Farklı görüşler var

Farklı görüşler var


Tamer HEPER

     Bir apartmanın zemin katında işyerim var. İşyerimde telsiz kullanmam lazım. Antenini de çatıya koymam gerekiyor. Çatıda ortak TV anteni var. Ancak en üst katta oturan bana mani oluyor. Bu konuda aydınlatırsanız memnun olacağım.
       A. T. - Mudanya

       Önce size genel bilgi vereceğim, sonra özel olarak söyleyeceğim bir söz olacak.
       Geneli şu: Bir binanın ortak yeri herkesin malıdır. Herkesin arsa payı oranında hakkı vardır. Kullanmaya gelince: Herkesin arsa payı oranında istifade edebileceği yerler vardır, ancak arsa payının ayrılamayacağı yerler de vardır ve çoğunluktadır. Örneğin kapı sahanlığı ortak yerdir ama herkes girer çıkar. Hiç kimseye kapıyı ve sahanlığı arsa payı oranında kullan diyemezsiniz.
       Keza merdiven boşlukları, aydınlık boşlukları da bunun gibidir. Herkes kullanır ama amacına uygun kullanır. Merdiven boşluğuna yani merdiven sahanlığına kendinize ait bir oda kuramazsınız. Daire kapısının önündeki sahanlığı bölüp dairenize katamazsınız, bahçede kendinize araç için kapalı mekân ayıramazsınız vs. Çatı da öyledir. Çatı ortak yerdir ama amacına uygun kullanılır. Çatı bir anten direği değildir, çatı arası su deposu konması için bir yer değildir vs.
       Bu izahımdan anlaşıldığı gibi ortak mahal olan çatıya da telsiz anteni koyamayacaksınız.
       Ancak benim her zaman hatalı bulduğum, Yargıtay’ın epey eski kararları var. Çatıya TV anteni koyulmasını yasal kabul ediyordu. Ben bunu yasal bulmuyordum. Ancak sonraları TV antenlerinin çatıya koyulma mecburiyeti ortadan kalkınca yeni verici gücü arttırıldığı veya kablolu TV devreye girdiği için problem kendiliğinden halloldu. Bu nedenle yasal düzenlemeye göre çatıya anteni koyamayacaksınız diyorum ama bu benim yasayı aktarışım. Yargıtay ise benzer durumlarda benim görüşümün aksine kararlar vermişti bunu da aktarayım.