İmamoğlu’nun Büyükada mesajları kime?

Yer: İstanbul Büyükada’daki Loca Restoran…

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul’daki 14 CHP’li belediye başkanı basına kapalı bir toplantıda geride kalan üç yılı değerlendiriyor.

Toplantıya CHP’nin hakkında siyasi yasak kararı verilen tartışmalı ismi Canan Kaftancıoğlu ‘İl Başkanı’ sıfatıyla başkanlık ediyor.

Konuşma sırası Ekrem İmamoğlu’na geliyor. Ağzından çıkan her sözcüğün hedefi sanki genel başkanı Kılıçdaroğlu. Tartışmalı Karadeniz gezisinden sonra kendisi için “Belediye başkanları görevlerine kilitlenmeli” diyen CHP liderine cevabı 1.5 ay sonra Büyükada’dan veriyor adeta.

Türkiye yeni bir döneme giriyor. 2023 seçimlerinden sonra muhtemelen bir seçime daha gideceğiz. Arkasından yerel seçimler var. Referandumlar, vs. Bu dönemin partimiz tarafından iyi okunması lazım. Alanında uzman akademisyenler, siyaset bilimciler ve kanaat önderlerinin de katılacağı kapsamlı toplantılarda yeni dönem her yönüyle tartışılmalı, ortaya bir strateji konulmalı.

2023’ten sonraki yoğun siyasi dönemde genç, dinamik, sürekli sokakta çalışacak kadrolara ihtiyaç var. Bana kimse siyaset konuşma diyemez. Türkiye’de siyaset konuşacak beş kişi varsa, biri benim.  Konuşmaya da devam edeceğim.

Bu sözlerin siyasi anlamı “CHP Genel Merkezi Türkiye’yi ve siyaseti okuyamıyor” demektir. İmamoğlu açıktan olmasa da dolaylı olarak partisinin yönetimini yetersiz bulduğunu söylüyor. Ve hâlâ Cumhurbaşkanı adayı olmaktan vazgeçmediğinin de işaretlerini veriyor. Adaylık olmazsa CHP Genel Başkanlığını zorlayacağını da ilan ediyor.

Toplantıda İstanbul’un 39 ilçesindeki durum da ele alınıyor. CHP oylarının bazı ilçelerde gerilediği, bazılarında ise arttığı belirtiliyor. İmamoğlu, İstanbul için de yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Marmaris’teki yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Kemal Bey’in bu toplantıdan haberi var mı bilmem. Ama partisinin mutfağında her an bir yangın çıkabilir. Büyükada’dan kulislere yansıyanlar bunun bir ilk işareti gibi görünüyor.

Karacaahmet Cemevi’ne uzanan kardeşlik eli

Sosyal medyanın hep kötü yönlerini konuşuyoruz. Oysa bazen çok iyi ve faydalı işlere de vesile oluyor sosyal paylaşım siteleri.

Bir dönem CHP’de siyaset yapan Hüseyin Sağ sosyal medya hesabından Karacaahmet Cemevi yanındaki binanın içler acısı halini paylaşmış. Ve Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na “İBB’nin bütçesi yoksa, askıda tadilat kampanyası başlatın. Parayı toplarız” diye sitem etmiş. Ancak Büyükşehir’den ses çıkmamış.

Sağ’ın paylaşımını görüp, harekete geçen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen olmuş. Cemevi’nin tadilatını AK Partili belediye yapmaya başlamış. Türkmen’in gösterdiği hassasiyet de yaptığı şu paylaşım da alkışı hak ediyor: Kalbi vatan sevgisiyle dolu her fikir, düşünce ve inanç; birlik, beraberlik içinde yaşamaya devam edecek Üsküdar’da...

Sadece Üsküdar’da değil tüm Türkiye’de istediğimiz tam olarak bu değil mi?