Altın Kaşık’ın yeni sahipleri

30 yıllık geçmişe sahip Mutfak Dostları Derneği’nin pandemiye özel düzenlediği Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri dört kategoride sahiplerini buldu

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği, 3. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni dört farklı kategoride sahipleriyle buluşturdu. Öncelikle çok önemli bir noktanın altını çizmeliyim. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, Türkiye’de gastronomi alanında bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı, organize ettiği ve de sürdürülebilir ilk ödül programı olma niteliğini taşıyor. Yarışmanın önemine ve sonuçlarına değinmeden önce de şubat ayında 31’inci yılını kutlayacak Mutfak Dostları Derneği’nden (MDD) bahsetmek istiyorum: Türkiye’de derin mutfak kültürümüzün uyanışına yol göstermiş, sektörün duayen isimlerinin bir araya geldiği ve gelenekten aldığı güçle yüzünü geleceğe dönen bir sivil toplum kuruluşu. Artık aramızda olmayan ilk yönetim kurulu üyesi duayenler Tuğrul Şavkay, Ergun Köknar, Aydın Yılmaz, Hasan Özen ve Turgut Kut’un da aralarında olduğu isimler ve kurucular arasında yer alan Atilla Dorsay, Tahsin Öztiryaki, Ahmet Örs, Sevim Gökyıldız, Osman Serim, Nadir Güllü, Mehmet Yalçın gibi gönlünü Türk mutfağının ilerici bir vizyonla geliştirilmesine adamış farklı mesleklerden öncüler, Türk gastronomisi hareketini başlattı. Ülkemiz bugün dünya gastronomisinin birkaç ana istasyonundan biri olma iddiasını taşıyorsa, bu 31 yılın kahramanlarının imzası her zaman hatırlanmalı diye düşünüyorum.

Altın Kaşık’ın yeni sahipleri

59 ürün listelendi

MDD, Türk mutfağının tanıtımına yönelik çalışmaları prensip edinen, daima, gastronomi değerlerimizin başında gelen geleneksel üreticilerin desteklenmesinin yanı sıra yerel biyoçeşitliliğin sürdürülebilir olması ve toplumda farkındalık yaratmak prensiplerini baz alan bir sivil toplum kuruluşu. Özellikle 2006-2014 yıllarında derneğe başkanlık eden Ahmet Örs yönetiminde, yerelden dünyaya açılan kültürel çalışmalar dikkat çekiyor. Bu dönemdeki en önemli çalışmalar arasında Slow Food’un Türkiye ortağı olarak gerçekleştirilen kırsal alanlarda çevresel ve sosyoekonomik sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen “Environmentally Sustainable Socio-Economic Development of Rural Areas -Kırsal Alanlarda Çevresel ve Sosyo-Ekonomik Sürdürülebilir Kalkınma (ESSEDRA) öne çıkıyor. Zaman zaman bu köşede değindiğim, kaybolan ürünlerin korunma altına alınması ve yaşatılması projesi sayesinde, MDD’nin saha çalışmalarıyla 59 ürün listelenmiş, Nuh’un Ambarı Ürünleri başlığıyla katalog haline getirilmiştir. Ne mutlu ki, 59 ürünle başlayan yolculuk giderek zenginleşerek, mutfaklarımızda kıymetli yerini almıştır. Divle obruk peyniri, Boğatepe gravyeri, Kars kaşarı, Siyez bulguru, Kargı tulumu gibi pek çok değerimizin yeniden su yüzüne çıkarılmasında MDD’nin halen ALE başlığı altında yürüttüğü çalışmalarının katkısı büyüktür.

Altın Kaşık’ın yeni sahipleri

Dört farklı kategoride

MDD’nin 2018 yılında onur ödülleri vererek başlattığı Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, 2019 yılında sekiz dalda sahipleriyle buluşmuştu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle gastronomi sektörünün olağanüstü bir dönemden geçtiğini göz önünde bulunduran dernek yönetim kurulu, 2020 ve 2021 yıllarına özel bir ödül formatı belirleyerek, “Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri”ni dört farklı kategoride vermeyi kararlaştırdı.

Altın Kaşık’ın yeni sahipleri

Ödüllendirme sistemiyle Türk mutfak kültürüne katkı sağlayan kişi ve kuruluşları motive ederek gastronomi sektörünün çıtasının yükseltilmesine destek olmak amaçlanıyor. Malum, Mart 2020 tarihinden itibaren hayatımızın her alanını etkileyen pandemi sebebiyle sektör zor bir dönemden geçiyor. Tüm paradigmaların değiştiği bu dönemde, gastronomi denildiğinde sadece lezzet ve estetik kavramları ekseninde kalmak tam anlamıyla imkânsız. Gıdanın nereden ve nasıl geldiği, üretim süreçlerinin ekosisteme etkisi, toplumsal faydaya dönüşümü gibi konular, artık her zamankinden daha belirgin şekilde odağımızda. Bu dönemde başarı hikâyelerinin ön plana çıkarılmasının her zamankinden daha fazla önem taşıdığını düşünüyorum.

Altın Kaşık’ın yeni sahipleri

Mensubu olmaktan gurur duyduğum ve 8 yıldır başkanlık görevini üstlendiğim Mutfak Dostları Derneği’nin, bağımsız ve objektif kriterler ilkesini son derece önemsediğini ve gastronomi sektörünün çıtasının yükseltilmesine destek vermeyi önemli bir sorumluluk olarak kabul ettiğini de vurgulamak istiyorum.

Ödüller ve kazananlar

Pandemi Dönemi En İyi Sürdürülebilirlik Projesi: Metro Türkiye, “Tabağında Ne Var?”

Pandemi Dönemi En İyi İnovasyon Projesi: Şişecam, “V-Block Teknolojisi”

Pandemi Dönemi En İyi İş Modeli: Paket Mutfak

Pandemi Dönemi İlham Verenler Özel Ödülü: Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir

DİĞER YENİ YAZILAR