Şüfa hakkı yok

Şüfa hakkı yok


Tamer HEPER

     Oturmakta olduğum binayı ben inşa ettim. Burada beş dairem var. Diğer daire sahipleri dairelerini sattığı zaman benim şüfa hakkım var mı?
       Binanın arkasında ve önünde apartmana giriş yolu var. Diğer daire sahipleri buraya duvar ördüler, ben yıktırdım. Bunlar toplantıya da akrabalarını getiriyor ve hadise çıkarıyorlar; bunlara hakları var mı? Çatı akıyor iştirak etmiyorlar; çatı parasını mal sahibi mi öder kiracı mı?
       T.U. - İstanbul
       Allah nazardan saklasın, şüfa hakkınız var desem tüm binayı alacaksınız. Tahminim tüm binayı alıp aşağıda yanıtlayacağım problemlerden kurtulmaya çalışıyorsunuz ama ne yazık ki yanıtım olumlu olmayacak. Binanızda kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulu ise diğer dairelerin satışı halinde şüfa hakkını (öncelikli alım hakkını) kullanamayacaksınız. Kat mülkiyetinde, bağımsız bölümlerin satışı halinde şüfa hakkı kullanılamaz. Ancak İstanbul’da sıkça görülen bir durum, sizler arsaya hissedar iseniz ve satışlar arsa payının satışı sureti ile yapılıyorsa bu halde şüfa hakkı kullanılır. Şüfa hakkının kullanılması için süre, satışın öğrenilmesinden itibaren bir ay, satıştan itibaren on yıldır. Apartmanın ortak yerlerine duvar örülmez, bu yerler amacı dışında kullanılamaz. Şayet binanızda kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulu ise bu hususu dava açarak engelleyebilir, duvarı icra marifeti ile yıktırabilirsiniz. Toplantılara ise öyle cümbür cemaat gidilmez; toplantılara sadece bağımsız bölüm malikleri gelir. Divan başkanı durumunda toplantıyı yönetecek biri seçilir ve toplantıyı o yönetir. Toplantıda bağımsız bölüm malikleri gündemle sınırlı olmak üzere görüşlerini söyler, sonra oylama yapılır. Çok oy alan karar kabul edilmiş olur. Kavga ve dövüşe de hiç gerek yoktur, bunlar ilkel yollardır. Çatı onarımı ortak giderlerdendir. Aksine sözleşme yoksa bağımsız bölüm malikleri arsa payları oranında katılır. Şayet onarıma yanaşmıyorlarsa önce bir tespit yaptırın, sonra onarımı kendiniz yapın, hisselerine düşen gideri de kat maliklerinden faizi ile birlikte talep edin.