FP denetimden kaçıyor

FP denetimden kaçıyor


Tunca BENGİN

     İstanbul'daki belediye başkanlarının tamamı kaçak yapıdan yakınıyor ama; 'önleyin' deyince yan çiziyor. Özellikle de FP'liler...
       Çarpık yapılaşma almış başını gitmiş. Orman arazileri betona dönüşüyor. Arazi mafyası cirit atıyor, başkanlar seyrediyor. Bu durumda, olası bir depreme karşı 'hazırlıklıyız 'demeye kimsenin hakkı var mı?.. Ya da akıl vermeye... Balık baştan kokuyor. İşte kanıtı:
       TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile bazı ilçe belediyeleri arasında imzalanan Sağlıklı Kentleşme ve Nitelikli Yapılaşma için Ortak Mesleki Denetim Teknik İşbirliği protokolü var. Amaç; inşaatların bilimsel - teknik esaslara ve standartlara uygunluğunu sağlamak, kültür - doğa değerlerinin korunması açısından sakıncalı yapılaşmayı önlemek. Kısaca kaçak yapılaşmaya izin vermemek...
       Terslik var mı? Şikayetçi olan herkes bunu istemiyor mu?.. Anlaşılan o ki; istemiyor, istiyor görünüyor. Çünkü 32 ilçesi olan koca İstanbul'da bu protokolün altına imza atan belediyeler şunlar:
     "Bahçelievler, Çatalca, Silivri, Esenyurt, Beşiktaş, Adalar, Şile, Avcılar, Kadıköy, Şişli, Beykoz."
       İçlerinde bir tane FP'li başkan yok. ANAP, DSP ve CHP'liler... Daha da vahimi Zeytinburnu'nun FP'li yeni başkanı, mevcut anlaşmayı da bozmuş. Doğal olarak akla gelen ilk soru FP'liler neden imzalamıyor? Yanıtı İstanbul Şubesi Genel Sekreter Yardımcısı Şener Özler veriyor:
     "Merkez dışındaki belediyelerin yönetiminde FP yoğunlukta. Oralarda planlı uygulamanın olmadığı bir gerçek. Yani kaçak yapılaşma hakim. Böyle bir protokolle oda denetimi olursa, kaçak ve yağmanın önüne geçilecek. Bu işlerine gelmiyor ve sıcak bakmıyorlar. Aslında bu yöntem 1960'lı yılların ortalarından itibaren belediyelerle yapılagelmiş bir uygulama. Ancak 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde kesintiye uğramış. Sadece Nurettin Sözen döneminde 2 - 3 yıllık süreyle İstanbul genelinde geçerli olmuş. RP'li Tayyip Erdoğan'ın gelir gelmez yaptığı ilk iş kararı iptal etmek oldu. Her hükümet değişikliğinde gelen Bayındırlık bakanı da meslek odalarının proje denetimine karşı çıktı."
       Gerekçesi var mı? Özler devam ediyor:
     "Bunu meslek odalarına kaynak aktarımı olarak görüyorlar. Çünkü odalar denetim karşılığı belli oranda harç alıyorlar. Aslında belediyelerin avantajına. Hem ön denetim yapılıyor, hem de oda kefil oluyor. Ama işlerine gelmiyor. Maalesef, FP'liler dışında seçim arifesinde sıcak bakıp seçildikten sonra yan çizenler dahi var."

Bu çocuklar nerede?

     Sosyal Hizmetler'den sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici deprem bölgesinde 29 çocuğun kayıp olduğunu söylüyor. Ne yazık ki; aradan iki aya yakın süre geçmesine karşın, bu çocukların akıbetiyle ilgili tek bir ipucu yok.
       Anımsayacaksınız; facianın ilk günlerinde çocuk tacirleri ve organ mafyası iddiaları gündeme gelmişti. Ancak devletin resmi makamları şiddetle yalanlamışlardı. Şimdi ortada bir gerçek var. O da, bu çocukların yok olduğu. Bakan Bey, fotoğraf ve bilgilerin ülkenin her k"şesine ulaştırıldığını anlatıyor. Bölgede henüz kalkmayan çok sayıda enkaz olduğunu belirterek, bazılarının altında olabileceğini söylüyor.

İki mesaj...

       . Yalova - Çınarcık'tan geçen Şarköy - Mürefte'ye kadar giden fay hattı olduğu söyleniyor. Madem öyle bu bölgelerde yeni yerleşim planları şimdiden neden yapılmıyor? Durcan ÖZDEMİR - İstanbul
       . Yazlıklarını sahip oldukları tek ev olarak gösterip onarım parası alanları duydum. İhtiyacı olmadığı halde alanları teşhir etmeli ve yardımlar daha iyi soruşturularak verilmeli. Banu ANLAR - Ankara
     


Yazara E-Posta: tbengin@milliyet.com.tr