600 Euro’ya dünya turu!

Zengin tatili olarak bilinen cruise turizmi, halka iniyor! Antalya’da her şey dahil tesis fiyatına lüks bir gemiyle 5 ülke gezmek mümkün. 17 yaş altı için vergi dışında ücret de ödenmiyor

600 Euro’ya dünya turu

Dünyada cruise turizmi almış başını gidiyor. Barselona, kruvaziyerlerin olmazsa olmazı. Geçen yıl Marsilya 1,3 milyon, Dubrovnik 1,1 milyon cruise turistini ağırlamış. İstanbul’a gelen cruise turisti sayısı ise küçücük ada Mikanos’un bile altında, inanabiliyor musunuz? Bunun en önemli nedeni yanaşacak limanların elverişsizliği. Buna karşın hem Türkiye’nin kruvaziyer turizminden pay alması hem de Türklerin de diğer dünyalılar gibi lüks içinde gezip eğlenmeleri için elini taşın altına koyan birileri var.

Armatör işadamı Lucien Arkas’ın çabaları sayesinde, dünyanın önde gelen cruise şirketlerinden İtalyan MSC haftada 3 devasa gemisiyle düzenli olarak Türkiye çıkışlı turlar yapar oldu. MSC grubun sadece cruise işindeki yılık cirosu 1.5 milyar doları aşıyor. Şirket Napolili Aponte ailesi tarafından yönetiliyor.

600 Euro’ya dünya turuLoren marka elçisi

Devasa gemilerin her birinin ismi de birbirinden romantik. MSC Opera, Orchesthra, Divina, Magnifica... Tüm gemilerin isim annesi adeta şirketin gönüllü marka elçisi gibi çalışan Sophia Loren. İtalyan yıldız da Aponte ailesi gibi Napoli’den, yakın dostlar.

Her gemi denize indirildiğinde Sophia Loren törende mutlaka hazır bulunuyor. Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı ile faaliyet gösteren MSC’nin, Opera, Poesia ve MSC Magnifica adlı gemileri İstanbul ve İzmir’e geliyor. Gemilerle seyahatin bedeli kabin tipi ve sezona bağlı olarak 500 ila 1000 Euro arasında değişiyor..

Her biri en az 2 bin 700 kişi alan gemiler Akdeniz, Adriyatik, Baltık ülkeleri, Güney Amerika, Miami dahil aklınıza neresi gelirse gidiyor.

İzmirli işadamı Lucien Arkas’ın davetlisi olarak Opera gemisinin Venedik-Bari-Köstence-Soçi ayağına katıldık. Cruise gemileri bir gün denizde seyrediyor, bir gün ise bir liman kentine uğruyor.

Boğaz büyüledi

Opera gemisi Köstence’den Soçi’ye geçmek için İstanbul Boğazı’na girdiğinde nefes kesen manzaralar oluştu. Venedik dahil gezdiğimiz hiçbir liman kenti, Boğaz’daki eşsiz görünüm kadar etkileyici değildi. Geminin bir yanında Ayasofya diğer yanında Haydarpaşa ve kelimelerle tarifi mümkün olmayan bir manzara.

Bu arada geçen yıl tam 6.4 milyon Avrupalı kruvaziyer turu almış. Bu gemilerin büyük bir çoğunluğu Akdeniz, Baltık ve diğer Avrupa limanlarına uğrak yapmış. MSC bunun 1.6 milyonunu ağırlamış. Dünyada 25 milyon kruvaziyer yolcusu var. Gemi turizmi emekliler için düşünülür ya. Artık bu trend de değişiyor. Çocuklu aileler ve yeni evliler de rağbet ediyor. Hatta MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel’in verdiği bilgilere göre bayi istekleri çok artmış. Necla Tuncel ile kruvaziyer turizmini konuştuk.

300 bin turist...

Yabancı ilgisi inanılmaz gördüğüm kadarıyla...

Hani hep deriz ya İstanbul içinden deniz geçen tek şehir. İşte bunu gemiler Boğaz’dan geçerken 54 metrelik bu yükseklikten çok iyi anlayabiliyorsunuz.

İstanbul’a bu yıl üç gemimiz geliyor. Bu yıl İstanbul ve izmir’e 300 binin üzerinde yabancı misafir getireceğiz. Turizm açısından önemli rakamlar bunlar. Üstelik bu yolcular iyi para harcar.

Ne kadar harcıyorlar?

Mesela bu gemi Salı Pazarı Limanı’na yaklaştığında 50 bin dolar liman ücreti ödüyor. Türkiye limanlarından çok yüksek ücret alıyor. Bu yüksek ücretler makul düzeye indirilirse İstanbul’a çok daha fazla gemi gelir.

Türkler çocuklarıyla tatil yapmaktan hoşlanır. Bu da etkili mi acaba talebin sınırlı kalmasında?

