Horlamanın Beslenme ile ilişkisi var mı?

13 Temmuz 2011

İnsan yaşamının en az üçte biri uykuda geçmektedir. Bazı hastalıklar ve düzensiz yaşam nedeniyle uyku kalitesinin bozulması, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Sürekli bir yorgunluk ve uyku hali, kronik uyku bozukluğu veya uyku yetmezliği olan kişilerin, iş verimi, dikkat ve becerileri düşmektedir. Uykusuzluk, kazalara, mal ve can kaybına neden olmaktadır. İstatistikler, uyku bozukluğu tanısı koyulmuş ve tedavi görmemiş hastaların, normalden 4 ile 6 kat daha fazla trafik ve iş kazalarına sebep olduğunu ortaya koymaktadır.

Horlamak, tanım olarak, uyurken yüksek, kaba seslerle nefes almak demektir.

Bazen horlamak, uyku apnesi gibi tehlikeli durumların habercisi de olabilir. Uyku apnesi, uykuda 10 saniye ve daha fazlası nefes alamamayı tanımlamaktadır. Apne periyodu; horlama sesinin çıkmasından sonra gelen kısa süreli sessizlikte, nefes alamamakla oluşur. Bu durum bir gece içinde defalarca meydana gelebilir.

Ancak hemen hemen her gün, yüksek şiddette ve uykuda nefes kesilmelerinin eşlik ettiği horlamalar, gerek hastanın yaşam süresini kısaltması, gerekse beraberinde önemli hastalıklar için risk oluşturması nedeniyle tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Gece uykuda horlarken nefesi kesilen ve yaşı 60’ın üzerinde olanların hayati tehlike taşıdıkları, birçok kalp ve solunum hastalıklarına yatkın oldukları bilinmektedir.

Yazının devamı...