Çatı ortak yer

Çatı ortak yer


Tamer HEPER

Çatı dairesi satın aldık. Müteahhit diğer daireleri satarken çatının onlar tarafından kullanılmayacağına dair taahhüt alacağını söyledi. Onun bu sözünü noterden tasdik ettirelim mi? Çatının üzerine anten, su deposu, güneş paneli konulması söz konusu olabilir mi?
S. Y.- İzmir
Çatı arasının diğer daireler tarafından kullanılmayacağına dair bir söz almanıza gerek yok. Zaten yasal olarak ortak mahaller ancak amacına uygun olarak kullanılır. Çatı arasının amacı depo yapmak, eşya koymak değildir. Dolayısı ile herhangi bir kat maliki çatı arasını kullanmaya kalkarsa zaten yasa hükümleri sizi korumaktadır. Müteahhidin vereceği ilave bir sözün veya yazının bir katkısı yoktur. Çatı arası kat malikleri tarafından kullanılamaz.
Çatının üzeri için söylenecekler de aynen çatı arası gibidir. Çatının üzeri de ortak alanlardandır ve hiçbir şekilde başka amaçla kullanılamaz. Ortak yerlere müdahale edilemez, tesis kurulamaz dolayısı ile bir güneş enerjisi paneli bir tesistir ve kurulamaz. Şayet kurulursa açacağınız dava ile kaldırılmasını isteyeceksiniz, şayet bunun kurulması nedeni ile bir zarar doğmuşsa ayrıca zararın tazminini talep edebileceksiniz.