Yeni virüs kapıda mı?

Hep böyle değil midir zaten, biri bitmeden biri başlamaz mı? Koronavirüs bitmeden bir başka virüs mü geliyor? DSÖ'nün açıklaması nedir? Yeni virüsün etkileri neler? Gelin, birlikte "Yok artık şimdi bu da nereden çıktı" diyelim...

Yeni virüs kapıda mı?

Çin dünyadan ne istiyor?

Çin dünyadan ne istiyor?

Arkadaşlar, adeta Çin tüm virüslerin ana vatanı haline gelmiş durumda. Bu algı ile ilgili Çin ne düşünüyor bilmiyorum ama inanın biz tükendik. Biz bittik. Hepimizin bildiği üzere Koronavirüs dünyaya Çin'in Wuhan kentinden yayılmıştı. Ardından Çin'e birçok psikolojik yaptırım uygulanmıştı. Hatta bu durumu hukuksal boyutlara taşıyanlar bile olmuştu. Çin'in sorumsuzca davranışları bir yana dursun DSÖ de bu durumdan nasibini almıştı. Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse güncel durum; dünya eskisi gibi değil virüsten kurtulamadık, normalleşeyim derken anormalleştik ve birileri sürekli "yeni virüsler geliyooor a dostlar" diye ortalıkta dolanıyor. 

G4 H1N1 nedir?

G4 H1N1 nedir?

Koronavirüsün ardından Çin'den taze mi taze yeni bir virüs haberi daha geldi. Yeni çıktığı iddia edilen virüsle ilgili uzun yıllardır hayatımızda olan domuz gribinin farklı bir türü olduğu söyleniyor. Virüsün haberini alan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi, yapılan araştırmalara göre Çin'deki domuzlarda bulunan bu virüsün Avrupa ve Asya kuşlarında bulunan benzer bir virüsün karışımı olabileceğini söylüyor. G4 H1N1 virüsü ilk olarak domuz endüstrisinde çalışan insanlarda tespit edildi. Hem domuzlarda hem insanlarda ölümcül etkiler doğurabilen bu virüsün tıpkı Koronavirüs gibi  'pandemik potansiyel'e sahip olduğunu belirtildi. 

Virüs bulaşıcı mı?

Virüs bulaşıcı mı?

Söz konusu virüsün domuz gribinin yeni bir versiyonu olduğunu düşündüğümüzde belirtilerinin ateşlenmek, boğaz ağrısı, öksürük, vücut ağrıları, baş ağrısı gibi mevsimsel grip tarzında belirtileri olduğunu biliyoruz. Bu virüsün belirtileri ile ilgili henüz farklı bir açıklama yapılmadı. Domuz gribine bağlı bu virüsün hayvandan insana bulaştığı biliniyor fakat insandan insana bulaşma durumu ile ilgili henüz bilimsel bir açıklama yapılmadı.

Domuz gribine güncelleme geldi

 Domuz gribine güncelleme geldi

Akıllara gelen ilk soru bu virüsün yeni çıkıp çıkmadığı ile ilgili. Hemen merakınızı giderelim. Dünya Sağlık Örgütü bu virüsün yeni bir tür olmadığı zaten var olan domuz gribinin farklı bir versiyonu olduğu bildirildi. 
 

Her şey kontrol altında

Her şey kontrol altında

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Programı Direktörü Doktor Mike Ryan, "İnsanları sakinleştirmek, bunun yeni bir virüs olmadığını, gözetim altında olan bir virüs olduğunu söylemek önemli" ifadelerini kullandı. Ryan, açıklamalarının ardından Dünya Sağlık Örgütü'nün durumu daha detaylı şekilde araştırılması için Çin ile işbirliği yapma talebinde olduğunu bildirdi. Yeni bir küresel sağlık krizine dönüşme potansiyeli taşıyan bu durumla ilgili başta Çin olmak üzere ülkelerin nasıl bir önlem alacağı merak konusu.

Aman diyelim dikkat!

 Aman diyelim dikkat!

Domuz etinin dünyanın genelinde sık tüketilen et türlerinden biri olduğu gerçeğini bir elimize alır diğer elimize de virüsün ciddiyetini alırsak ortalığın karışma ihtimali çok yüksek. Fakat yine de iyimser olmakta fayda var, en azından bunu deneyelim. Bu zamanlarda her şeyden önemlisi iyi düşünmek ve negatif düşüncelerle mücadele etmek. A bir de unutmadan, özellikle son zamanlarda yaşadığımız günler gibi bu tür kaotik zamanlarda her fikre kulak asmamak ve her bilgiyi doğru sanmamak çok önemli. Bakalım, gelecek günlerde bizleri neler bekliyor... Sağlıkla kalın, sosyal mesafeye dikkat! 

Bu makaleye ifade bırak