Problemler kapıda

Problemler kapıda


Tamer HEPER

     Beş katlı bir binanın en üst kat malikiyim. Benim altımdaki daire çatıya çanak anten koymak istiyor. Bu kişiler daha önce çatı arasına kendilerine mahsus su deposu koydular, ancak çatının onarımı gerektiğinde masrafa katılmadılar. Bütün bunlardan sonra çatıya anten koymaya hakları var mı?
       T. Y. - İzmir

       Okuyucumun mektubunda başka sorular da var, yukarı almadım ama yanıtımın içinde bunlar da olacak.
       Çatıya yapılacak müdahale için bir kimsenin daha önceden masrafa katılmasının veya çatıya depo koymasının etkisi yok. Genel kural, ortak yerler tüm bağımsız bölüm malikleri tarafından amacına uygun olarak kullanılır. Bu yerde herkesin hissesi var deyip amacı dışında kullanılamaz. Örnek bahçe.
       Bahçe ortak yerdir herkes istifade eder ama otopark olarak kullanamaz. Dolayısı ile çatı, çatı ortak yerdir ama çatı anten tesisine platform olarak kullanılamaz. Türkiye’ye ilk TV yayını girdiğinde gücü çok düşüktü ve çok yüksek antenler gerekiyordu. İşte o tarihte Yargıtay bence çok hatalı bir görüşle çatıya anten koyulabileceği kararı verdi.
       Bunun üzerine her çatıda 10 - 20 anten ve her anten için dört delik konduruldu, çatılar bir anda harabeye dönüştü, bu defa çatı onarımı kavgası başladı. Bakın siz de diyorsunuz ki, alt kat çatı onarımına karışmadı masraf vermedi. Yargıtay’ın hatalı kararı inanılmaz zarara yol açtı. Sonra çatı anteni ihtiyacı kalmadı özellikle kablolu yayın gelince dolayısı ile bu konuda yeni kararlar oluşmadı, görüş değişmedi. Umarım bugün Yargıtay’a gidecek kararlar olursa eskinin verdiği kötü örnek gözönüne alınıp karar değişir.
       Bu komşunuzun bir de balkon duvarlarını yıkıp daireye kattığından söz etmişsiniz. İzinsiz yapılan böyle bir tadilata asla göz yummayın, bu iş yasal değildir, derhal girişimde bulunun ve eski hale getirilmesini talep edin yoksa binanız önemli problemlere gebe.