Yazın geldiğini gösteren 16 şey

Yaz aylarının müjdecisi Nisan ve Mayıs aylarının geçmesinin ardından akıllarda birkaç şey kaldı. Onları görünce yazın geldiğini anlıyoruz. İşte yazı müjdeleyen şeyler.

Yazın geldiğini gösteren 16 şey

1- Overlok makinesi
 

1- Overlok makinesi<br />
&nbsp;
Evet, sokaklarda boy göstermeye başladıklarında yaz gelmiştir. Nisan ayının sonundan itibaren asfalta düşüyor ve adeta yazı bizlere müjdeliyor.
Hanımların dikkatine! Overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir. Beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir… (Fonda Selvi Boylum Al Yazmalım’ın müziği çalıyor.)
 

2- Ne sattığı belli olmayan kamyonet / traktörler
 

2- Ne sattığı belli olmayan kamyonet / trakt&ouml;rler<br />
&nbsp;
Sokakta bir hoparlör sesini duyarsınız, “Patatizsaeasd soğasagda onaakilloo oneaaaliraaaa” diye dolaşır. Kamyonet veya traktör olan bu araçlarda sanırım sebze ve meyve satıyorlar ama anlamıyorsunuz tam olarak ne olduğunu.
 

3- Halı yıkamacı ilanları
 

3- Halı yıkamacı ilanları<br />
&nbsp;
Yaz geldiğine göre halı yıkamacı ilanları da piyasaya çıkabilir. Eskiden sokakta çocuklar eşliğinde kadınlar yıkardı ancak yasak gelince halı yıkamacılar ortaya çıktı. Haliyle reklam için ilanları da ortaya çıktı.
 

4- Her köşede satış yapan karpuzcular
 

4- Her k&ouml;şede satış yapan karpuzcular<br />
&nbsp;
Bunlar da ne sattığı belli olmayan kamyonetler gibi ama tek bir farkla. Hareket etmiyorlar. Bütün yaz boyunca aynı köşede satış yapıyorlar. Toptan aldıkları karpuzu kolayca elden çıkarabiliyorlar çünkü karpuzu çok seviyoruz.


5- Evlerde taze fasulye tüketiminin artması
 

5- Evlerde taze fasulye t&uuml;ketiminin artması<br />
&nbsp;
Yazın en çok yenen yemeklerden birisi de taze fasulye oluyor. Hafif ve sağlıklı olması ilk tercih olmasını sağlıyor.
 

6- Gözümüze giren erik, kiraz dalları
 

6- G&ouml;z&uuml;m&uuml;ze giren erik, kiraz dalları<br />
&nbsp;
Her yerde yok ama genelde bahçeli evlerin vazgeçilmezi erik ve kiraz ağaçlarıdır. Onlar da yazın meyve verir, dallarını sokağa sarkar. Haliyle gözümüze girme ihtimali yüksektir.
 

7- Doğalgaz faturasının az gelmesi
 

7- Doğalgaz faturasının az gelmesi<br />
&nbsp;
Kışın korkulu rüyası olan doğalgaz faturası yaz gelince yuvasına çekilen bir yabani hayvan gibi kaybolup gidiyor. Sadece ocak ve su ısıtma için kullandığımız doğalgaz haliyle ufak meblağlarda geliyor.
 

8- Su faturasının çoğalması
 

8- Su faturasının &ccedil;oğalması<br />
&nbsp;
Doğalgazın aksine su faturası çoğalıyor. Çünkü sıcakta insanlar terliyor ve çok fazla duş alma ihtiyacı duyuyor. Haliyle bu durumda faturaya yansıyor.
 

9- Bikinili turist haberleri
 

9- Bikinili turist haberleri<br />
&nbsp;
Yaz gelince tatil yöreleri canlanır. Haliyle turistler de sahillere akar. Haber siteleri de haber yapar. O haberlerin vazgeçilmezleri bikinili turistlerdir. Onlarsız yazın geldiği belli olmaz.
 

10- Beyaz giyenlerin çoğalması
 

10- Beyaz giyenlerin &ccedil;oğalması<br />
&nbsp;
“Zürefanın (buradaki zürafa değil “zarif” kelimesinin çoğulu anlamına gelen zürefadır) düşkünü beyaz giyer kış günü” derler. Ancak yaz gelince bu atasözü de kaybolur gider, çünkü güneşi en az çeken renk beyazdır ve insanları çok rahat ettirir. Güneşe karşı beyaz kıyafet!
 

11- Pijamayla gidilen piknik
 

11- Pijamayla gidilen piknik<br />
&nbsp;
Bu pijamalar çizgili ve kombin olarak da atlet seçilmişse tadından yenmez. Koltukaltına alınan karpuz ise olmazsa olmazdır. Enişte ne yaptın sattın mı Doblo’yu?
 

12- Kışlıkların kaldırılması
 

12- Kışlıkların kaldırılması<br />
&nbsp;
Kışın lahana gibi dolaşmamıza sebep olan soğuklar gittiğine göre efil efil kıyafetler giyebiliriz. Ne öyle kat kat giyiyoruz. Haliyle yaz gelince montu, kazağı, kalın gömleği kaldırılır.
 

13- Terlikler fora
 

13- Terlikler fora<br />
&nbsp;
Sıcak havada en iyi giyeceklerden birisi de terlik ve türevleridir. Özellikle de tatil yöresindeyseniz. Ooooh…
 

14- Sivrisinekler
 

14- Sivrisinekler<br />
&nbsp;
Evet kendileri yazın en kötü şeyi olabilirler, aşırı sıcaklarla birlikte. Rahat uyutmazlar, sürekli bir yerimizden kan emiktirirler. Alçaklar…
 

15- Sabah deniz çarşaf gibiydi
 

15- Sabah deniz &ccedil;arşaf gibiydi<br />
&nbsp;
Bunu söyleyen amcalar tatil beldelerinin fiks menüsüne dahildir. Sabah yüzer gelirler, yolda görürseniz “Sabah deniz çarşaf gibiydi” cümlesini kesin duyarsınız.
 

16- Tatilde çekilen bacak fotoğrafı
 

16- Tatilde &ccedil;ekilen bacak fotoğrafı<br />
&nbsp;
Bunun olmadığı sosyal medya profili görmek zordur. Çünkü tatile gidilmiştir ve herkesin tatile gidildiğini bilmesi gerekiyordur.


selcuk.bulut@milliyet.com.tr


 
 
Bu makaleye ifade bırak