Geri Dön

Altyapı yatırımları devam ediyor

Altyapı yatırımları devam ediyor

Altyapı yatırımları devam ediyor

ADANA,(DHA)- ADANA Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kentin muhtelif yerlerinde yaşanan kanalizasyon, arıtma, su baskını gibi sorunları tamamen ortadan kaldıracak projeleri hayata geçiriyor. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın verdiği talimat sonucu çalışmalarını hızlandıran Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), birçok kanalizasyon ve yağmur suyu projesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz dönem başlayan ancak tamamlanamayan projeleri sonuca ulaştırmak için titizlikle çalışan ASKİ, bir yandan da yeni yatırımların hazırlıklarını sürdürüyor.  
Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi, Dağlıoğlu ve Akkapı Mahalleleri'nde gerçekleştirilen 26 kilometrelik kanalizasyon projesi kapsamında, foseptik çukurları kapatıldı ve kanalizasyon bağlantıları hanelerin içine kadar yapıldı. Bu proje hayata geçirilmeden önce mahallede kanalizasyon hattı bulunmadığı için, mahalle sakinleri kötü koku, sinek ve foseptik sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor ve insan sağlığı için olumsuz bir ortamda yaşıyorlardı.
21 MAHALLENİN ATIK SU PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR
Nüfus artışı, kentleşme hızı ve çok katlı binalara geçiş göz önünde bulundurularak hayata geçirilen Buruk Kollektör Hattı Projesi ile birlikte Adana’nın geleceği programlanıyor. Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde gerçekleştirilen 37 kilometrelik kanalizasyon şebekesi ve yağmur suyu kollektör hattı çalışmasının 27 kilometresi tamamlandı. Proje kapsamında Buruk Kollektör Hattı, çeşitli çaplarda çelik borular kullanılarak yatay delgi yöntemiyle Yüreğir Arıtma Tesisi’ne bağlanıyor. 
MİKRO TÜNEL PROJESİ’NİN 1. ETABI TAMAMLANDI
Adana’da ilk defa uygulanan ve Turgut Özal Bulvarı’nda yapımı sürdürülen Mikro Tünel Projesi ile yağmur suyu tahliyesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Kuzey Adana bölgesinden Güney Adana bölgesine giden yağmur sularının oluşturabileceği su baskını ihtimali ortadan kaldırılıyor. Toplam uzunluğu 4.16 km olan Mikro Tünel Projesi’nin 1'inci etabı tamamland, 2'nci etabının yapımı sürdürülüyor. Aynı zamanda projenin gerçekleştirildiği Turgut Özal Bulvarı boyunca yenilenen yağmur suyu ızgaralarının da bağlantısı yapıldı. 
YENİ KANALİZASYON VE YAĞMUR SUYU PROJELERİ
Devam eden çalışmaların yanı sıra yeni yatırımlar da gerçekleştirecek olan ASKİ, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinin altyapı sorunlarını ortadan kaldırmak için proje hazırlıklarını sürdürüyor. Sarıçam Baki Ağaoğlu Caddesi’nde 704 metrelik yağmur suyu projesi, Yüreğir Yaşar Doğu Caddesi’nde 1.5 kilometrelik kanalizasyon ve yağmur suyu projesi ve 19 Mayıs–Yeşilbağlar Mahalleleri Huzur Caddesi’nde 1.4 kilometrelik yağmur suyu projesinin yapımı planlandı. İhale aşamasında olan yağmur suyu projeleri hayata geçirildiği zaman, söz konusu mahallelerde yaşanan altyapı ve su baskını sorunları tamamen ortadan kaldırılacak. 
KARATAŞ’IN ARITMA SORUNU SON BULUYOR
Karataş’ta gerçekleştirilen 92 kilometrelik içme suyu yenileme hattı projesi sayesinde sağlıklı içme suyuna kavuşan vatandaşlar, yakın zamanda da yeni atık su arıtma tesisine kavuşacak. 16 Temmuz 2020 tarihinde ihalesi yapılacak Karataş Atık Su Arıtma Tesisi Projesi ile birlikte ilçesinin arıtma sorunu çözülecek. 

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber