Geri Dön

Büyükşehir, Kozan’a Şehit Kubilay Meydanı inşa ediyor

Büyükşehir, Kozan’a Şehit Kubilay Meydanı inşa ediyor

Büyükşehir, Kozan’a Şehit Kubilay Meydanı inşa ediyor

ADANA,(DHA)-ADANA Büyükşehir Belediyesi, Şehit Asteğmen Kubilay’ın ismini, doğum yeri Kozan ilçesinde, Kubilay anıtının da bulunduğu parkta yaşatacak.
Cumhuriyet tarihinin acı vakalarından Menemen Olayı’nda şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ismi memleketi Kozan’da yaşatılacak. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Şehit Asteğmen Kubilay’ın anısını ve Cumhuriyet ilkelerini yaşatmak üzere Kozan’da 21 Eylül’de, içerisinde anıtın da bulunduğu meydan ve park çalışmasına başladı.
Toplam 10 dönümlük kent meydanında 3 bin 140 metrekarede miting alanı ve  yeşil alan, 500 metrekare fitness ve çocuk oyun alanı, 100 metrekare spor alanı, 75 metrekare amfi, havuz-su varyasyonları bulunacak. İnsanların temel ihtiyaçlarını da karşılayabileceği kent meydanı projesi hızlı şekilde ilerliyor.
Kozan’ın tarihi kimliğini yansıtan çeşitli tasarım öğeleri ile insanların vakit geçirebileceği, dinlenme, toplanma ve çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak nitelikteki proje konseptinde Atatürk’ün devrimlerini simgeleyen 6 adet de inkılap duvarı bulunuyor. Kozan Kubilay Meydanı 23 Aralık’ta hizmete açılacak.
TARİHİ BİLGİLER BULUNACAK
Şehit Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın anıtı, aydınlanmayı simgeleyecek ve bir elinde meşale ile anıtta yer alacak. Kubilay isminin yaşatılacağı parkta Kozan’a ait turizm değerleri de panolara yansıtılacak.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber