İki taraf da hatalı

İki taraf da hatalı


Tamer HEPER

     Müteahhitliğini yaptığım bir binada oturuyorum. Benim beş bağımsız bölümüm var, bina 16 bağımsız bölüm. Ben kimseye sormadan kapıcı dairesini kiraya verdim. Aldığım kira bedelini apartmanın bakımına harcıyorum. Bazıları buna karşı; ancak karşı çıkanlar kiracı, buna hakları var mı? Ben çatı altında oturuyorum. Alt kattakiler çatı arasına çıkışı kilitlemişler çıkamıyorum; maksatları buraya anten yapmak. Onların da bunu yapmaya hakkı var mı?
     T. U. - İstanbul

       Kat mülkiyetine tâbi bir binada kapıcı dairesi ortak alanlardandır. Ortak alanlar ancak amacına uygun kullanılabilir, amacına aykırı kullanım için ancak tüm bağımsız bölüm maliklerinin izni lazımdır. Böyle bir durumda bağımsız bölüm maliklerinden biri itiraz eder veya dava yoluna giderse davası kabul edilir, ortak mahal eski haline getirilir. Sizin kapıcı dairesi de ortak yerdir ve tek başınıza kiraya veremezsiniz. Aldığınız kirayı apartmana kullansanız dahi. Ancak böyle bir durumda dava açacak kişi kiracı değil, bağımsız bölüm malikidir. Kiracı böyle bir dava açamaz. Kat malikleri dava açmadığı sürece de yapılacak bir şey yoktur.
       Çatıya çıkışın kapatılması ise yasal değildir. Çatı arası da ortak yerlerdendir. Dolayısıyla tüm bağımsız bölüm malikleri buraya çıkabilir ama amacına aykırı olarak kullanamaz. Amacına aykırı kullanmaya müdahale edilebilir ama çıkmak engellenemez.. Komşularınızın yaptığı yasal değildir.

     TRAFİK KURALLARI
       Araç ve hayvan sürücüleri ile YAYALAR karayolunu kullanırken:
       Trafiği düzenlemeye ve denetlemeye yetkili üniformalı veya özel işaret taşıyan görevlilerin uyarı ve işaretlerine, trafik işaret levhaları tertipleri ve yer işaretlemelerine, ışıklı ve sesli trafik işaretlerine uymak zorundadırlar.