Geri Dön

Vali Demirtaş kentteki koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi

Vali Demirtaş kentteki koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi

Vali Demirtaş kentteki koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi

ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Adana’da gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirdi.
Vali Demirtaş, tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden koronavirüs ile mücadelenin Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Vali Demirtaş, salgının başladığı ilk andan itibaren tüm kurumların ortak hareket etmesi, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ile il genelinde alınması gereken önlemlerin bir an önce değerlendirilip uygulamaya konulduğunu aktardı. 
'VATANDAŞLAR EVLERİNDE KALMALI'
Bu kapsamda birçok karar alıp uygulamaya başladıklarını belirten Vali Demirtaş, “Koronavirüsle mücadelede alınması gereken en temel önlem vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarıdır. Virüsün yayılma zincirini ancak bu sayede kırabiliriz. Bizler bu sebeple vatandaşlarımıza mecbur olmadıkça evden çıkmamaları hususunu sık sık yineliyoruz. Hijyen kurallarına uyulması konusunda hatırlatmalarda bulunuyoruz. Herkesin yüksek sorumluluk bilinciyle hareket ederek kurallara uyması, toplumsal bir vazifedir'' diye konuştu.
Vefa Sosyal Destek Grubu'nun Adana'da gerçekleştirdiği çalışmalara da değinen Vali Demirtaş, "Ekiplerimiz 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan ve ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. 112’ye gelen talepler görevli personelimizce hızla değerlendiriliyor. Gıda temini, temel ihtiyaçlar ve maaş ödemeleri Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerimizce vatandaşlarımızın hanelerine ulaştırılıyor" dedi.
'GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA DENETİMLER SÜRÜYOR'
İl genelinde giriş çıkış noktalarında güvenlik güçlerince trafik denetim ve sağlık kontrollerinin de titizlikle yürütüldüğünü ifade eden Vali Demirtaş, "Bunların yanı sıra Adana Merkez, Yüreğir, Seyhan, Ceyhan ve Kozan Otogarlarımız ile Adana Havalimanımızda da sağlık kontrolü uygulamamız devam ediyor. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması valiliğimizin iznine bağlanmıştı. Bu kararın ardından oluşturduğumuz ‘Seyahat İzin Kurulu’ ekiplerimiz gelen talepleri değerlendirerek sonuca ulaştırıyor” şeklinde konuştu. 
'PARA YARDIMLARI EVLERE GÖNDERİLİYOR'
Vali Demirtaş, koronavirüsten doğan mağduriyetlerin giderilmesi için  başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde hane başı 1.000'er liradan oluşan para yardımı ödemelerinin de güvenlik güçleri ve PTT personelince vatandaşların ikametlerinde gerçekleştirildiğini belirtti. Demirtaş, şöyle devam etti:
"Vatandaşlarımızın dışarı çıkmamalarını sağlayacak her türlü tedbiri alıyoruz. Bizler mülki idare amirlerimizle, tüm kamu kurum temsilcileri ve personelimizle görevimizin başında, vatandaşlarımızın sağlığını korumak için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bu mücadelemizde, çağrılarımıza kulak vererek kurallara riayet eden tüm vatandaşlarımıza, görevini türlü fedakarlıklarla yerine getiren her bir personelimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." 

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber