslerinde başarılı olma sözü verir, bazıları yeni yılda yeni bir sevgili hayali kurar.
Ben kendi payıma beş yıl önce yeni yıla sigarayı bırakma kararlılığıyla girdim ve hedefime ulaştım. Bu yıla ise en az sigara kadar tehlikeli olduğunu anladığım fazla kiloları eritme ve daha disiplinli bir spor hedefiyle gireceğim. Öyle fazla ağır spora da gerek yok. Günde sadece 20 dakika yürüme bile başta kalp ve kanser olmak üzere bir çok hastalığı önleyici rol oynuyormuş.
Bu kadar basit bir spor disiplinine herkes sahip olabilir.
Yeni yıl yeni heyecanlar demektir. Yapılan vaatlerden yeni yılda İzmir’de yaşamımızı etkileyecek ve yaşam kalitemizi yükseltecek epey gelişme olacağını anlıyoruz. En başta 2012’de yıllardır kangren olan metro sorununun biteceği anlaşılıyor. Bornova’da trafiği büyük ölçüde rahatlatacak yeni hattın test seferleri başladı. Aynı şekilde Hatay’da yeni duraklar açılırken hattın Üç Kuyular’a kadar ulaşmasındaki en büyük pürüz olan yerin altındaki doğal sorunların aşıldığı müjdesini Başkan Kocaoğlu’ndan hafta içerisinde aldık. Bu yıl içinde Üçkuyular’dan Bornova’ya kadar metroyla gitme rüya olmaktan çıkacak gibi görünüyor. Böyle bir ulaşımın İzmirlilerin yaşam kalitesinin yükselmesinde oynayacağı rolün büyük olacağını söylemeye gerek yok.
Van depreminden sonra kendini hatırlatan kentsel dönüşümün bu yıl içerisinde İzmirlilerin gündemini hayli işgal edeceği anlaşılıyor. Yeni bir İzmir’in doğumunda 2012 başlangıç yılı olarak tarihin sayfalarında yerini alabilir.
Expo 2020 adaylığıyla ilgili gelişmeler de yeni yılın önde gelen gündem maddeleri arasında yer alacak. İzmir İstanbul otoyolunun yapımıyla ilgili çalışmalar, hafta içerisinde ihalesi yapılıp teklifleri alınan Ankara- İzmir arası yüksek hızlı tren projeleri de bu yılın en çok konuşulan konuları arasında olacak gibi görülüyor.
Bu aydan itibaren havalimanı iç hatlar terminalinin de işletmesini TAV üstlenecek. Yeni terminal yapılıncaya kadar iç hat uçuşlarının da dış hatlar terminalinden yapılacak olması uçakla en fazla yapan kentlerden biri olan İzmirlilerin yolculuklarında yeni bir dönem başlatacak.
Sözü fazla uzatmadan yeni yılın İzmirliler için pek çok konuda ilklerin yılı olacağını söyleyelim. O nedenle yeni yıla bugün güzel hayaller kurarak başlayalım. Yılın ilk günü iyi başlarsa belki sonuna kadar iyi gider.
Mutlu yıllar dileğiyle.