Onarımı yaptırın

Onarımı yaptırın

       Apartmanımızın çatısı kış boyunca aktı. Yaptırın dedim, yaptırmadılar. Çatının akması duvar boyalarını ve evin içindeki eşyayı harap etti. Şimdi tam onarım mevsimi ama yönetim yanaşmıyor. Bunu kendim yaptırsam olur mu?
       D. R. - İstanbul
     Bunu kendiniz yaptırsanız olur mu diye soruyorsunuz. Acaba kendim yaptırayım, masrafı da sineye çekeyim mi diyorsunuz? Bunu yaparsanız kimse size hayır demez.
       Ancak doğrusu, sizin yaptırıp sonradan diğer kat maliklerine rücu etmeniz şeklinde olacaktır. Bazı durumlarda çatı ortak yerdir, öyle her gelen istediği gibi onarım yapamaz falan dendiği olur. Bu öyle değildir. Şayet yapılması gereken onarım yapılmıyor da bu durum sizi zarara uğratıyorsa onarımı siz yaptırırsınız. Sonradan bağımsız bölüm maliklerine arsa payları oranında rücu edersiniz. Bu konudaki Yargıtay kararları da bu yöndedir.
       Dolayısıyla çatının onarıma ihtiyacı olduğunu ve kış aylarında yine zarara uğrayacağınızı belgeleyebiliyorsanız onarımı derhal yaptırın. Ancak tavsiyem isterseniz yine de bir bilirkişi marifeti ile çatının onarıma ihtiyacı olduğunu tesbit ettirin. Böyle bir tesbit sizi çok çok bir hafta geciktirir.