Etkili tabii. Oysa bir çocuğun tatil köyünde bulacağı herşey var bu gemilerde. Çocuk diskosu, havuz, basketbol, voleybol, tenis, golf sahalarına kadar herşey var. Atari, bilgisayarlı oyunlar, formula similatörleri, sinema bölümleri de bulunuyor.

Lego işbirliği ile beş ayrı yaş grubuna yönelik kulüp ve aktivitelerimiz var. 17 yaşın altındaki çocuklar için ücret alınmıyor bu arada. Sadece 120 euro vergi ödeniyor. Otellerde bu 12 yaştır biliyorsunuz.

Türklere özel hizmet

Gemide Kütahya çinileri, Türk kahvesi gördük...

Hazır 25 milletten insan varken belli Türk ürünlerini de tanıtalım istedik.

Baklava, rakı, Kütahya çinileri, mavi boncuk koyduk mağazalara. 2005’lerde gemi seyahati çok pahalıydı. Çünkü çok az gemi firması vardı ve katılan kişiler belli gelir düzeyi olan kişilerdi. Fakat rekabet nedeniyle fiyatlar çok düştü. Fiyatlar bir hafta Antalya’ya gitmekle aynı artık. Üstelik 500 - 600 Euro’lara dünya geziliyor, çocukların görgü bilgisi artıyor.

Tunus 3 yıl daha rotalara giremez
Rotalar nasıl değişiyor?
Ukrayna krizi nedeniyle Yalta ve Odessa rotadan çıktı mesela. Yerine Köstence ve Soçi girdi. Normal şartlarda gemi firmaları 2 - 3 yıl önceden rotalarını belirler.Gidilecek yerlerde iç savaş, terör gibi riskler oluştuğunda o şehir derhal rotadan çıkartılır. Tunus’ta müze saldırısı olduğunda hemen iptal oldu turlar.
Yerine Malta kondu. Minimum 2 - 3 yıl Tunus’a hiç gemi gitmez artık. Mısır da çıkartıldı rotalardan. Bir gemi firmasının bir ülkeye gelmesinin dünyaya verdiği mesaj bu açıdan çok önemlidir. ‘Bu ülke güvenlidir’ anlamına gelir.
Ortalama 150 Euro harcanıyor
Bir cruise yolcusu ne kadar bırakıyor?
Ortalama 150 Euro... Hele bir de gemi geceliyorsa bu rakam çok daha yukarı çıkıyor tabii ki. Oysa herşey dahil Antalya turizminde turistler otelden çıkmaz, para harcamaz biliyorsunuz. Şimdi bakın MSC Cruises yılda 1.6 milyon yolcu ağırlıyor. Gemilerin yanaştığı her ülke için tanıtım kitapları hazırlıyor. Yolcular acentasından bu kitapları alıyor. Türkiye’nin haberi dahi olmadan 50 ülkede reklamı yapılıyor. Bu paha biçilmez bedava bir hizmet işte.
Pazar payınız nedir?
Beş yıldızlı Türkiye gemi turizminde pazar payımız yüzde 70’in üzerinde.
Küba gemisi kasımda kalkıyor
Küba turu ne zaman başlıyor?
Kasım ayında. Cenova’dan kalkacak, katılmak isteyen Türk yolcular İstanbul’dan Cenova’ya uçakla gidip tura katılacak. Yaklaşık bir ay sürüyor ve her gün bir limana uğrayarak gidiyor. Önce Akdeniz ülkeleri, sonra Kanarya adaları, Jamaica, George Town, Cozumel gibi gibi limanlara uğrayarak Küba’ya ulaşacak.
600 Euro’ya dünya turu
Japonlar halaya durdu
Yolcuların sıkılmalarını önlemek için neler yapıyorsunuz?
Sıkılmıyorlar ki. Gemiler çok büyük ve bir tatil köyünde olan ne varsa bu gemilerde de var. Türk gecesi yapılıyor, transatlantiği geçen gemilerde Türk müzisyenler oluyor. Bunu Türk yolcuları için başlattık. Ama yabancılardan da çok ilgi görüyor. Halay çeken Japonları görseniz...
MSC Magnifica ve MSC Opera’da bulunan Türkçe hizmetlerden bazılarını sayayım mesela; Türkçe rehber eşliğinde şehir turları, gemide hizmet veren Türk personel, Türkçe menü, günlük Türkçe bülten, Türk TV kanalı, Türk kahvaltı tabağı, Türk kahvesi, rakı, okey, tavla gibi oyunlar.
Genel anonslar Türkçe de yapılıyor. Bir haftalık turda geminin tamamını göremeden inen yolcular var. O kadar çok ünite var ki çünkü. Broadway’i aratmayan şovlar, diskolar, casino, spa, lüks mağazalar, lüks restoranlar, konserler, kütüphane, tiyatro, sinema, gym, havuzlar ne ararsanız herşey var bu gemilerde.