Ekip ‘Kılıçdaroğlu’ dedi

CHP’deki Cumhurbaşkanı adayı kim olacak kavgası artık gizlenemiyor.

Malatya’da gövde gösterisi yapan-yaptırılan Ekrem İmamoğlu aday.

“İstemem, yan cebime koy” havasında takımdan ayrı düz koşular yapan Mansur Yavaş aday.

Faik Öztrak, Özgür Özel, İlhan Kesici hatta Murat Karayalçın potansiyel aday...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun, yanına iki belediye başkanını alarak Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını bugünden ilan etmesi tam da bu sebeple kamuoyundan çok parti içine bir mesaj anlamına geliyor.

Kuşoğlu’nun bu çıkışını İyi Partili Cihan Paçacı’nın polemikhaber.com internet sitesine yaptığı şu açıklamayla birlikte değerlendirmek lazım: “Bizim öngörümüz bir çatı aday gösterilmesi yönünde. Bir İyi Partili olarak Cumhurbaşkanı adayının Meral Akşener olmasını isterim.”

Kuşoğlu CHP liderinin, Paçacı ise Akşener’in en yakın adamı. 24 saat arayla yaptıkları açıklamaların muhatabı sizce kim? İsmi Cumhurbaşkanı adayı olarak geçen İmamoğlu ve Yavaş’a “Oturun oturduğunuz yerde. İttifakın adayı bir genel başkan olacak. Belediye başkanı değil” demek istiyor olabilirler mi?

Bu açıklamaların genel başkanların bilgisi dahilinde yapıldığından hiç şüphem yok. Kulislere yansıyan bilgiler de bu yönde. Millet İttifakı’nın adayı kuvvetle muhtemel Kılıçdaroğlu olacak. Küçük bir ihtimalle de Akşener. Kılıçdaroğlu seçimi kazanamasa bile çatı aday olarak yüzde 45 bandını rahatlıkla aşacağını düşünüyor. Böylece muhalefetin doğal lideri haline gelecek, Ecevit’in 1977’deki yüzde 42 rekorunu kıracak ve CHP oylarını en çok artıran genel başkan olarak parti içi iktidarını devam ettirecek. Tabii birlikte siyaset yaptığı ekibi de.

Yani kavga sadece Cumhurbaşkanı adayı kim olacak kavgası değil. Bununla paralel olarak yaşanan bir de parti içi iktidar mücadelesi var. CHP’deki bu iktidar oyunları seçim yaklaştıkça daha da ilginç bir hal alacak. Bakalım İmamoğlu ve partiye hakim olmak için kendisini destekleyen ekibin bundan sonraki hamlesi ne olacak?

MSB’nin sınavı ve yalanlar

Gençlerin kaderini belirleyecek sınav öncesi “Katarlılar Türkiye’de sınavsız ve ücretsiz tıp eğitimi alacak” yalanını servis ettiler. 48 saat içinde doğru olmadığı ortaya çıktı ama olan psikolojik olarak çöken yüz binlerce gence ve ailelerine oldu.

Şimdi de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak personel sınavını dillerine doladılar. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın iddiasına göre  sınav hikâye. İşe AK Partililer alınacak!

Böyle bir siyaset yapma tarzına söylenebilecek çok da fazla bir şey yok. Koca koca adamlar doğru olmadığını bile bile gençlerin ülkelerine olan bağlılığına, yarına olan umutlarına darbe üstüne darbe indirmekte bir sakınca görmüyor!

Sosyal medyada bu torpil iddiasını görünce meselenin aslını araştırdım. Sınava girecek gençler kesinlikle morallerini bozmasın. Katarlı öğrenci yalanı gibi bu iddia da fos. Çünkü o sınava girecekler noter huzurunda kurayla belirlenecek.

Zaten devletin işe alım kriterleri belli. Kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar net. Yönetmelik hükümleri çerçevesinde alım duyuruları İŞKUR tarafından yapılıyor. İlanda belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar da başvuruyor. MSB’nin alacağı 2 bin 533 işçi için de aynı yol takip edilecek. Önce İŞKUR’un aldığı başvurular bakanlığa iletilecek. Yönetmeliğe göre açık iş pozisyonları için sözlü/uygulamalı sınav yapılacak. Sınava açık iş gücü miktarının 4 katı aday kabul edilecek.

“İşte torpil tam da burada dönecek” diye düşünmeyin. Çünkü sınava girmeye hak kazanacak adaylar noter huzurunda kura çekimiyle belirlenecek. Ne zaman? 28 Temmuz’da. Kura çekimi noter kanalıyla kameraya çekilecek. Kurada ismi çıkan sözlü/uygulamalı sınava girecek.

Peki, MSB adeta kılı kırk yararken neden bu torpil iddiası gündeme geliyor? Onu da Engin Altay’a sormak lazım.

Gençlerin zihnini bulandırmak, onları devlete karşı kışkırtmak kime, ne yarar sağlar doğrusu merak ediyorum.

Ha şunu anlarım; dert kaos ortamı yaratmak ve buradan siyasi sonuçlar elde etmekse tamam.

O da bir siyaset yapma tarzıdır. Daha önce defalarca denenmiş ve bir faydası görülmemiş olsa da...