İkisi de yapılamaz

İkisi de yapılamaz

       Apartmanımızın çatı arasına yakıt deposunu koydum kullanıyordum, kimseye de bir zararım yok. Ancak komşum beni şikayet etmiş. Oysa kendisi balkon ve salon duvarlarını yıkıp balkonu salona kattı evin çehresini değiştirdi. Hangimizin yaptığı yasal?
       İ. B. - Antalya
     Sorulara hukuki bilgi vermek görevim ama iki kişi arasındaki ihtilafta hakem olmak benim işim değil, aranızdaki ihtilafta hüküm vermek istemem ama sizin olayınızın özelliğinden dolayı yanıt vermekte sakınca görmüyorum. Aslında yanıt pek kısa, tencere dibin kara...
       Çatı arasına yakıt tankı konulmaz. Çatı arası ortak yerdir, herkes istifade eder, ama amacına uygun olarak çatı arası kullanmaya yönelik değil boş tutulmaya yöneliktir. Kullanılamaz. Depo yapılamaz, yakıt veya su deposu konulamaz. Komşunuza geliyorum, hele hele proje değişikliği oluşturacak şekilde balkonun salona katılması hiç düşünülemez. Binanın cephesine ellenemez dahi, mesela temiz görünsün diye kendi balkonunun dış cephesine bir başka renk boya bile sürülemez. Değil ki balkonu salona katmak. Bakmayın bizim yaşantımızda laçkalıktan ve belediyelerin oy avcılığı yüzünden yasalar hiçe sayılarak vatandaşa yasalara uymama konusunda taviz verilmiştir, ama bu, yasaları yok saymak anlamına gelmesin, dava yolu ile derhal eski hale getirilir.