Büyük Beşlinin İzinde : SERENGETİ - NGORONGORO- TANZANYA

15 Eylül 2020

 

Tanzanya, bitmeyen maceraları, zengin doğal güzelliği, safarilerin popülaritesi ve hayvanları kendi habitatlarında yakından görmenin verdiği heyecan nedeniyle dünyanın her yerinden turist çekiyor. Burada görebileceğiniz flora ve fauna, büyük hayvanlardan küçük hayvanlara, böceklere, kuşlara, çiçekli bitkilere, ağaçlara ve çok daha fazlasıyla Tanzanya’nın zengin biyolojik çeşitliliği onu benzersiz kılıyor.

Tanzanya ülke iklimi farklılık gösteriyor, hava açısından ziyaret için en uygun zamanlar Haziran’dan Ekim’e kadar olan süreç.  Safari için en çok tercih edilen tarihler ise büyük göçün yaşandığı Temmuz ve Ağustos ayları.

Tanzanya’da rehbersiz safari yapmak yasak olduğundan, Tanzanya’ya gitmeden önce internet üzerinden bir tur rehberiyle anlaşarak safariyi planlıyoruz. (safaribookings ve tripadvisor faydalandığımız siteler)  Türk Hava Yollarıyla 7 saatlik direkt uçuş sonrasında Arusha şehrindeki Kilimanjaro Uluslararası Havalimanına ulaşıyoruz. Uçuş sırasında Klimanjaro dağının zirvelerini görme imkânınız da oluyor. Safari dışında en çok tercih edilen turistik aktivite ise 5895 metrelik Klimanjaro dağına tırmanmak.

 

Arusha, kuzeydoğu Tanzanya'da bir şehir ve Arusha Bölgesi'nin başkenti.

Şehir, Serengeti Ulusal Parkı, Ngorongoro Koruma Alanı, Manyara Gölü Ulusal Parkı, Olduvai Boğazı, Tarangire Ulusal Parkı, Kilimanjaro Dağı ve Arusha Ulusal Parkı'ndaki Meru Dağı'na yakındır ve bu nedenle Tanzanya'nın safari başkenti olarak kabul edilir.

Yazının devamı...