Yazılı olmayan kurallar

Çoğu kişinin bilmeden yaptığı, bilmeyenlerin ise yaptığında büyük ayıp ettiği kurallar vardır. Bu kurallar yazılı olmamasına rağmen medeni insanların bildiği şeylerdir. İşte onlardan birkaçı sizlerle. Sonuçta bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.

Yazılı olmayan kurallar

Sen denmez

Sen denmez

Size 2. çoğul şahıs olarak seslenen, ‘siz’ diye hitap eden kişiye 2. tekil şahıs olan ‘sen’ ile karşılık verilmez.

Dert küçümsenmez

Dert küçümsenmez

Birinin bir derdi vardır, size anlatır. Siz de lafa “Ohoooo sen bir de benim başıma geleni gör” diyerek girmemelisiniz. O anda mesele sizin sorununuz değil, derdini anlatan kişinindir. Tamam, daha kötüsü de var diye anlatıyorsunuz ama yapmayın.

Davete icabet önemli ama…

Davete icabet önemli ama…

Bir yere davet edildiniz. Gitmeye de karar verdiniz. Ancak yanınızda, size söylenmediyse fazla kişi götüremezsiniz. Sonuçta hazırlık size göre yapılacaktır. Baştan “Şu kişiyi de getirebilir miyim?” diye kibarca sorabilirsiniz ama.

Yürüyen merdivene dikkat

Yürüyen merdivene dikkat

Metroda, AVM’de yürüyen merdiven kullanıyorsunuz. İşte o anda yürümeyecekseniz, solda durmamalısınız. Acelesi olan veya durmak istemeyen birini engellemeye hakkınız yok. Sağa geçip müsaade etmelisiniz.

Kaynak yapılmaz

Kaynak yapılmaz

Bir şey almak için sıraya gireceksiniz. “Amaaan bu kadar kim bekleyecek şöyle araya kaçarım” diyemezsiniz, insanlar orada keyiflerine durmuyorlar.

Uçak kapısı açılmadan ayağa kalkılmaz

Uçak kapısı açılmadan ayağa kalkılmaz

Zaten kalksanız da bir şey yapamazsınız çünkü kapı kapalı. Açılıncaya kadar bekleyin. En fazla 5 dakika daha beklersiniz.

IBAN ekran görüntüsüyle atılmaz

IBAN ekran görüntüsüyle atılmaz

Birine para göndereceksiniz ve IBAN istediniz. Hop size ekran görüntüsü olarak gönderdi. Eeee ne anladık bu işte? Sayıyı akılda tutmak imkânsız, kaç haneli. Sürekli fotoğrafı açıp bakacaksınız. Sinir bozucu bir şey. O yüzden birine IBAN gönderecekseniz kopyalayıp, yapıştırarak gönderiniz.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak